مستطیل سبز در اسارت کرونا

این روزها، فوتبال برای میلیون‌ها ایرانی تنها دلخوشی در دوران قرنیطنه است. اما برای این دلخوشی ساده، اخبار خوبی به گوش نمی‌رسد.

روزانه میلیون‌ها هوادار در سراسر دنیا با اضطراب اخبار احتمالی لغو مسابقات حساس فوتبال جهان را رصد می‌کنند. از لغو بازی‌های مهم گرفته تا برگزاری بازی‌ها بدون تماشاگر. از تعویق مسابقات به هفته‌های آتی تا تغییر تقویم تورنمنت‌های مهم. از چین تا غرب آسیا، از ایران تا انگلیس از سری آ ایتالیا تا لوشامپیونه فرانسه.
و دلیل تمام آن ها یک چیز است، کرونا

ماجرا چیست؟

از اواخر ژانویه ۲۰۲۰ و پس از اعلام شیوع کرونا در چین و احتمال سرایت آن به خارج از مرز‌های این کشور، تمهیدات مختلفی برای پیشگیری در کشور‌های مختلف جهان آغاز شد.‌ از لغو و محدودیت پرواز‌های هوایی تا کنترل مرزها. یک ماه بعد اما با مشاهده آثاری از موارد ابتلا در برخی کشور‌های اروپایی، هراس جهانی از کرونا بالا گرفت. اما ترکش اول این هراس بر بازار‌های مالی مشترک جهانی بود و کسی تصور نمی‌کرد که کرونا نفس فوتبال را هم به شماره اندازد. موارد جدید مشاهده شده در اروپا انگشت شمار بود و با اخباری که از چین به گوش می‌رسید، امید‌ها برای پایان همه گیری این ویروس پردردسر بیشتر می شد. تا اینکه جهان در دو هفته اخیر در بهتی بزرگ فرو رفت. حالا کرونا تمام اروپا را دربرگرفته و سازمان بهداشت جهانی، از همه گیری جهانی آن سخن می گوید. نشانه‌اش، لغو و تعویق برخی از مسابقات معتبر فوتبال در اروپا.

بر سر مسابقات فوتبال چه آمده است؟

تا امروز اتحادیه لیگ‌های معتبر اروپایی تصمیم‌های مختلفی برای جلوگیری از شیوع کرونا اندیشیده‌اند. از لغو مسابقات گرفته تا برگزاری بدون تماشاگر.  اولین زنگ خطر از تاثیر کرونا بر فوتبال ابتدای هفته گذشته به صدا در آمد:

به تعویق افتادن حساس‌ترین بازی فصل سری آ باشگاه‌های فوتبال اروپا برای پیش گیری از کرونا؛ یوونتوس در برابر اینتر میلان.

دیداری تعیین کننده برای قهرمانی این فصل ایتالیا. اینجا درست نقطه‌ای بود که میلیون‌ها هوادار فوتبال نگران اتفاقاتی مشابه برای سایر لیگ‌های معتبر اروپایی و سرنوشت بازی‌های تیم‌های مورد علاقه خود شدند. پس از آن بود که سایر اتحادیه‌های ملی فوتبال در اروپا نیز تصمیمات دیگری گرفتند. در‌همان ایتالیا چند بازی دیگر لغو شد و بسیاری از بازی‌ها بدون حضور تماشاگران برگزار شد. فرانسه این‌هفته اولین تجربه خود از لغو بازی‌های لیگ خود به دلیل پیش گیری از شیوع کرونا را پشت سر گذاشت؛ دیدار دو تیم استراسبورگ برابر پاریس سنت ژرمن

با این حال سایر رقابت‌های ابتدای در فرانسه با حضور تماشاگران برگزار شد.‌ این دست کم به این معنا ست که شهر‌های آلوده در فرانسه هنوز زیاد نیست. برخلاف ایتالیا که بسیاری از مناطق شمالی خود را درگیر کرونا می‌بیند و تعداد بازی‌های لغو شده نیز بیشتر است.

اما در انگلستان، یکی از معتبر‌ترین و محبوب‌ترین لیگ‌های سراسری فوتبال اروپا اوضاع چندان بد نیست. دو هفته گذشته تمام بازی‌ها بدون دردسر و با حضور تماشاگران برگزار شده است؛ اما به نظر می‌رسد ابتدای این هفته با تصمیم اتحادیه فوتبال انگلیس مبنی بر حذف آیین دست دادن بازیکنان پیش از شروع مسابقه، زنگ‌خطر برای فوتبال جزیره هم به صدا در آمده است. تازه‌ترین تصمیم کرونایی فوتبال اروپا هم‌ دیروز صبح از سوی یوفا اتخاذ شد:

برگزاری بدون‌ تماشاگر دیداربرگشت چهار شنبه شب لیگ قهرمانان اروپا بین پاریس سنت ژرمن و بورسیا دورتموند در پاریس.

این بدترین نگرانی برای هواداران است. کرونایی شدن لیگ قهرمانان اروپا، معتبر‌ترین رقابت سراسری اروپا آن هم در اوج هیجان مراحل حذفی.

در ایران و آسیا چه خبر است؟

با خبر شیوع کرونا در ایران، تصمیم‌گیری برای مسابقات فوتبال روندی فرسایشی داشت. از برگزاری برخی از مسابقات در هفته اول کرونا بدون تماشاگر تا اعتراض شدید مدیران عامل و سرمربیان لیگ به برگزاری بازی‌ها تا شایعه ابتلای چند بازیکن تیم سپاهان به کرونا، هفته‌ای پرتنش را برای لیگ برتر فوتبال ایران به همراه داشت. تصمیم نهایی اما کم و بیش قابل پیش بینی بود:

لغو تمامی مسابقات ورزشی تا اطلاع ثانوی

در این بین اما هواداران ایرانی فوتبال، نگران ادامه رقابت‌های گروهی نمایندگان خود در آسیا هم بودند. رقابت‌هایی که بر سر میزبانی تیم‌های ایرانی حواشی بسیاری در ماه‌های گذشته رخ داده بود. شایعات زیادی درباره لغو با برگزاری مسابقات لیگ قهرمان آسیا به گوش رسید تا اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا چند روز پیش، تقویم این رقابت‌ها را دچار تغییرات اساسی کرد. چند ماه تعویق مسابقات و پیش بینی زمان فینال برای پاییز سال آینده.

مهم‌تر از رقابت‌های باشگاهی آسیا اما وضعیت تیم ملی فوتبال ایران در مسیر رسیدن به جام جهانی بود. آن هم با مربی تازه وارد خود. پس از معرفی اسکوچیچ به سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران تمام نگاه ها متوجه ۴ بازی حساس پیش رو تیم ملی در بهار و تابستان امسال بود. اما کرونا به رقابت‌های ملی هم رحم نکرد و با توافق AFC و FIFA این رقابت‌ها هم به تعویق افتاد.

کرونا یقه فوتبال را چه زمانی رها می‌کند؟

مروری که بر رقابت‌های آسیایی و اروپایی و لیگ‌های داخلی انداختیم، تمام نگرانی فوتبالی‌ها نیست. پای دو رویداد بزرگ نیز در تابستان پیش رو، در میان‌است؛
جام ملت‌های اروپا و المپیک

این روند از معدود تابستان‌هایی است که هر ۴ سال یک بار این‌ دو رویداد پشت سر هم برگزار می‌شود. اما آیا سایه کرونا این‌ دو رویداد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

شایعات و گمانه زنی‌های زیادی برای پاسخ به این پرسش مطرح شده است اما رسمی ترین پاسخ تا به حال از سوی یوفا و کمیته بین المللی المپیک بوده است که  یورو ۲۰۲۰ و المپیک ۲۰۲۰ توکیو برگزار می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.