تکانه های بورس جهانی بر محور نزول

بازارهای سرمایه در جهان با ریزش مواجه شدند

بورس جهانی در آخرین روز کاری هفته با ریزش مواجه بود و نکته قابل توجه آن است که این ریزش در سراسر دنیا مشهود بود. کارشاسان معتقدند علت این امر هراس مجدد از ویروس کرونا است. البته در آمریکا انتخابات ریاست جمهوری موجب نوسانات جدی در بازار وال استریت شده، در لندن نیز خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اصلاح بورس را به همراه داشته است.

اصلاح در بازارهای سهام آسیا

بازارهای بورس‌های آسیا، با اصلاح شاخص ها مواجه بود ؛ شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۸۷.۵۹ واحدی پایین رفت. شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۴۲ درصد صعود کرد و در سطح ۲۷ هزار و ۸۴۷.۳۳ واحد بسته شد.

در چین شاخص “شانگ‌های  کامپوزیت” صعود ۰.۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۷۵.۷۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۳۸ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۱۳۰.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

به گزارش بلومبرگ سهام NIKKEI 23.687.59 ین ژاپن، سهام TOPIX 1.702.87 ین ژاپن، سهام هانگ سنگ 27.815.60 یوآن کره جنوبی بود.

ریزش تمام شاخص های وال استریت

در بازار مهم و تاثیرگذار وال استریت، همه شاخص‌ها ریزش داشتند به طوری که  هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج” با ۰.۴۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹هزار و ۴۲۳.۳۱ واحد بسته شد. شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۰.۱۶ درصد کاهش تا سطح ۳۳۷۳.۹۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی ” نزدک کامپوزیت” با ریزش ۰.۱۴ درصدی در سطح ۹۷۱۱.۹۷  واحدی بسته شد.

به گزارش بلومبرگ، سهام داوجونز روز گذشته 29.423.31 دلار بود، سهام S&P 500 INDEX 3.3373.94 دلار، سهام نزدک 9.711.97 دلار بود. سهام NYSE 14.099.4 دلار و سهام S&P/TSX 17.821.17 دلار کانادا بود.

ریزش بورس اروپا

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو و استعفای چندین وزیر انگلیس به دنبال اختلاف با مشاور نخست وزیر قرار داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۰۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۴۵۲.۰۳ واحد بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با ریزش ۰.۱۹ درصدی در سطح ۶۰۹۳.۱۴ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۰۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۷۴۵.۴۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۳۱ درصد پایین رفت و به ۹۹۰۹.۸۰ واحد رسید.

به گزارش بلومبرگ، سهام Euro Stoxx  3.847.34 یورو، سهام FTSE 7.454.63 یورو، سهام CAC 6.086.59 یورو، سهام IBEX 9.950.10 یورو بود.

رشد قیمت نفت و طلا

هر بشکه نفت ” وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۰۴ درصد افزایش به ۵۱.۴۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۰۴ درصدی به ازای ۵۶.۳۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۷۶.۲۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۲ درصدی به ازای ۱۷.۶۶ دلار مبادله شد.

حال با این شرایط انتظار می رود ریزش بازارهای جهانی بر روی بورس ایران نیز تاثیربگذارد اما بورس ایران ثابت کرده است همواره بر خلاف تصورات عمل می کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.