بورس های جهانی در مسیر سقوط

با وجود حمایت بانک های مرکزی کشورهای بزرگ بازارهای سرمایه جهانی همچنان در وضعیت نزولی قرار دارند

با اینکه نرخ بهره در آمریکا به صفر رسیده است اما بازهم بازار وال استریت ریزش داشته است به طوری که شاخص S&P500 در پيشگشايش غيررسمى بازار سهام سقوط خود را توسعه داده و از 5% به 10%- رسيده است. فدرال رزرو آمریکا روز یکشنبه در یک اقدام اضطراری دیگر و برای کمک به سرپا ماندن اقتصاد کرونا زده این کشور نرخ بهره را به صفر کاهش داد.

اگر در آرزوی فعالیت در بورس های جهانی هستید، بهتر است دوباره به آن فکر کنید، با وجود نوسان های بسیار در شرایط فعلی هیچ بازاری قابل اعتمادتر از بورس ایران نیست. همزمان با شیوع شتابان ویروس کرونا در اروپا، شاخص بورس آلمان در آغاز معاملات روز دوشنبه به پایین ترین حد در چهار سال گذشته رسید.

سایر بانک های مرکزی جهان از ژاپن گرفته تا اروپا در حال ارائه بسته های حمایتی هستند، اما بازارهای سهام روز دوشنبه نیز شاهد افت قیمت ها و شاخص ها بودند.

ریزش بورس آلمان

شاخص بورس آلمان(داکس) روز دوشنبه ۷ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۶ تاکنون رسید. شاخص ۱۰۰ شرکت برتر بورس لندن نیز ۶ درصد افت کرد و کاهش شخص پنجاه شرکت برتر بورس پاریس(یورونکست) نیز به ۸ درصد نزدیک شد.

رکود به دلیل کرونا

این رکود در حالی است که سازمان جهانی بهداشت هشدار داده كه اروپا به کانون جدید شیوع ویروس کرونا در جهان بدل شده است. بسته شدن مرزهای آلمان، ایتالیا و اسپانیا و تعطیلی گسترده کسب و کارها در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، نگرانی ها را نسبت به آینده اقتصاد اروپا افزایش داده است.

بانک سرمایه گذاری گلدمن سکس نیز پیش بینی کرده که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۵ درصد کاهش یابد.

بر همین اساس قیمت هر بشکه نفت پایه برنت نیز روز دوشنبه با ۲.۴۷ دلار کاهش به کمتر از ۳۳ دلار رسید و تقاضا برای خرید اوراق قرضه تضمین شده توسط دولت ها و بانک‌های مرکزی در بازارهای مالی جهان روند صعودی به خود گرفت.

تلاش بی نتیجه فدرال آمریکا

برای دومین بار از زمان بحران مالی سال 2008، فدرال رزرو آمریکا در یک نشست اضطراری و با هدف جلوگیری از فلج شدن اقتصاد این کشور نرخ بهره را کاهش داد و به صفر تا 25 صدم درصد رساند. اولین نوبت کاهش اضطراری نرخ بهره پس از بحران مالی نیز همین چند هفته پیش و باز هم به دلیل ترس از شیوع کرونا انجام شده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که بر خلاف سنت روسای جمهور پیشین آشکارا در سیاستگذاری پولی بانک مرکزی مداخله می کند و از فدرال رزرو خواسته بود اقدامات بیشتری انجام دهد، این اقدام را «فوق العاده» و «خبری بسیار خوب» توصیف کرد.

نرخ بهره ژاپن تغییر نکرد

بانك مركزى ژاپن در اجلاس اضطرارى خود نرخ بهره را تغيير نداد و به معرفى برنامه جديد و بزرگ وام دهى اكتفا كرد!

همچنين سرمايه گذارى سالانه بانك مركزى ژاپن در صندوق EFT در حمايت از بازار سهام دو برابر شد و از 6 تريليون ین به 12تريليون ین رسيد!

ژاپن به مسیر صعودی برمی گردد

علی حیدری، کارشناس بازار جهانی سرمایه به «فراز» گفت: « باتوجه به رویکرد بانک مرکزی ژاپن انتظار داریم که بورس این کشور نسبت به سایر کشورها ریزش کمتری داشته باشد و حتی در نیمه دوم ۲۰۲۰ با صعود آرام ادامه مسیر بدهد چراکه چین در حال خارج شدن از بحران ویروس کرونا بوده و مبادلات مالی را به زودی با همسایگانش شروع خواهد کرد به همین خاطر ژاپن نیز از این فرآیند تجاری منتفع خواهد شد.

بورس آمریکا با نوسانات بسیاری همراه است

او افزود: « بازار ایالات متحده با نوسانات شدیدی همراه است. با رویکرد اقتصاد رفتاری سرمایه گذاران آمریکایی بیشتر رویکرد سال 2008 را در معاملات خود تکرار می کنند.»

حیدری در ادامه بیان کرد: «به همین خاطر در صورت افزایش و نگرانی از انتشار بیشتر ویروس کرونا در ایالات متحده بانک مرکزی آمریکا مبلغ 700 میلیارد دلار تزریق نقدینگی انجام می دهد و این تزریق نقدینگی سبب نزول احتمالی بیشتر در بازار سهام ایالات متحده می شود. از نظر من خبرهای ویروس کرونا ملاک تصمیم گیری سرمایه گذاران در بازارهای مالی بین المللی است.»

حتی اگر بازارهای جهانی مانند وال استریت و بورس ژاپن که دومین بورس بزرگ دنیا به شمار می رود به مسیر صعود بازگردند، مدت ها طول می کشد تا این ریزش های بزرگ را جبران کنند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.