سیاهی دیوار شیشه ای بورس های جهانی

کرونا موجب شده بورس های بزرگ جهان از خاوردور تا آمریکا همواره با ریزش های شدید مواجه شوند

دوشنبه سیاه، پنج شنبه خونین …. این روزها شاهد به کاربردن این عبارات درباره بورس آمریکا هستیم. به نظر می رسد سهامداران بورس این کشور از تمامی روزهای هفته خاطرات بدی دارند. چراکه بزرگترین بورس جهان هرروز در حال ریزش است. به نظر می رسد جمعه نیز به لیست اضافه شده است.

در پایان معاملات پنج‌شنبه آمریکا (بامداد جمعه به وقت تهران) پس از اینکه دولت آمریکا نتوانست نگرانی‌های بازار در مورد تأثیرات اقتصادی شیوع کرونا را تسکین دهد، شاخص‌های سهام به میزان سقوط اولیه خود افزودند و در پایان سقوطی تاریخی را به ثبت رساندند و بورس آمریکا به رشد 11 ساله خود پایان داد و بدترین روز معاملاتی در 32 سال گذشته را تجربه کرد.

دستور روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای توقف تمام پروازها بین آمریکا و اروپا هر سه شاخص اصلی بورس وال استریت در سراشیبی سقوط قرار داد.

شاخصS&P500 و نزدک برای نخستین بار از سال 2008 و بحران رکود بزرگ اقتصادی، شب چهارشنبه شاهد بازار صف‌های فروش بودند و عملا روند رشد 11 ساله آنها متوقف شد.

شرکت‌های پرطرفدار در شاخص داوجونز نیز بدترین روز را از سال 1987 به بعد و دوشنبه سیاه آن سال تا به امروز تجربه کردند.

دو شاخصS&P500 و نزدیک با توجه به از دست دادن حدود 10 درصد از ارزش خود فقط در معاملات دیروز طی 16 روز معالاتی گذشته 25 درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

زمانی اعلام می‌شود که بازار در شرایط نزولی یا خرسی قرار گرفته است که بیش از 20 درصد از ارزش خود را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهد که این اتفاق عملا برای بورس آمریکا افتاده است.

در بورس وال استریت نیز، ارزش سهام شرکت‌های هواپیمایی به طور متوسط 19.6 درصد سقوط کرد.

بدترین هفته برای بوئینگ

برای شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا هم شرایط بسیار بغرنج شد چرا که بانک جی‌پی مورگان حمایت از ارزش سهام این شرکت را کنار گذاشت و قیمت هر برگ سهام بوئینگ 18.1 درصد سقوط کرد و بدترین هفته معاملاتی برای هواپیماسازی بوئینگ در تاریخ بورس آمریکا رقم خورد.

انتظار می‌رود هفته آینده بانک مرکزی فدرال آمریکا برای دومین بار در ماه جاری و با هدف کنترل اوضاع نرخ بهره در این کشور را کاهش دهد.

ارزش سهام برخی بانک‌های آمریکایی نیز تا 10.5 درصد ریخت چرا که این بانک‌ها نسبت به پایین آمدن نرخ بهره دلار آسیب‌پذیر بوده‌اند.

سقوط شب پنج شنبه بورس آمریکا باعث شد تا برای دومین بار در هفته جاری انجام معاملات پیش از بسته شدن بازار در زمان مقرر از سوی ناظران متوقف شود.

شاخص داوجونز 9.99 درصد ریخت و شاخص S&P500 معادل 9.51 درصد از ارزش خود را در معاملات شب گذشته از دست داد.شاخص نزدک نیز 9.43 درصد نیز سقوط کرد.

میانگین صنعتی داوجونز ۲۳۵۲.۶۰ واحد یا ۹.۹۹ درصد سقوط کرد و در ۲۱۲۰۰.۶۲ واحد بسته شد. این بدترین سقوط یک روزه این شاخص از دوشنبه سیاه ۱۹۸۷ تا کنون بود که در آن بیش از ۲۲ درصد سقوط کرده بود.

اس‌ان‌پی ۵۰۰ با سقوط سنگین ۹.۵ درصدی به ۲۴۸۰.۶۴ واحد بازگشت. کامپوزیت نزدک ۹.۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و در ۷۲۰۱.۸۰ واحد بسته شد.

حالا هر ۳ شاخص سهام آمریکا در محدوده مقاومت فنی قرار گرفتند. شاخص داوجونز پس از ۱۱ سال وارد این محدوده شد و به روند رشد متوالی تاریخی خود پایان داد.

ریزش بورس های آسیایی

به دنبال سقوط تاریخی وال‌استریتبا نگرانی از تاثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، بازارهای آسیایی با نوسانات شدیدی روبرو شدند.

بورس‌های آسیایی در ساعات اولیه صبح روز گذشته پس از ثبت بدترین روز معاملاتی در بورس آمریکا، روندی نزولی را در پیش گرفتند.

در ساعات اولیه امروز شاخص نیکی بورس ژاپن هم 10 درصد از ارزش خود را از دست داد و بورس‌های کره و اندونزی مجبور شدند برای جلوگیری از ریختن بیشتر بازار معاملات را متوقف کنند.

ارزش واحدهای پولی وون کره، روپیه اندونزی، در معاملات امروز کاهش یافت و ارزش روپیه هند در برابر دلار به کمترین میزان در چند ماه گذشته رسید.

بانک مرکزی ژاپن دست به کار شد

بانک مرکزی ژاپن روز گذشته به سمت تزریق نقدینگی به بازار رفت و در اقدامی برنامه‌ریزی نشده 1.9 میلیارد دلار اوراق قرضه را از بازار جمع کرد.

اندونزی از برنامه خود برای اجرای دومین بسته حمایتی  به ارزش 1.55 میلیارد دلار را اعلام کرد و مقامات بانک مرکزی کره اعلام کردند که به دقت در حال نظارت بر بازار هستند و در صورت نیاز اقدام خواهند کرد.

شاخص جهانی MSCI وارد روند نزولی شد و از ابتدای سال تا کنون 24 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

سقوط بورس استرالیا

در استرالیا شاخص ای‌اس‌اکس که در ابتدای معاملات ۸ درصد سقوط کرده بود، تمام سقوط خود را جبران کرد تا در انتها با جهشی ۴.۴۲ درصدی به کار خود پایان دهد. با این حال این شاخص هنوز ۲۰ درصد پایین‌تر از رکوردهای اخیر خود و در محدوده مقاومت فنی قرار دارد.

سقوط شاخص هندوستان

در بازار سهام هند شاخص نیفتی در پایان با جهشی ۲.۱۵ درصدی بسته شد، در حالی که در ابتدای معاملات روز گذشته ۱۰ درصد سقوط کرد و موقتا تعلیق شد.

شاخص سهام ست تایلند هم در ابتدای روز گذشته ۱۰ درصد سقوط کرد و معاملات آن موقتا تعطیل شد. این شاخص در ادامه وضعیت خود را بهبود بخشید تا با افتی ۰.۹۸ درصدی به کار خود پایان دهد.

شاخص نیکی ژاپن که پنج شنبه به محدوده مقاومت فنی (۲۰ درصد پایین‌تر از رکوردهای اخیر) وارد شده بود، روز گذشته با ۶.۰۸ درصد سقوط به کار خود پایان داد. این در حالی بود که در آغاز معاملات، این شاخص هم با سقوط سنگین ۱۰ درصدی روبرو شده بود.

در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۱.۲۳ درصد پایین آمد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۱.۴۹ درصد از ارزش خود را از دست داد.

سقوط بورس کره جنوبی

شاخص کوسپی کره‌جنوبی ۳.۴۳ درصد سقوط کرد. استریت تایمز سنگاپور، فوتسی مالزی و جاکارتا کامپوزیت اندونزی، به ترتیب، ۲.۲۴ درصد، ۴.۴۲ درصد و ۲.۴ درصد سقوط کردند.

سقوط بورس کانادا

در شرایطی که شیوع جهانی ویروس کرونا به برهم زدن بازارهای جهانی ادامه می‌دهد، بزرگترین بازار سهام کانادا بیش از ۱۲ درصد سقوط کرد تا بدترین روز خود از ۱۹۴۰ تا کنون را به ثبت برساند.

بورس سهام تورنتو (تی‌اس‌اکس) با این سقوط ۱۷۰۰ واحدی، حالا ۳۰ درصد از رکورد ۲۰ فوریه خود پایین‌تر است و به اعماق محدوده مقاومت فنی سقوط کرده است.

ریزش به دلیل هراس از کرونا

علی حیدری، کارشناس بازار سرمایه به «فراز» گفت: «دلیل سقوط بازارهای سهام در شرایط فعلی، ترس و نگرانی از آثار اقتصادی ویروس کرونا بر روی صنایع مختلف است. به دلیل اعمال قرنطینه در بسیاری از کشورها شاخص میزان مصرف و تقاضا نیز به طرز چشمگیری کاهش یافته است.»

او افزود: «سرمایه گذاران انتظار دارند که سیاستگذاران در کنار اقدامات بانک های مرکزی کشورها، اقدامات حمایتی بزرگی را در پیش بگیرند. به همین روی نوسانات این روزهای بازارهای سرمایه در پی اخبار و شایعات شدت گرفته و بدون هدف صورت می گیرند.»

حیدری در ادامه بیان کرد: «تجربیات موفق چین و کره جنوبی در مهار ویروس کرونا موجب شده تا در کنار تمامی نگرانی ها، سهامداران به آینده شاخص ها امیدوار باشند.»

حمایت بانک های مرکزی از بورس

او با اشاره به اینکه بانک های مرکزی پیشرو شده اند و نرخ بهره را بیش از حد کاهش داده اند، بیان کرد: «بانک های مرکزی آمریکا، کانادا، بریتانیا و استرالیا در تلاش هستند تا از بازار سهام کشور خود حمایت کنند.»

حیدری با اشاره به جنگ نفتی میان روسیه و عربستان گفت: «این جنگ لفظی نفتی تا پایان فروردین ماه ۹۹ ادامه دارد و سپس روسیه و عربستان به توافق می رسند و شرایط بورس های جهانی نیز بهبود می یابد. در مجموع عوامل یاد شده موجب شدند بورس ها شتاب فروش بسیاری داشته باشند.»

سکوت ترامپ

او در رابطه با بورس آمریکا بیان کرد: «سرمایه گذاران منتظر بودند ترامپ، رییس جمهور آمریکا در نشست روز پنج شنبه به صورت لفظی و کلامی از بورس آمریکا حمایت کند اما در تمام مدت صحبت او هیچ اشاره ای به بورس نکرد. با اینهمه به فاصله چند ساعت رییس بانک مرکزی آمریکا از احتمال تزریق نقدینگی به بازار سرمایه خبر داد.»

این کارشناس بازار سرمایه افزود: «این شرایط موجب شد سهامداران نسبت به بازار سرمایه خوشبین باشند اما روز گذشته هیچ اقدام حمایتی از سوی دولتمردان آمریکا و بانک مرکزی برای بهبود بورس این کشور صورت نگرفت.»

او با تاکید بر اینکه هفته پیش رو با ابهام آغاز می شود بیان کرد: « سهامداران منتظر اقدامات بعدی بانک مرکزی آمریکا هستند. در کنار آن میزان جانباختگان و مبتلایان به ویروس کرونا نیز بر روی بازار سرمایه این کشور تاثیر گذار بوده و هر لحظه بازار را دچار نوسان می کند.»

سخن آخر

به نظر می رسد به جز پنج شنبه و دوشنبه، جمعه نیز روز سیاهی برای بورس جهان بوده است و هفته آینده باید روزهای دیگر هفته را نیز به این لیست اضافه کنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.