التهاب از امکان تکرار سقوط «وال استریت»

هفته جاری بدترین هفته برای بورس های بزرگ جهان از جمله وال استریت بعد از بحران مالی 2008 نام گرفته است. به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر دنیا و تاثیر منفی آن بر اقتصاد جهانی بورس های بزرگ دنیا نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند. اکنون سهامداران آمریکایی از این امر در هراسند که سقوط بزرگ دیگری را مجددا تجربه کنند. به نظر می رسد بورس های اروپا و کشورهای آسیایی نیز تحت تاثیر ریزش وال استریت دچار کاهش ارزش شده اند.

تاکنون بیش از ۹۲ هزار و ۸۰۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۲۰۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به چین با ۲۹۸۱ نفر، ایتالیا با ۷۹ نفر، ایران با ۷۷ نفر و کره جنوبی با ۳۲ نفر بوده است.

تاثیر انتخابات بر بورس آمریکا

معاملات آنی سهام آمریکا روز سه شنبه مجددا افزایش یافت بعد از ریزش شدید در سه شنبه سهامداران از  انتخابات بزرگ روز سه شنبه در کنار اقدامات ضروری فدرالی استفاده کردند.

به گزارش بلومبرگ، سورپرایز بازگشت جو بایدن به مبارزات شانس برنده شدن برنی سندرز را در ابهام قرارداد و موجب شد برخی سهامداران در شرایط ناپایداری قرار بگیرند. معاملات آنی  S&P 500 بیش از یک درصد افزایش داشت و بعد از اینکه شاخص بیش از 3 درصد اصلاح کرد برای احیای 50 درصدی مبنای پایه، فدرال این ریزش را تغییر داد تا نگرانی ها درباره رکود اقتصادی را از میان ببرد.

بایدن به عنوان یک کاندیدای میانه رو در مقابل سندرز تندرو ظاهر شد در مبارزه برای انتخابات دموکرات تا جایگاه دونالد ترامپ در جایگاه در ماه نوامبر در ایالت های ویرجینیا، ماساچوست در نتایج شگفت انگیز سه شنبه را کسب کند.

کاهش نرخ بهره آمریکا

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، در حالی که بازارهای مالی خود را برای کاهش احتمالی نرخ بهره آمریکا در اجلاس ماه آینده بانک مرکزی آماده می‌کردند، فدرال‌ روز چهارشنبه به طورغیر منتظره‌ای نرخ بهره خود را نیم درصد کاهش داد.

به دنبال اعلام کاهش نرخ بهره آمریکا، شاخص میانگین صنعتی داوجونز که در معاملات امروز خود را با سقوطی بیش از ۳۰۰ واحد آغاز کرده بود، بلافاصله سقوط خود را جبران کرد و حتی توانست تا ۳۷۱ واحد هم جهش کند. اما جلسه معاملاتی امروز بسیار پر تلاطم بود و بازارها به زودی این شوک را هضم کرده و شاخص داوجونز آرام آرام به محدوده قرمز (ضرر دهی) بازگشت. تا ساعت ۱۹:۴۴ به وقت تهران، داوجونز ۲۱۷ واحد یا ۰.۸ درصد پایین‌تر از سطح بسته شده دیروز قرار گرفته بود. اس‌اندپی ۱ درصد و نزدک ۰.۹۱ درصد تا این لحظه سقوط کرده‌اند.

اقدام غیرمنتظره بانک مرکزی آمریکا برای کاهش نرخ بهره پس از آن انجام شد که رهبران جی‌۷ در بیانیه خود اعلام کردند از ابزارهای سیاست‌گذاری خود برای محدود کردن روند کند شدن اقتصاد استفاده خواهند کرد. هرچند در این بیانیه هیچ اقدام مشخصی نام برده نشده بود.

با اینهمه حتی کاهش اضطراری نرخ بهره فدرال‌رزرو هم نتوانست نگرانی‌های بازارها در مورد تاثیر منفی ویروس کرونا را آرام کند و وال‌استریت دوباره سقوط کرد.

ریزش وال استریت

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج” با ۲.۹۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۹۱۷.۴۱ واحد بسته شد. شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۲.۸۱ درصد ریزش تا سطح ۳۰۰۳.۳۷  واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی ” نزدک کامپوزیت” با کاهش ۲.۹۹ درصدی در سطح ۸۶۸۴.۰۹  واحدی بسته شد.

از دلایل هراس سهامدارانو دولت آمریکا تجربه ریزش های وحشتناک وال استریت طی سال های گذشته است.

بحران مالی 2008

بحران مالی ۲۰۰۸ که به بحران مالی جهانی و بحران مالی ۲۰۰۸ نیز مشهور است، توسط بسیاری از اقتصاددانان به عنوان بدترین بحران مالی از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ شناخته می‌شود. در آن زمان بازار سهام “داو جونز” سقوط کرده و در یک نوبت 40 درصد کاهش یافت. وال استریت در آن زمان ریزش سنگینی را متحمل شد و از سقوط بورس آمریکا در سال 2008 دوره های آموزشی بسیاری برای سهامداران شکل گرفت تا بدانند چه زمانی ممکن است بورس دچار ریزش شده و پیش از آن از بازار خارج شوند. اما این تنها ریزش بورس آمریکا نبود.

حباب شرکت های اینترنتی در سال ۲۰۰۰

حباب قیمت سهام شرکت‌های اینترنتی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ ادامه پیدا کرد. در ۱۰ مارس سال ۲۰۰۰ بازار به اوج حباب خود رسید، یعنی شاخص نزدک در حد ۵۰۴۸ قرار گرفت که دو برابر ارزش آن در سال قبل بود.

نخستین مرورگر اینترنتی در سال ۱۹۹۳ ارائه شد. قبل از ترکیدن حباب قیمتی سهام این شرکت‌ها، اقتصاددان‌ها و روزنامه‌های معتبر نظیر روزنامه وال استریت ژورنال به مردم توصیه می‌کردند سهام شرکت‌های یاد شده را خریداری کنند زیرا تصور می‌شد حباب نخواهد ترکید، اما در سال ۱۹۹۹ رشد اقتصاد کند شد و تحلیلگران اعلام کردند که صدها شرکت اینترنتی تازه تاسیس طی آن سال دچار ورشکستگی خواهندشد.

در نتیجه این تحولات سرمایه‌گذاران وحشت زده شدند و به فروش سهام خود اقدام کردند. در آن زمان شرکت‌های اینترنتی هشت درصد بازار سهام آمریکا را تشکیل می‌دادند و ارزش کلی آنها ۱۳۰۰ میلیارد دلار بود.

سقوط ۱۹۷۳

بین ژانویه ۱۹۷۳ تا دسامبر ۱۹۷۴ یعنی در ۶۹۹ روز، شاخص متوسط صنعتی داوجونز ۱/۴۵ درصد ارزش خود را از دست داد. شاخص FT۳۰ بورس لندن نیز ۷۳ درصد کاهش پیدا کرد. سقوط سال ۱۹۷۳ هفتمین سقوط شدید تاریخ است که از ۱۱ ژانویه ۱۹۷۳ تا ۶ دسامبر ۱۹۷۴ ادامه داشت.

سقوط وال استریت در 1929

یا سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹، در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۲۹ آغاز شد، این سقوط مخرب‌ترین سقوط در تاریخ ایالات متحده آمریکا بود، این دوره آغاز رکود بزرگی بود که همه کشورهای صنعتی غربی تحت تأثیر آن قرار گرفتند که بالغ‌بر ۱۰ سال بود.

سخن آخر

بورس وال استریت ریزش های بزرگی را طی تاریخ خود تجربه کرده است. اکنون نه تنها سهامداران بلکه دولت، بانک مرکزی آمریکا، کنگره آمریکا و خزانه داری این کشور نیز در هراس از تجربه ریزش بزرگ دیگر هستند و اقدامات ضروری برای جلوگیری از این سقوط را در دستور کار قرار داده اند. بنابراین دخالت دولت در بورس همیشه هم بد نیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.