سقوط آزاد ارزهای دیجیتالی

بیت کوین در حالی 50 درصد از ارزش خود را از دست داده است که طی روزهای گذشته ارزهای دیجیتالی با افت ارزش شدید مواجه شد

ارزهای دیجیتالی آنقدرها هم که تصور می کردید قابل اعتماد نیستند. کرونا موجب شد بیت کوین 50 درصد از ارزش خود را از دست بدهد. اما آنچه بیت کوین به راستی از دست داد اعتماد کاربران بوده است. همواره ادعا می شد هیچ اتفاقی برروی ارزش این رمزارز محبوب تاثیر نمی گذارد؛ نه اتفاقات سیاسی موجب کاهش ارزش آن می شود و نه ریزش بورس های جهانی، نه به قیمت نفت وابستگی دارد و نه قیمت طلا. اما اکنون شیوع ویروس کرونا، سقوط قیمت نفت، ریزش بورس های جهانی و مشکلات اقتصادی موجب شده اند تا بیت کوین 50 درصد از ارزش خود را از دست بدهد. البته قیمت بیت کوین روز شنبه با رشدی اندک به ۵ هزار و ۳۹۶ دلار رسید.

بیت کوین که در دوره های بحرانی گذشته پناهگاهی امن برای سرمایه داران بود حالا با شیوع کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از هر زمان دیگری شده است و بسیاری را به این نتیجه رسانده که بهتر است دارایی خود را به پول نقد و طلا تبدیل کنند تا ریسک کمتری متوجه شان باشد.

یکی از پیشگویان اقتصادی که بحران مالی سال ۲۰۰۸ را نیز از قبل پیش بینی کرده بود هشدار داده که بحران مالی تازه ای در راه است. جس کلومبو در مصاحبه ای که با تلگراف داشته کرونا ویروس را به ضربه های دوگانه در رقابت های بوکس تشبیه کرده که میتواند اقتصاد جهانی را به سمت رکود ببرد.

بیت کوین در کمتر از یک ساعت ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داد و بهای آن به کمتر از ۶ هزار دلار رسید که پایین ترین میزان از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون محسوب می شود.

سقوط سنگین بازارهای سهام منجر به سقوط ارزش ارزهای مجازی شده و بیت‌کوین ۴۸ درصد از ارزش خود را از دست داد. البته در کنار کاهش ارزش بیت کوین دیگر رمزارزهای مهم دنیا نیز با افت قیمت قابل توجه روبرو شدند. برخی تحلیلگران رمزارز معتقدند که شیوع کووید ۱۹ باعث این افت ارزش شده چراکه این بیماری تاکنون ضربه های جبران ناپذیری را به اقتصاد جهانی وارد کرده است.

سقوط ۴۸ درصدی در پنج شنبه

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، به دنبال سقوط سنگین بازارهای سهام، ارزش ارزهای مجازی به شدت سقوط کرد و بیت‌کوین ۴۸ درصد از ارزش خود را از دست داد.

طبق داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، کل ارزش ارزهای دیجیتالی در بازار تنها ظرف ۲۴ ساعت ۹۳.۵ میلیارد دلار کاهش یافت.

سقوط ارزش ارزهای دیجیتالی در حالی رخ داد که با شیوع ویروس کرونا و ناتوانی دولت‌ها در کاهش نگرانی بازارها از تأثیرات اقتصادی این ویروس، بازارهای سهام جهان سقوط سنگینی را تجربه کردند.

از ابتدای این ماه ۵۰ میلیارد دلار از ارزش کل بیت کوین های دنیا کاسته شده است

به دنبال افت قیمت اخیر بیت کوین، در حدود ۵۰ میلیارد دلار از کل ارزش این رمزارز از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون کاسته شد. این اتفاق را میتوان یکی از شدید ترین موارد افت ارزش بیت کوین در تاریخ آن قلمداد کرد؛ رمزارزی که تا همین دو سال پیش با قیمت ۲۰ هزار دلار معامله می شد و حالا ارزش آن به کمتر از ۶ هزار دلار رسیده است.هر سکه بیت کوین هم اکنون با قیمت ۵۰۵۵ دلار آمریکا معامله می شود.

سقوط دوباره‌ی ارزش بیت‌کوین در شب پنج شنبه سبب شد تا قیمت این رمزارز تا ۴۶۷۹ دلار کاهش یابد.

پس از یک روز پرتلاطم در بازار معاملات که با سقوط ۲۸٫۳۵ درصدی قیمت بیت‌کوین همراه بود و باعث شد تا قیمت این رمزارز از 7650 دلار به 5500 دلار کاهش پیدا کند، این روند نزولی با همان شدت از ساعت ۱۱ دیشب به‌وقت گرینویچ از سرگرفته شد. در بازه‌ی زمانی یادشده، قیمت بیت‌کوین با کاهش دوباره‌ی ۲۴ درصدی، تا 4679دلار سقوط کرد؛ کاهشی که از ماه  آوریل سال ۲۰۱۹ سابقه نداشته است.

نابودی دستاورهای بیت کوین

تغییرات قیمت در این روز، به‌معنی نابودی تمامی دستاوردهای بیت‌کوین در سال ۲۰۱۹ و ۵۸٫۰۷ درصد کاهش قیمت ارز دیجیتال یادشده در کمتر از یک‌ماه درقیاس‌با بالاترین قیمت در سال ۲۰۱۹ است؛ بالاترین قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۹ میلادی، 10 هزار و500 دلار بود. همچنین، داده‌های به‌دست آمده از وب‌سایت Coin360 نشان می‌دهد، حجم بازار بیت‌کوین تنها در عرض یک‌روز با کاهش ۴۸٫۳ میلیارد دلاری، از ۱۳۷٫۸ میلیارد دلار به ۸۹٫۵ میلیارد دلار رسیده و شدیدترین افت را از سال ۲۰۱۳ میلادی تجربه کرده است.

سقوط ارزش سهام و قیمت رمزارزها در معاملات آغازین روز جمعه نیز ادامه یافت.

سایر رمزارزها نیز در روز جمعه افت ارزش را تجربه کردند؛ اتریوم ۴۹ درصد و XRP درحدود ۴۲ درصد از ارزشش را از دست داد. قیمت بیت‌کوین کش (BCH) نیز ۴۲٫۸۵ درصد افت کرد. درحال حاضر، حجم کل بازار رمزارزها ۱۳۵٫۸ میلیارد دلار است که ۶۳٫۷ درصد از این مقدار را بیت‌کوین به خودش اختصاص می‌دهد.

از دست رفتن اعتماد کاربران، بزرگترین خسارت کرونا

به گفته کارشناسان دلیل اصلی سقوط ارزش بیت کوین مشخص نیست اما به نظر می رسد شیوع کرونا و تاثیر آن برروی بازارهای مالی موجب شده بیت کوین 50 درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

حامد حق بیان، کارشناس حقوقی رمزارزها به «فراز» گفت: دلیل سقوط ناگهانی بیت کوین و از دست دادن 50 درصدی ارزش آن را فعلا نمی‌توان به طور دقیق ارزیابی و بیان کرد.

او افزود: هیچ نهاد ناظری برای بیت کوین وجود ندارد که علت رشد یا کاهش قیمت بیت کوین را بررسی و اعلام کند. بازار بیت کوین همواره با نوسان همراه بوده است اما این نوسان این بار بسیار زیاد و عجیب بود.

حق بیان گفت: شیوع ویروس کرونا که موجب سقوط بازارهای مالی مانند بورس های جهانی و قیمت نفت شد، لغو پروازهای آمریکا و اروپا و اقدامات برخی از صرافی‌های دیجیتال مثل بیتمکس نیز بی تاثیر نبود. به طور کلی پاندمیک شدن ویروس کرونا موجب شده تمامی بازارهای مالی جهان آسیب ببینند.

او افزود: طلا کمتر از همه آسیب دید اما بیت کوین به شدت آسیب دید.

حق بیان با اشاره به اینکه اعتماد عمومی مردم به بیت کوین کاهش می‌یابد، بیان کرد: این امر مهم ترین آسیب و چالشی است که در آینده بیت کوین با آن مواجه است. بیت کوین همواره مدعی بوده است فارغ از تمامی تغییرات سیاسی و نوسان های بورس می‌تواند عمل کند و یک دارایی امن و مستقل از سیاست ها و دولت ها و اتفاقات جهانی است. همواره درباره این ارز دیجیتال ادعا می شد که با نظم ریاضی و حساب شده فعالیت می‌کند.

او تاکید کرد: این بار ثابت شد که ادعاها درباره بیت کوین چندان هم صحیح نبوده است. اصطلاحی که میان بیت کوینی ها رایج بوده است آن بوده که هر زمان بازار سهام سقوط می کند ارزش بیت کوین افزایش می یابد اما این بار همه آرزوها و برنامه هایی که درباره بیت کوین وجود داشته در مقطع فعلی نقش بر آب شد.

این کارشناس حقوقی ارزهای دیجیتال گفت: مهم ترین آسیب همان از بین رفتن اعتماد مردم است و ممکن است از این پس شرایط سختی برای پیشرفت و رشد بیت کوین وجود داشته باشد. این عدم اعتماد موجب شده در فضای مجازی مثل توئیتر، توئیت‌هایی مانند اینکه بیت کوین مرده است و تمسخر آن مشاهده می شود.

او افزود: برخی بیت کوین را با دستمال توالت مقایسه می کنند که این روزها در اروپا و آمریکا کم یاب می شود و به تمسخر می‌گویند دستمال توالت، ارز و کارنسب دنیای جدید ما خواهد بود!

بزرگترین خسارت ارزهای دیجیتالی به ویژه بیت کوین از دست دادن اعتماد کاربران است و این امر در آینده می تواند برای بیت کوین مشکل ساز شود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.