لشگر بیکاران در آمریکا

موج بی سابقه بیکاری در آمریکا ، رکورد تازه ای را برای این کشور در این حوزه رقم زده است

با شیوع کرونا در آمریکا و با وجود انواع مداخله‌های دولت و کنگره برای حمایت از اقتصاد، روزانه تعداد زیادی از شهروندان این کشور با مراجعه به مراکز مخصوص وزارت کار، اعلام بیکاری می‌کنند. حالا موج این بیکاری‌ها رکورد تازه‌ای را در تاریخ آمریکا رقم زده است.

موج بیکاری در آمریکا

براساس یک گزارش که بی بی سی منتشر کرده، تعداد آمریکایی‌هایی که به دنبال مزایای بیکاری هستند ، برای دومین هفته پیاپی به رکورد بالایی رسیده است. وزارت کار این کشور گفته که بیش از ۶.۶ میلیون نفر در هفته منتهی به ۲۸ مارس، درخواست بیکاری را ارائه دادند. هفته گذشته این آمار تقریباً دو برابر شده است که این یک رکورد جدید نیز محسوب می شود. کاخ سفید به تازگی گفته است که با افزایش تعداد قربانیان کرونا در این کشور، محدودیت‌های فعالیت اقتصادی را حفظ خواهد کرد تا بتواند شیوع آن را مهار کند.

این بیشترین تعداد اعلام بیکاری در تاریخ ایالات متحده است. اما آنچه بسیار وحشتناک است فقط بزرگی این اعداد نیست بلکه سرعتی است که با تعطیلی بنگاه‌های آمریکایی، کارگران را مجبور به اعلام بیکاری می‌کند. تقریباً در طی دو هفته گذشته ۱۰  میلیون آمریکایی شغل خود را از دست داده اند. برای مقایسه، در بحران سال ۲۰۰۸ حدود ۹ میلیون شغل از دست رفت که حالا کرونا در نیمه راه رکورد آن را نیز زده است.

دلایل مختلفی برای افزایش تاریخی بیکاری در این هفته وجود دارد. ایالت‌های بیشتری در سراسر کشور دستور دادند تا مشاغل غیر ضروری تعطیل شوند. به گفته اقتصاددانان، یک پنجم نیروی کار ایالات متحده اکنون به نوعی به بن بست رسیده است.

هراس از رکود بزرگ

رکود معمولا با بالارفتن بیکاری رابطه مستقیمی دارد. تعطیلی بنگاه‌ها و کاهش اعتبار آن‌ها در کنار صدمه به تولید و بیکاری کارگران، مجموعه‌ای است که دست به دست هم رکود را عمیق‌تر می‌کند. تحلیل گران بانک مرکزی آمریكا اخیرا هشدار دادند كه آمریكا می‌تواند در عمق یک ركود اقتصادی بزرگ فرو رود. بر اساس آمارها، بیش از ۸۰ درصد آمریکایی ها اکنون به نوعی تعطیل هستند که این امر مجبور به بسته شدن اکثر مشاغل شده است.

هایدی شیرورولز ، اقتصاددان ارشد سابق وزارت کار ایالات متحده و مدیر سیاست در موسسه سیاست اقتصادی، در این رابطه گفت: «من معمولاً به انتشار اطلاعات نگاه نمی‌کنم زیرا شروع به لرزیدن می‌کنم، این یک پرتره از فاجعه است … این مانند چیزی است که ما تاکنون ندیده‌ایم. این نشان دهنده تصویر باورنکردنی غم و اندوه و رنج است.»

همچنین محمد ال اریان، مشاور اقتصادی ارشد خدمات مالی آلیانز، توئیت کرد: «با این گزارش ، شک کمی وجود دارد که ایالات متحده آمریکا در حال حاضر در رکود عمیق است و اقتصاد جهانی نیز وضعیت مشابهی دارد.»

ایالات متحده اخیراً یک لایحه نجات بیش از ۶ تریلیون دلاری تصویب کرده است که مبلغ پرداخت مستقیم برای خانوارها ، کمک به مشاغل و افزایش مزایای بیکاری را تأمین می‌کند. همچنین این امر باعث شد تا افراد بیشتری واجد شرایط دریافت مزایا باشند، از جمله کارگرانی که مشاغل آنها به حالت تعلیق درآمده است. گمانه زنی‌هایی وجود دارد که دولت ممکن است کمک‌های بیشتری را ارائه دهد. برخی نیز آمار بالای بیکاران را عدم حمایت دولت از کارگران می‌دانند. خانم شیرولز، اقتصاد دان، می‌گوید برخلاف سایر کشورها از جمله انگلستان، ایالات متحده برنامه‌ای را اجرا نکرده است که شرکت‌ها را موظف به پرداخت حقوق و دستمزد به کارگران کند.

پیش‌بینی‌های برخی از اقتصاددانان آمریکا حاکی از بیکار شدن حدود ۵۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ در اثر شیوع کرونا ویروس و رسیدن نرخ بیکاری این کشور به حدود ۳۲ درصد است. این یعنی نرخ بیکاری آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۷ درصد بالاتر از رکود بزرگ و اوج آن در سال ۱۹۳۳ خواهد بود که در تاریخ این کشور بی سابقه است. با این حال چند روز پیش، شبکه سی.ان.بی.سی، گزارش کرد که گلدمن ساکس، بانک معتبر آمریکایی پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی آمریکا در این مدت ۳۴ درصد کاهش خواهد یافت. این بانک آمریکایی هفته گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که بیکاری در این کشور به ۹ درصد افزایش و تولید ناخالص داخلی به ۲۴ درصد کاهش خواهد یافت. گلدمن ساکس در گزارش سه‌شنبه خود با بازنگری در این ارقام همچنین پیش‌بینی کرد که در سه ماهه سوم سال جاری میلادی اقتصاد آمریکا روند بهبودی را تجربه کرده و ۱۹ درصد بهبود خواهد یافت.

گمانه زنی‌ها درباره موفقیت یا شکست طرح‌های دولت و بانک مرکزی آمریکا در حالی ادامه دارد که تا این جا فدرال رزرو با کاهش نرخ بهره تا نزدیک صفر، رکورد بی سابقه ای را در تاریخ اقتصاد این کشور خلق کرده است. آن چه که بیش از هر چیز اوضاع آمریکا را نگران کننده کرده است، زمان پایان شیوع کرونا است. به گفته بسیاری، اقتصاد آمریکا تاب و توان تعطیلی بیشتری را ندارد و خطر رکود و ضربه‌های سنگین به پیکره اقتصاد در بلند مدت احساس می‌شود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.