گذر بورس جهان از دره سقوط

هر چند روند نزولی قیمت نفت در جهان ادامه دارد، قرنطینه کشورها تمدید شده و کرونا اقتصاد جهان را فلج کرده است اما بورس های جهان در حال صعود بوده و دوران ریزش های پی در پی را پشت سر گذاشته اند. بازارهای مالی همچنان در تنگنا هستند اما بورس ثابت کرد که روندی متفاوت را پیش گرفته است. بی دلیل نیست که بسیاری به این بازار علاقمند شده اند. در هفته های ریزش های سهمگین، حتما با خود می گفتید آنها که سرمایه خود را در چنین بازار پر ضرری سرمایه گذاری کرده اند نابخردند، اما با گذر از این دوران، سهامداران مزد صبر خود را دریافت می کنند و شاهد سودآوری سرمایه شان خواهند بود. بورس مدرکی بر این مدعاست که تا ریسک نکنی، سودی در کار نیست.

به گزارش رویترز،  ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است. با این حال کاهش مرگ و میرها در ایتالیا و اسپانیا که کانون‌های اصلی درگیر با کرونا در جهان هستند، خبر خوبی محسوب می شود. این دو کشور قرنطینه سراسری را بار دیگر تمدید کردند اما برخی از فعالیت های تولیدی با توجه به کاهش سرعت شیوع بیماری از سر گرفته شده اند.

برخی از منابع خبری از بهبود شمار بالایی از بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستانی در شهر شیکاگو پس از استفاده از یک داروی جدید خبر داده اند و این مساله منجر به افزایش امیدواری ها نسبت به یافتن داروی قطعی مقابله با این بیماری شده است.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی امسال بیشتر کشورهای جهان تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها منفی شود. به گفته صندوق بین المللی پول، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان منفی 3 درصد خواهد بود که بسیار پایین تر از متوسط رشد ۳.۳ درصدی پیش بینی شده در زمان قبل کرونا است.

آخرین بار در جریان رکود مالی بزرگ سال ۲۰۰۸ متوسط رشد اقتصادی کشورها منفی و آن هم به تنها منفی ۰.۱ درصد رسیده بود و همین مساله نشان دهنده جدی بودن ریسک کرونا برای اقتصاد جهانی است.

رشد شاخص های وال استریت

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با ۲.۹۹ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۴ هزار و ۲۴۹.۴۴ واحد بسته شد.

شاخص اس اند پی ۵۰۰ با ۲.۶۸ درصد افزایش تا سطح ۲۸۷۴.۵۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با صعود ۱.۳۸ درصدی در سطح ۸۶۵۰.۱۴  واحدی بسته شد.

صعود بورس های اروپا

شاخص دکس ۳۰ بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۳.۱۲ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۶۲۵.۷۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص کک ۴۰ بورس پاریس با جهش ۳.۴۲ درصدی در سطح ۴۴۹۹.۰۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص ایبکس  ۳۵ نیز ۱.۶۲ درصد بالا رفت و به ۶۸۷۵.۶۰ واحد رسید.

ریزش دومین بورس جهان

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخصنیک کی ۲۲۵بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۶۶۹.۷۸  واحدی پایین رفت. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ ۰.۱۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۵۴.۰۳ واحد بسته شد.  در چین شاخص شانگهای  کامپوزیت افزایش ۰.۳۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۵۳.۷۲  واحد بسته شد.

ریزش شاخص های استرالیا

شاخص اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰ بورس سیدنی با ۲.۴۵ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۵۳۵۳ واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص  تاپیکس ژاپن نزولی  بود.

بسیاری سهامداران بورس را به قماربازان تشبیه می کنند، بسیاری آنها را نابخرد می دانند اما سهامداران خود را خدایان ریسک می دانند، مزد خطر کردن آنها، سودی است که کسب می کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.