نفت آتش گرفت

قیمت جهانی نفت همچنان در روند افزایشی قرار دارد

این روزها ایران نه تنها تیتر اول روزنامه ها و خبرگزاری های جهانی است بلکه اتفاقات کشورمان بر روی تمام دنیا تاثیر می گذارد. یکی از این تاثیرات افزایش و کاهش قیمت نفت، طلا و سهام است. یکی از استراتژیک ترین و مهم ترین کالاهای دنیا یعنی نفت تحت تاثیر اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه روند صعودی پیدا کرده و امروز نوسانات بسیاری داشته است. به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه نیرو‌های آمریکایی در عراق و افزایش احتمال اختلال در عرضه نفت، قیمت نفت به بالاترین رقم در طی ماه‌های گذشته رسید.

پس از آنکه تحلیلگران گفتند تاسیسات تولید نفت از حملات انتقام جویانه ایران آسیبی ندیده، نگرانی‌ها در بازار نفت کاهش یافت و موجب افت تعدیل نسبی قیمت‌ها شد. توئیت‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز حکایت از کاهش سطح تنش بین طرفین بود.

قیمت هر بشکه نفت برنت در دقایق ابتدایی بعد از حمله برق آسای ایران با افزایش بیش از ۳ دلاری به ۷۱ دلار و ۷۵ سنت رسید که بالاترین رقم از اواسط ماه سپتامبر تاکنون بود، اما بعدا با اندکی تعدیل و ۹۷ سنت افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۶۹ دلار و ۲۴ سنت رسید.قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت ۷۱.۷۵ دلار رسید، در حالی‌که قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت آمریکا تا ۶۵.۶۵ دلار جهش کرد.ارزش سهام آرامکو نیز از زمان عرضه در بورس با سقوط آزاد ۱۰ درصدی مواجه شده است.

حملات موشکی ایران علیه نیرو‌های آمریکایی مستقر در عراق تقریبا همزمان با مراسم خاک سپاری سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انجام گرفت که در عملیات تروریستی جمعه گذشته ارتش آمریکا در بغداد به شهادت رسید.

ارتش امریکا اعلام کرده که ایران ده‌ها موشک بالستیک را به سمت ۲ پایگاه نیرو‌های آمریکایی در خاک عراق شلیک کرده است. پس از این حمله بازار‌های بورس، ارز و طلا شاهد تلاطمات شدیدی بودند.

ترامپ در جدیدترین توئیت خود گفته آمریکا در حال ارزیابی تلفات و خسارات حملات ایران است و صبح چهارشنبه به وقت امریکا بیانیه‌ای را صادر خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، بازار‌های نفت همچنان روی ماهیت دقیق اهداف حملات ایران متمرکز هستند، اما لطمه ندیدن عرضه نفت در تنش جاری موجب شده تا خیال فعالان بازار نفت تا حدودی راحت شود.

تغییرات قیمت جهانی مقطعی است

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه پاسخ موشکی ایران به آمریکا در پی شهادت سپهد سردار سلیمانی تاثیر مستقیم در افزایش قیمت نفت دارد، گفت: «کشورهای فرامنطقه‌ای برای مدیریت این بحران، فشارها را بر آمریکا بیشتر می‌کنند.»

«جلال میرزایی» رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس در تحلیل این افزایش قیمت جهانی، گفت:«این اتفاق به صورت مقطعی به قیمت نفت تاثیر می‌گذارد اما اگر تحولات و منازعه ادامه پیدا کند افزایش قیمت نفت نیز ادامه پیدا خواهد کرد و در مقابل اگر منطقه به سمت آرامش روند افزایش قیمت نفت متوقف می‌شود.»

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پاسخ موشکی ایران به آمریکا در پی شهادت سپهد سردار سلیمانی تاثیر مستقیم به افزایش قیمت نفت دارد، افزود:«اگرچه اکنون پیش‌بینی و تحلیل تاثیر این افزایش قیمت بر اقتصاد ایران زود هنگام است اما سبب خواهد شد کشورهای فرامنطقه‌ای برای مدیریت این بحران به تکاپو افتاده و فشارها را بر آمریکا بیشتر کنند.»

بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت برنت در دقایق ابتدایی پس از حمله ایران با افزایش بیش از ۳ دلاری به ۷۱ دلار و ۷۵ سنت رسید که بالاترین رقم از اواسط ماه سپتامبر تاکنون بود، اما بعدا با اندکی تعدیل و ۹۷ سنت افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۶۹ دلار و ۲۴ سنت رسید.

بی ثباتی منطقه، دلیل اصلی نوسان قیمت نفت است

وزیر نفت بی‌ثباتی را سبب افزایش قیمت نفت دانست و گفت:«از نظر روانی اکنون قیمت نفت تا حدی روند صعودی دارد.
بیژن زنگنه  با اشاره به اینکه قیمت نفت در بی‌ثباتی بالا می‌رود و در شرایط ثبات پایین می‌آید، افزود: از نظر روانی اکنون قیمت نفت تا حدی روند صعودی داشته است و به نفع ایران است قیمت کمی بالا رود.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.