خطر پیشروی کرونا به سمت بازارهای جهانی

در گفت و گو با «رییس هيات‌مديره اتاق بازرگانی و صنايع و معادن ايران و چين» آخرین وضعیت اقتصادی چین واکاوی شد

وزیر بازرگانی آمریکا اگرچه با قربانیان ویروس کشنده کرونا ابراز همدردی کرده اما شیوع آن را در چین برای اقتصاد آمریکا خوب و منجر به افزایش فرصت‌های شغلی در این کشور دانسته است؛ اظهارنظری که به اعتقاد «رییس هيات‌مديره اتاق بازرگانی و صنايع و معادن ايران و چين» در گفت‌وگو با «فراز» پایه علمی ندارد و صرفا ارزیابی یکسری افراد علاقه‌مند به نشان دادن چنین وضعی است.

به گفته «مجیدرضا حریری»، «با گزارش سازمان‌های مسوول درباره پایان این فاجعه انسانی در هفته‌های آینده می‌توان پیش‌بینی کرد که این اتفاق آیا واقعا به سود اقتصاد آمریکا تمام شده است یا خیر».

شاید داغ بودن شایعه‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در چین و نفع این اتفاق برای رونق اقتصاد آمریکا به «جنگ فرسایشی» چین و آمریکا بازگردد. جنگی که از آن «جنگ تجاری» هم یاد می‌شد. در واقع، آمریکا و چین از سال ۲۰۱۸ مشغول جنگ تعرفه‌ای تلافی‌جویانه بوده‌اند که به اعمال تعرفه‌های تازه وارداتی بر چیزی بیش از ۴۵۰میلیارد دلار کالا منجر شده است. این مناقشه باعث اختلال در مبادلات تجاری شده، از رشد اقتصاد جهانی کاسته و سرمایه‌گذاران را مضطرب کرده است.

این موضوع موجب شد تا 25ژانویه 2020 موافقتنامه‌ای بین آمریکا و چین با هدف کاهش شدت این جنگ به امضا برسد. هرچند که در این مراسم دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در سخنانی در واشنگتن گفت که این توافق برای اقتصاد آمریکا «دگرگون‌کننده» خواهد بود و رهبران چین هم آن را توافقی «دو سر برد» توصیف کردند که به رشد روابط دو کشور کمک خواهد کرد اما حالا با شیوع ویروس کرونا در چین گمانه‌‌زنی‌ها درباره تاثیر این اتفاق بر بهتر شدن اقتصاد آمریکا شروع شده است.

یکی از آخرین چهره‌های اقتصادی آمریکا که در این زمینه اظهارنظر کرده ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکاست که گفته: «شیوع ویروس کشنده کرونا در چین می‌تواند برای اقتصاد آمریکا خوب باشد». او در یک مصاحبه تلویزیونی توضیح داده است: «فکر می‌کنم این امر به تسریع بازگشت شغل‌ها به آمریکای‌شمالی کمک خواهد کرد».

سخنان وزیر عجیب‌وغریب است

پس از این سخنان منتقدان دولت ترامپ، از این اظهارات وزیر بازرگانی انتقاد کرده‌اند. یکی از انتقادهای شدید را یکی از نمایندگان کنگره آمریکا کرده است. دان بایر اشاره به مزایای تجاری در زمان شیوع این ویروس مرگ‌بار را زیر سووال برده است.

شماری از اقتصاددانان هم اظهارات «راس» را زیر سووال برده‌اند. سیمون باپتیست از واحد اطلاعاتی اکونومیست در سنگاپور نیز در مصاحبه با بی‌بی‌سی، اظهارات وزیر بازرگانی آمریکا را «عجیب‌وغریب» خوانده است.

به اعتقاد باپتیست «این ویروس جدید ممکن است تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا بگذارد». موضوعی که رییس هيات‌مديره اتاق بازرگانی و صنايع و معادن ايران و چين نیز به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «با توجه به تعطیلی واحدهای تولیدی و خدمات چین به دلیل شیوع این ویروس، آمریکا به‌عنوان فروشنده بزرگ گاز و مواد اولیه پتروشیمی به این کشور زیان زیادی خواهد کرد».

به گفته حریری «مخارج دولت چین برای کنترل، پیشگیری، قرنطینه و درمان این ویروس کشنده موجب شده خطوط تولیدی و خدماتی آن‌ها از جمله تویوتا و گوگل متوقف شود که بر اقتصاد چین اثر بسیار منفی می‌گذارد اما آیا اینکه این رویه به سود اقتصاد آمریکا خواهد بود یا نه را باید در هفته‌های آتی بررسی کرد».

اگر ویروس به هند برسد

این عضو اصلی هیات‌مدیره اتاق بازرگانی ايران و چين با بیان اینکه «میزان موفقیت چین در مقابله و مهار این ماجرا اهمیت دارد» می‌گوید: «به‌هرحال اقتصاد دنیا متاثر از آن خواهد شد. این همه‌گیری درحال فراتر رفتن از مرزهای چین است و کشورهای آسیای جنوب‌شرقی آسیا مانند ویتنام، کامبوج و مالزی به‌عنوان تولیدکنندگان بزرگ دنیا، در خطر آن هستند».

به اعتقاد او «اگر این ویروس به هند سرایت کند دو اقتصاد بزرگ چین و هند که بزرگترین مصرف‌کنندگان انرژی و مواد خام دنیا و بزرگترین تولیدکنندگان کالای مصرفی به شمار می‌آیند، بازارهای جهانی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند».

حریری سخنان وزیر بازرگانی آمریکا را غیرقابل استناد و غیرتخصصی بیان می‌کند و توضیح می‌دهد: «این اظهارنظرها جزو دسته شایعه عوام و غیرعلمی است. هنوز اطلاعات از تاثیر شیوع این ویروس بر بازارهای جهانی واضح و کامل نیست بنابراین نمی‌توان ارزیابی دقیقی از آن داشت هرچند در مواردی که چین کالا می‌فروخته یا خدماتی ارایه می‌کرده ممکن است آمریکا در آن محل‌ها، سود کرده باشد».

سارس 2003 کرونا 2020

به گفته رییس هيات‌مديره اتاق بازرگانی ايران و چين «سابقه این اتفاق به سال 2003 بازمی‌گردد؛ زمانی که ویروس سارس در چین شایع شد و کرونا نوع جهش‌یافته و از خانواده سارس است. در آن سال نرخ رشد اقتصادی چین یک درصد کاهش یافت و اقتصاد جهان نیز متاثر از آن شد. درحال حاضر در اقتصاد داخلی چین تاثیر منفی خود را به جا گذاشته چراکه همزمان با سال نو این کشور است. در هر سال جدید 2میلیارد سفر موجب گردش مالی بالایی در این کشور می‌شده، حالا بازار خرده‌فروشی چین نیز تحت‌تاثیر این ماجرا قرار گرفته چون کاهش میزان مواد مصرفی و خرید هدایای سال نو، زیان زیادی بر تولیدکنندگان و خرده‌فروشان این کشور وارد کرده است».

حریری با اشاره به تمدید تعطیلی چین، می‌گوید: «کاهش معامله‌ها در بازار نفت، کالا، سنگ آهن و پتروشیمی و تغییر قیمت‌های آن‌ها بازار جهانی را نشانه گرفته است چراکه همه‌گیری و تلفات ناشی از کرونا جمعه شب از ویروس سارس پیشی گرفت».

تعطیلی غول‌های فناوری در چین

با اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان بهداشت جهانی، اقتصاددانان نیز می‌گویند ویروس جدید می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به ویروس سارس روی اقتصاد جهانی بگذارد. سارس در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی بیش از هشت هزار نفر را مبتلا کرد و بیش از ۷۰۰نفر به دلیل ابتلا به آن جان باختند. هزینه‌های سارس برای اقتصاد جهانی بیش از ۳۰میلیارد دلار بود.

از طرفی، ویروس کرونا باعث شده تا شرکت‌های بین‌المللی از جمله غول‌های فناوری، تولیدکنندگان خودرو و خرده‌فروشان به طور موقت فعالیت‌های خود را در چین تعطیل کنند.

با همه این‌ها به‌نظر می‌رسد باید منتظر ماند تا شیوع ویروس کرونا به پایان برسد آن وقت عملکرد اقتصاد جهان و میزان ضرر ناشی از آن را ارزیابی کرد. از همه این‌ها گذشته، درحال حاضر شادمانی از بروز این بیماری و فکر کردن به منافع آن، در وضعیتی که جهان متاثر از آن است، نه اخلاقی است و نه انسانی.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.