پیشروی تورم در بازار طلا

قیمت سکه در سال 98 بیش از 25 درصد رشد کرد

این روزها با وجود شیوع ویروس کرونا، کسادی بازارها در کشور، کاهش شدید تقاضا در هر صنفی، شاهد افزایش چشمگیر قیمت طلا و سکه هستیم. به طوری که  بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید از حدود 4میلیون و ۲۹۰ هزار تومان در تاریخ پنجم فروردین ۹۸ به حدود 5 ‌میلیون و ۸۴۰ هزار تومان در تاریخ ۱۲ اسفند رسیده که حکایت از رشد قیمتی یا بازدهی ۲۶ درصدی در این دوره است. قیمت سکه در برخی روزها به بیش از 6 میلیون تومان نیز رسید.

تاثیر قیمت جهانی طلا

کارشناسان عوامل مختلفی را برروی بازار طلا و سکه موثر می دانند. در این میان قیمت جهانی طلا نیز بر قیمت طلا در داخل کشور تاثیرگذار است.

علی حیدری، کارشناس بازار طلا و سکه به «فراز» گفت: «قیمت طلا تحت تاثیر عوامل مختلفی تغییر می کند، یکی از این عوامل قیمت طلا در بازارهای جهانی است. با توجه به شرایط کنونی و شیوع کرونا بسیاری  از سهامداران و سرمایه گذاران طلا را بهترین گزینه برای سرمایه گذاری می دانند.»

او افزود: «افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت طلا شده است و قیمت طلا در بازارهای جهانی طی روزهای گذشته افزایش یافته است که یکی از دلایل افزایش قیمت طلا در داخل کشور است.»

حیدری در ادامه بیان کرد: «در داخل کشور عوامل دیگری منجر به افزایش قیمت طلا شده اند؛ بازار سکه و طلا در داخل کشور وابسته به دلار و نوسانات وابسته به آن است.

قیمت دلار، شاخص اندازه گیری میزان تورم

او بر این باور است که ا بازار دلار در ایران شاخصی است برای اندازه گیری میزان تورم در بدنه اقتصاد جامعه بوده و نوسانات دلار بیانگر اوضاع اقتصادی جامعه و شاخص مناسبی برای سنجش نوع تورم در جامعه به شمار می رود.

حیدری تاکید کرد: « اگر دلار افزایش قیمت یافت، این امر نشاندهده آن است که سایر عوامل اقتصادی در حال حرکت به سوی تورم هستند، به همین روی بازار سکه و طلا نیز این تورم را درک کرده و در مسیر تورم حرکت می کنند.»

او گفت: «به همین روی هرگاه به صورت ریشه ای، بنیادی و فانامنتال افزایش قیمت دلار را داشتیم، در بازار طلا نیز افزایش قیمت را خواهیم داشت. این افزایش قیمت به دلیل عملکرد مناسب طلا و سکه در ایران نیست بلکه به دلیل هضم میزان تورم در جامعه است.»

حیدری در رابطه با تاثیر تورم لایحه بودجه سال 99 برروی قیمت طلا و سکه بیان کرد: « در مجموع تورمی که در بطن جامعه در حال حاضر وجود دارد به عوامل متعددی بستگی دارد که بازار طلا و سکه نیز از آن تبعیت می کند.»

لیست سیاه FATF و بودجه 99

او افزود: «اکنون ادامه یا عدم تدوام همکاری و تبادلات بانکی مابین ایران و کشورهای اروپایی در هاله ای از ابهام است. قرار گرفتن در لیست سیاه FATF و افزایش میزان رکود در بطن جامعه و سوق سرمایه ها به سمت کالاهای با ارزش و بادوام مانند طلا و سکه است.»

حیدری گفت: « ابهام در لایحه بودجه 99 که با حکم حکومتی به مرحله اجرا گذاشته می شود موجب می شود سرمایه گذاران در سال 99 یکی از سبدهای سهام خود را به سکه و طلا اختصاص دهند.»

همه در یک کشتی نشسته ایم

با وجود رکود شدید و حتی رشد منفی اقتصاد کشورمان، تورم همچنان به پیشروی ادامه می دهد و بازارهای مالی همچنان در حال رشد هستند. این در حالی است که حقوق مردم هرروز ارزش خود را از دست می دهد. بسیاری زا مردم کشورمان طلا را به منظور سرمایه گذاری خریداری می کنند اما با توجه به آنکه قیمت طلا تحت تاثیر دلار افزایش می یابد و افزایش قیمت دلار نیز برروی قیمت تمامی محصولات تاثیر می گذارد، گرانی طلا جای خوشحالی ندارد و به ضرر همه تمام می شود. در واقع همگی در یک کشتی نشسته ایم و گرانی طلا و دلار به ضرر همه افراد جامعه است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.