دیوار سرخ در بورس های جهانی

بازارهای بزرگ سرمایه در جهان همچنان در حال ریزش هستند و بورس های اروپایی و بورس ایران اندکی به مسیر صعود بازگشته اند

یکی از بزرگترین خسارت های مالی شیوع کرونا در جهان، ریزش بورس های بزرگ جهانی بوده است. سهامدارانی که در ایران ریزش شاخص های بورس را تجربه کرده اند، اکنون سهامداران وال استریت، نیک کی و دیگر بورس های بزرگ جهان را درک می کنند. با اینهمه شاخص بورس در ایران بر خلاف تمام جهان در حال صعود است. ریزش شاخص بورس های بزرگ جهان دومینووار بر روی یکدیگر تاثیر گذاشته اند اما به نظر می رسد بورس ایران در این دومینو حضور ندارد. البته بورس های اروپایی نیز اکنون در حال رشد هستند. بورس وال استریت و ژاپن را از بزرگترین بورس های جهانی به شمار می آورند و این دو پس از چند روز صعود بازهم به مسیر ریزش های سنگین بازگشته اند. بورس های آسیایی نیز با چنین وضعیتی مواجه بوده اند. اما شاخص بورس های اروپایی افزایش یافته اند. تازه ترین آمارها حاکی از آن است که بیش از یک میلیون نفر در دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده اند و 52 هزار و 611 نفر بر اثر ابتلا به آن درگذشته اند.

حمایت های اقتصادی دولت آمریکا

پس از تصویب بسته حمایتی دو تریلیون دلاری از اقتصاد آمریکا در مجلس سنا و کنگره که بزرگ‌ترین بسته حمایتی از نوع خود در جهان نیز محسوب می‌شود، دونالد ترامپ آن را امضا و برای اجرا به وزارت خزانه‌داری آمریکا ابلاغ کرد. او به برخی از کارخانه‌های بزرگ خودروسازی نظیر جنرال موتورز دستور داده است تا ماسک و دستگاه‌های تنفسی تولید کنند.

۵۰۰ میلیارد دلار وام ارزان در اختیار کسب و کارهای بزرگ، ۱۰۰ میلیارد دلار در اختیار مراکز درمانی و ۳۷۷ میلیارد دلار اعتبار در اختیار شرکت‌های کوچک قرار خواهد گرفت. برای هر خانواده چهار نفره نیز تا ۳۳۰۰ دلار یارانه در نظر گرفته شده است.

بسیاری از ایالت‌های آمریکا، مقررات سخت‌گیرانه آمد و شد وضع کرده‌اند. بانک مرکزی آمریکا نیز که پیشتر در نشستی اضطراری و بی‌سابقه، نرخ بهره را به صفر درصد کاهش داده بود از آغاز برنامه خرید اوراق قرضه در مقیاس بزرگ خبر داده است. سرمایه‌گذاران نگرانند که اقتصادهای بزرگ جهان وارد رکودی گسترده شوند.

برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، شمار کسانی که خواهان بهره‌مندی مزایای بیکاری شده‌اند، از سه میلیون نفر عبور کرد که این رقم ۵.۵ برابر بیشتر از رکورد قبلی در دهه ۱۹۸۰ است.

کاهش رشد اقتصادی منطقه یورو

ایتالیا به عنوان کانون اصلی کرونا در اروپا اعلام کرده است که قرنطینه سراسری را چهار ماه دیگر تمدید و جریمه نقض قرنطینه را به ۳۰۰۰ یورو افزایش داده است. با قرنطینه کامل هشتمین اقتصاد بزرگ جهان انتظار می‌رود رشد اقتصادی منطقه یورو بیش از پیش با کاهش مواجه شود. از سوی دیگر، اسپانیا، ایرلند، یونان و دانمارک نیز با اتخاذ تصمیمی مشابه، کشورهای خود را قرنطینه کردند.

وال استریت همچنان در حال سقوط

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۴.۴۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۰ هزار و ۹۴۳.۵۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۴.۴۱ درصد ریزش تا سطح ۲۴۷۰.۵۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۴.۴۱ درصدی در سطح ۷۳۶۰.۵۸  واحدی بسته شد.

بورس های آسیایی در مسیر ریزش

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۳۷ درصدی تا سطح ۱۷ هزار و ۸۱۸.۵۲  واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۸۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۲۸۰.۷۶ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” جهش ۱.۶۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۷۳۴.۵۳  واحد بسته شد.

بورس سیدنی ریزش داشت

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۹۸ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۵۱۵۴.۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی  بود.

صعود شاخص های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاکرات برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۶۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۴۹۱.۳۶ واحد بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با صعود ۰.۴۶ درصدی در سطح ۴۲۲۶.۶۵ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۲۹ درصدی و ایستادن در سطح  ۹۵۷۲.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۳۸ درصد پایین رفت و به ۶۵۵۴.۱۰ واحد رسید.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.