فرار مالیاتی دارایی‌های نجومی از سر بی‌قانونی

درحالی وزیر اقتصاد اعلام کرده «از عایدی دارایی نجومی مالیات نمی‌گیریم چون قانون نداریم» که همین دو روز پیش رییس سازمان امور مالیاتی گفت: «براساس آیین‌نامه جدید بررسی تراکنش‌های بانکی، آن دسته از حساب‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که تراکنش آن‌ها بالای پنج میلیارد تومان باشد».

قانون مالیات بر مجموع درآمد افراد، لایحه‌ای که در دولت در دست بررسی است که پس از تایید نهایی برای تصویب به مجلس خواهد رفت. قانونی که قرار است براساس آن، دولت بر آن تکیه کند تا بتواند جایگزین درآمدی مناسبی در نبود درآمد نفتی در سال 99 باشد. آنطور که وزیر اقتصاد می‌‌گوید «در تمام دنیا بخش قالب توجه هزینه‌های دولت از درآمدهای مالیاتی تأمین می‌شود». به گفته فرهاد دژپسند «در بودجه 99 قسمت اصلی منابع اصلی دولت بر روی مالیات است، آرزوی چند دهه تحلیل‌گران اقتصادی است».

عقب‌ماندگی ایران در دریافت مالیات

او با بیان اینکه عقب‌ماندگی ایران نسبت به دنیا نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران است، توضیح می‌دهد: «این نسبت بسیار پایین است. براساس برنامه ششم باید این نسبت به 10درصد برسد و در حال حاضر 6درصد است». به گفته دژپسند «امکان فروش بالای نفت نیست برای همین تامین درآمد از هزینه مالیاتی را باید به فال نیک بگیریم. باید از مالیات تأمین مالی کنیم. آنچه مسلم است که باید تلاش کنیم عدالت مالیاتی دچار خدشه نشود. وقتی در دورترین نقاط کشور معلمی حقوق سه میلیونی دریافت می‌کند، زمانی که حقوقش به سه میلیون و 500هزار تومان برسد، باید فاصله بین سه میلیون تومان و سه میلیون و 500هزار تومان را مالیات پرداخت کند».

سخنان قابل تامل وزیر اقتصاد جملات بعدی اوست که می‌گوید: «آن دسته از افرادی که در کلان‌شهرها مشغول کار هستند و حقوق‌های آنچنانی دریافت می‌کنند نیز باید مالیات پرداخت کنند. تلاش‌های زیادی کردیم و توانسته‌ایم درآمد مالیاتی را افزایش دهیم و توانستیم بخشی از جای خالی نفت را پر کنیم. برای اینکه بتوانیم به دانه‌درشت‌ها برسیم از روش‌های مختلفی استفاده کردیم، به‌دنبال اصلاح قانون مالیات مستقیم هستیم، پیش‌نویس لایحه را به دولت ارسال کردیم و در حال بررسی هستیم. در این لایحه پایه‌های مالیاتی را افزایش دادیم. در برخی موارد نمی‌توانستیم مالیات دریافت کنیم. بعضی‌ها انتقاد می‌کنند چرا از عایدی دارایی نجومی مالیات اخذ نمی‌کنیم، چون قانون نداریم».

بررسی تراکنش‌های بیش از 5میلیارد تومان

دژپسند درحالی از نبود قانون حرف زده که همین چند روز پیش رییس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که «براساس آیین‌نامه جدید این سازمان، تمامی تراکنش‌های بیش از پنج میلیارد تومان در پنج سال گذشته بررسی خواهد شد». به گفته امیدعلی پارسا «تا پایان هفته جاری آیین‌نامه بررسی تراکنش‌های بانکی برای اجرا ابلاغ خواهد شد که مساله بسیار مهمی است».

معاون وزیر اقتصاد توضیح داد: «البته بحث فرار مالیاتی نیز داریم که ممکن است از سوی مراجع دیگری به این سازمان اعلام شود و در آن صورت حتی تراکنش‌های کمتر از پنج میلیارد تومان آن فرد نیز بررسی خواهد شد».

این سخنان درحالی است که البته وزیر اقتصاد نیز به این موضوع هم اشاره کرده که «متناسب با تراکنش‌های افراد از آنها اطلاعات می‌خواهیم، اگر درآمدی داشت و مشمول مالیات شود آن وقت اعمال مالیات می‌شود».

کنترل از طریق سامانه‌های پرداخت

رییس کل بانک مرکزی نیز پیش از این بر انجام کنترل تراکنش‌های بانکی از طریق سامانه‌های پرداخت تاکید کرده بود. عبدالناصر همتی روز گذشته نیز شرایط تازه انتقال وجه را اعلام کرد و گفت: «برای جلوگیری از پول‌شویی و با توجه به لزوم تعیین سقف برای نقل و انتقالات درون بانکی و برون بانکی مشتریان برای نقل و انتقالات بالای ۱۰میلیارد ریال باید در بانک فرم پر کنند».

همه این‌ها درحالی است که به‌نظر می‌رسد دولت عزم خود را جزم کرده تا به‌خاطر کسب درآمد از محل مالیات هم که شده پس از سال‌ها به یک تخلف بزرگ مالیاتی رسیدگی کند و مچ افرادی که در تمام این مدت از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند در بزنگاه نقل و انتقال‌های پولی بگیرد.

باید منتظر ماند و دید دولت چقدر برای ساماندهی این بخش جدی است و آیا واقعا از همین طریق مشاغل و اشخاصی که سال‌ها از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند شناسایی و ملزم به رعایت قانون خواهند شد یا نه. از طرفی، چقدر قانون ضمانت اجرایی دارد و آیا برای همیشه پرونده ارقام نجومی دارایی‌ها و حقوق‌ها بسته خواهد شد یا همچنان راه‌های فرار برای عده‌ای باز خواهد ماند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.