سکه در مسیر رکوردهای تازه

در حالی که بیت کوین از کانال جدید عقب کشید و ارز در هوای ثبات نفس می کشد، قیمت طلا در بازارهای جهانی و ایران رو به افزایش است

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۷۵ هزار تومان بالا رفت؛ به طوری که با قیمت ۶ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان به فروش رفت که رکوردی تازه در بازار سکه به شمار می‌رود.

سکه بهار آزادی طرح قدیم با رشد ۱۰ هزار تومانی روبه‌رو شد. همچنین نیم‌سکه ربع‌سکه ۲۰ هزار تومان رشد قیمت داشت. اما نیم‌سکه و سکه گرمی بدون تغییر قیمت ماندند.

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز ۶ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۳ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومان و سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان قیمت داشت.  هر گرم طلای ۱۸عیار نیز در بازار رشد ۵ هزار و ۶۰۰ تومان را تجربه کرد. به این ترتیب، هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار امروز با قیمت ۶۵۱ هزار تومان فروخته شد. هر مثقال طلا هم ۲ میلیون و ۸۱۸ هزار تومان بود.

آیت محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با «خبرآنلاین»از تعطیلی بازار کسب و کار در این صنف خبر می‌دهد. وی در این باره گفت:« از اواخر بهمن ماه و روزهای ابتدایی اسفند، با توجه به شیوع ویروس کرونا و رکودی که از پیش در بازار طلا وجود داشت، تقریبا می‌توان گفت که بازار طلا  عملا تعطیل شد و با توجه به شرایط کنونی انتظار می‌رود این وضعیت تا پایان فروردین به همین روال ادامه پیدا کند.» او در مورد وضعیت کنونی بازار صنف طلا و جواهر نیز گفت:« با توجه به شیوع ویروس کرونا و برنامه‌های کنترلی دولت برای مهار آن تا زمانی‌که وضعیت شیوع کرونا به صورت رسمی تحت کنترل دولت و وزارت بهداشت نرسد، آغاز به کار در صنف طلا معنایی ندارد.»محمدولی اظهار داشت:«تمامی واحدهای فروش و تولید طلا و جواهر در حال حاضر تعطیل هستند و هر واحدی که در روزهای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی فعالیت کرده باشد پلمپ می‌شود، چرا که حالا مسئله امنیت عمومی از هر چیزی مهم تر است و تا زمانی که بصورت رسمی کنترل شیوع این ویروس توسط دولت اعلام نشود واحدهای ما نمی‌توانند فعالیتی داشته باشند.»

قیمت طلا در سال ۹۹ افزایشی خواهد بود

رئیس اتحادیه طلا و جواهر پیش‌بینی کرد که با توجه به سیگنال‌هایی که از بازار دریافت می شود، قیمت طلا در سال جاری افزایشی خواهد بود او در این رابطه گفت:«در بحث قیمتی فعلا شرایط بازار طلا مطلوب نیست و پیش‌بینی ما بر این است که با توجه به شرایط موجود قیمت طلا را در سال ۹۹ افزایشی می‌بینیم.»او افزود:«نظر به این‌که قیمت طلا در بازارهای جهانی سیر افزایشی دارد و این وضعیت ادامه خواهد داشت، مطمئنا در بازار داخل کشور هم روند قیمتی در سال جاری افزایشی خواهد بود.» محمدولی در ادامه این مصاحبه نیز گفت:« در تمام جهان دولت‌ها و مردم هنوز نتوانسته‌اند کالایی را جایگزین طلا کنند و به همین دلیل طلا کماکان به‌عنوان یک سرمایه تلقی می شود. آمار شورای جهانی طلا نشان می  دهد که این کالای ارزشمند در ۲ سال گذشته متقاضیان بسیار زیادی در میان دولت‌ها و سرمایه‌داران بزرگ داشته است. در جهان تنش‌ها و جنگ‌های سیاسی و اقتصادی باعث شده است که عرضه طلا کم و در برابر آن تقاضا افزایش پیدا کند و حتی اونس طلا شاید در بازارهای جهانی گاها با کاهش روبه‌رو شود، اما سیر قیمت آن در آینده نیز به این دلیل کاملا صعودی خواهد بود.»او افزود: «طلا یک ماده معدنی است و در گذشته طلا به شکل اصطلاحاً سطحی استخراج می‌شد اما اکنون در عمق ۱۰ هزار متری طلا استخراج می‌شود و همین امر هزینه‌های استخراج را روز به روز بالاتر می‌بردو این خود یک عامل دیگر برای گرانی طلا است.»

عقب نشینی بیت کوین
بیت کوین که سردمدار ارزهای دیجیتال است طی چند هفته اخیر با بهبود وضعیت برخی از بازارهای مالی بزرگ آسیا و چین با افزایش قیمت مواجه شده است.به گزارش خبرآنلاین؛پس از افت شدید ارزش این ارز دیجیتال طی چند ماه اخیر طی هفته های گذشته بیت کوین دوباره رشد را از سرگرفته و آماده ورود به کانال جدید بوده است به گونه ای که قیمت آن تا ۶ هزار ۹۹۰ دلار نیز بالا رفت و منجر به امیدواری سرمایه گذاران در خصوص پیش بینی های انجام شده در این حوزه شد زیرا  کارشناسان اقتصادی در خصوص قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ پیش بینی هایی کرده بودند که بنابر این پیش بینی ها قیمت این ارز دیجیتال تا پایان سال ۲۰۲۰ به مرز ۵۰ هزار دلار خواهد رسید.اما با آغاز این هفته این ارز دیجیتال موفق نشد به کانال جدید صعود کند و امروز ارزش آن تا ۶ هزار و ۸۲۲ دلار پایین آمد.
قیمت اتریوم نیز با شروع سال جدید میلادی وارد کانال ۱۳۰ دلار شد و با خبر شیوع بیماری کرونا قیمت این ارز دیجیتال به ۱۷۰ دلار رسید اما گسترش هرچه بیشتر این بیماری و سقوط قیمت نفت نیز به این ارز دیجیتال امان نداد به گونه ای که قیمت این ارز دیجیتال را به ۱۲۳ دلار رساند اما با بهبود شرایط بازارهای مالی وضعیت این ارز دیجیتال نیز تا حدودی بهبود یافته است و قیمت آن طی چند روز اخیر تا ۱۳۴ دلار بالا آمد اما طولی نکشید که مسیر حرکت این ارز دیجیتال نیز مثل سایر ارزهای دیجیتال بازار تغییر کرد و قیمت آن امروز با ۱ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته به ۱۵۷ دلار رسید.
قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز در حال کاهش است اما به نسبت کم تر به گونه ای که قیمت لایت کوین طی چند روز اخیر نزدیک به چند سنت کاهش یافته است و قیمت این ارز دیجیتال امروز به ۴۲.۱۵ دلار رسیده است.

ثبات نسبی ارزی

امروز هر دلار در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته می شود که در قیاس با روز گذشته تغییری را تجربه نکرده است. از سوی دیگر نرخ خرید دلار نیز در صرافی‌های بانکی برابر با ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شد.
هر چند نرخ دلار در صرافی‌های بانکی بدون تغییر است اما قیمت‌ها در بازار آزاد و در سامانه نیما در حال کاهش است. برخی می‌گویند دلیل کاهش نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد سیگنالی است که بازارساز به بازار می‌دهد.
قیمت ارز در بازار آزاد امروز کاهشی در محدوده ۲۰ تا ۴۰ تومان را تجربه کرده است و. قیمت فروش هر دلار در بازار آزاد در محدوده ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان است. بر اساس این گزارش نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز با کاهشی نزدیک به هزار و صد تومان تجربه کرده است. نرخ فروش دلار در سامانه نیما ۱۳ هزار و ۴۱۱ تومان ثبت شده است.امروز هر یورو نیز در صرافی های بانکی به قیمت ۱۷ هزار تومان فروخته می شود. این صرافی ها هر یورو را به رخ ۱۶ هزار ۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.