مناقشه ادامه دار بر سر FATF

درحالی مهلت یک‌ساله مجمع تشخیص مصلحت برای بررسی CFT، یکی از لوایح چهارگانه FATF، دوم بهمن‌ماه امسال به پایان رسید که یک عضو اتاق بازرگانی ایران در این‌باره به «فراز» می‌گوید: «با ملحق نشدن ایران به این لوایح همان اندک ارتباط بانکی کشور با دنیا نیز قطع و اوضاع اقتصادی بدتر از الان خواهد شد». به اعتقاد مهدی پورقاضی «وقتی اولویت سیاست‌مداران با اولویت مردم فرق دارد پوپولیست‌ها فرصت می‌یابند تا تصویب نشدن این معاهده بین‌المللی را کار مهمی جلوه دهند».

سال گذشته لایحه پوستن ایران به کنوانسیون CFT که از لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است، به‌دلیل اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و چندین جلسه‌ مجمع به بررسی این لوایح و صحبت‌های موافقان و مخالفان گذشت.

چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟

با پایان یافتن مهلت بررسی CFT و تایید نظر شورای نگهبان، رییس‌جمهوری روز دوشنبه از تایید نشدن این لوایح از سوی مجمع تشخیص مصلحت گلایه کرد و گفت: «نمی‌شود یک قانونی که دولت آن را تصویب کرده و به عنوان لایحه به مجلس داده و مجلس به عنوان نماینده ملت، آن را تصویب کرده بین زمین و آسمان بماند و روابط ‌ما با دنیا دچار مشکل شود. مگر چنین چیزی می‌شود؟ مگر می‌شود روابط بانکی ایران با دنیا قطع شود و بهم بریزد؟ چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟ دولت به صورت لایحه و مجلس نیز تصویب کرده و رهبری هم که به صراحت می‌گویند با لوایح دولت مشکلی ندارم. حال چطور می‌شود؟ این‌ها باید پاسخ‌گو باشند. نمی‌شود با شعار و چهار تا حرف در فضای مجازی یا حقیقی یا در این رسانه و آن رسانه، منافع ملی را زیر پا گذاشت».

پیش از این نیز معاون اول رییس‌جمهوری نیز در جلسه هم‌اندیشی با علما و روحانیون گفت: «با توجه به تصویب لوایح FATF و CFT در جلسه سران قوا و تأیید مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام هرچه سریع‌تر این لوایح را تصویب کند».

نفع اقتصاد ایران در این نیست

این سخنان حسن روحانی و اسحاق جهانگیری درحالی است که رییس سابق کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران نیز می‌گوید: «انتظار آینده خوب برای ارتباط با دنیا و روابط بانکی و اقتصادی ایران قابل تصور نیست. چراکه نپیوستن به FATF تجارت خارجی را با مشکلات بیشتری مواجه خواهد کرد.» به گفته پورقاضی «قطع ارتباط بین‌المللی، کار را برای فعالان اقتصادی و انجام صادرات و واردات را دشوار می‌کند و هیچ‌یک از این‌ها به نفع اقتصاد ایران نیست».

تاکید این عضو اتاق بازرگانی ایران بر این است که «قابل درک نیست که چرا مسوولان کشور نسبت به ارتباطات ایران با جهان بی‌توجه هستند و ضرورت آن را متوجه نیستند. به‌نظر می‌رسد افت فعالیت اقتصادی برای آن‌ها اهمیتی ندارد چراکه با وضعیت فعلی بازگشت به گذشته سخت شده است و اینکه چرا چنین رفتاری با اقتصاد کشور می‌شود در حال حاضر کمکی به بهتر شدن وضع موجود نمی‌کند».

گوش شنوایی نبود و نیست

به گفته پورقاضی «زمانی که باید گوش شنوایی می‌بود، نبود؛ وقتی که اهمیت این موضوع باید برای مسوولان روشن می‌شد، اینکه مهم است ایران هم بخشی از جامعه جهانی باشد».

این فعال اقتصادی معتقد است: «اولویت تصمیم‌گیران به جای توسعه اقتصادی و رفاه مردم، توسعه ایدئولوژیک و قدرت سیاسی در منطقه است. در اینجا عوامفریبی نمایان می‌شود چراکه می‌توانند ملحق نشدن به اف‌ای‌تی‌اف را کار بزرگی نشان دهند».

او با اشاره به اینکه مهم‌ترین جایی که فعالان عرصه اقتصاد در آن فعالیت می‌کنند، اتاق بازرگانی است، می‌گوید: «این افراد در اتاق بازرگانی تهران بارها بر اهمیت این لوایح متذکر شدند اما به‌نظر رسید هر نوع جلسه با مسوولان حکومتی بی‌نتیجه و وقت تلف کردن است».

فقط پز تعامل با بخش خصوصی می‌دهند

به اعتقاد پورقاضی «مسوولان فقط پز تعامل با بخش خصوصی را می‌دهند اما در واقعیت برای خواسته آن‌ها اهمیتی قائل نیستند. همچنین بعید است که تذکر و جلسه‌ای بتواند تاثیر مثبتی بر نظر مسوولان بگذارد».

این اظهارنظرها درحالی است که به‌نظر می‌رسد همین ارتباطات یواشکی و محدود صرافی‌ها هم با تصویب نشدن اف‌ای‌تی‌اف از بین خواهد رفت. در چنین وضعی، اقتصاددانان معتقدند توسعه ایران محدودتر می‌شود و از جامعه بین‌المللی فاصله بیشتری می‌گیرد. تاکید این کارشناسان بر این است که این وضعیت عاقبت خوبی نخواهد داشت و البته موفقیت برخی افراد در همین است که مخالف تصویب اف‌ای‌تی‌اف باشند.

این‌ها درحالی رخ می‌دهند که با توجه به تکیه دولت و حاکمیت بر صادرات غیرنفتی به دلیل فروش حداقلی نفت به دلیل تحریم‌ها، تصویب نشدن لایحه این منابع را نیز محدودتر خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.