تشدید بحران در بازارهای مالی جهان

شیوع کرونا بحران شدید در بازارهای مالی دنیا به ویژه بورس های جهانی را به همراه داشته است

بررسی های موسسات معتبر بین المللی تحقیقاتی حاکی از آن است که در شرایط فعلی و با وجود شیوع ویروس کرونا، ارزش سهام در بازارهای مالی جهان در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ قرار دارد. تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفته، ویروس کرونا که در حال شیوع در اقتصادهای توسعه یافته ای نظیر آلمان و فرانسه است ممکن است به یک بیماری همه گیر تبدیل شود.

به گزارش رویترز، روز پنج شنبه شاخص های بورس وال استریت و جمعه بازارهای مالی چین، ژاپن و کره جنوبی با ریزش شدید همراه بوده است. با شدیدتر شدن شیوع ویروس کرونا و تهدید سلامتی تمامی مردم جهان، این فرضیه مطرح شده که فدرال رزرو آمریکا ممکن است تا ماه آینده میلادی به منظور تقویت رشد اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره کند.

50 درصد کاهش فروش بلیت

توموآکی شیشیدو، اقتصاددان موسسه نامورای ژاپن گفت: «برای ارزیابی تاثیر ویروس کرونا دیگر حتی لازم نیست منتظر انتشار آمارهای اقتصادی باشیم. میزان فروش بلیت شرکت های هواپیمایی و میزان رزرو هتل ها حدود 50 درصد کاهش یافته است.»

او افزود: «می توان گفت تاثیر ویروس کرونا بسیار بیشتر از جنگ تجاری آمریکا و چین خواهد بود. بنابراین دلیلی ندارد که فدرال رزرو ماه آینده دست روی دست بگذارد و کاری نکند.»

شاخص جهانی ام اس سی آی پس از افت 3.3 درصدی در روز پنجشنبه روز جمعه نیز افت 0.3 درصدی داشت. از ابتدای هفته جاری تاکنون ارزش این شاخص جهانی 9.2 درصد کاهش داشته و در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از زمان سقوط 9.8 درصدی نوامبر 2008 قرار دارد.

شاخص های بورس وال استریت نیز روز پنج شنبه شاهد کاهش بود به نحوی که شاخص اس ان پی 500 بیشترین افت از اوت 2011 یعنی سقوط 4.42 درصدی را تجربه کرد. ارزش شاخص اس اند پی 500 از روز 19 فوریه تاکنون 12 درصد افت داشته است. شاخص صنعتی داوجونز هم 1190.95 واحد افت کرده که بیشترین افت در تاریخ این شاخص بوده است.

شاخص نوسان سی بی او ای که اغلب از آن به عنوان شاخص ترس یاد می شود روز پنجشنبه به 39.16 رسید که بالاترین رقم در طی 2 سال گذشته است. این شاخص در طی ماه های اخیر بین 11 و 20 در نوسان بوده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.