زمزمه‌های بازگشت به مستطیل سبز

بررسی روند از سر گیری رقابت‌های فوتبال در سراسر جهان که بر اثر شیوع ویروس کرونا متوقف شده است

این روزها میلیون‌ها هوادار فوتبال، چشم انتظار اخباری هستند که ردی از آغاز دوباره رقابت‌های فوتبال در آن پیدا کنند. تنها لیگ فوتبال اروپایی که این روزها در حال برگزاری است، رقابت‌های لیگ بلاروس است. با این حال هواداران، بی صبرانه در انتظار از سر گیری لیگ‌های معتبر اروپایی به سر می‌برند. انتظاری که این روزها با برخی زمزمه‌ها، نزدیک‌تر از قبل به نظر می‌رسد.

کرونا با فوتبال چه کرد؟

روزهای ابتدایی ورود کرونا به اروپا، اتحادیه لیگ‌های معتبر اروپایی تصمیم‌های مختلفی برای جلوگیری از شیوع کرونا اندیشیدند. از لغو مسابقات گرفته تا برگزاری بدون تماشاگر. هنگامی که اولین زنگ خطر تاثیر کرونا بر فوتبال با تعویق افتادن حساس ترین بازی فصل سری آ میان یوونتوس و اینتر میلان به صدا در آمد، کمتر کسی تصور می‌کرد که بیش از دو ماه خبری از فوتبال نباشد.  پس از آن بود که سایر اتحادیه های ملی فوتبال در اروپا نیز تصمیمات دیگری گرفتند. در‌همان ایتالیا چند بازی دیگر لغو شد و بسیاری از بازی‌ها بدون حضور تماشاگران برگزار شد. فرانسه نیز در همان زمان، اولین تجربه خود از لغو بازی‌های لیگ خود به دلیل پیش گیری از شیوع کرونا با لغو دیدار دو تیم استراسبورگ برابر پاریس سنت ژرمن، از سر گذراند. انگلستان، یکی از معتبر ترین و محبوب ترین لیگ‌های سراسری فوتبال اروپا نیز خبر تعطیلی خود را اگرچه دیرتر از سایر کشورها اعلام کرد اما برای هواداران فوتبال، تیر آخر بر کورسوی امید محسوب می‌شد. برگزاری بدون‌ تماشاگر دیداربرگشت دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا بین پاریس سنت ژرمن و بورسیا دورتموند در پاریس اما بدترین نگرانی برای هواداران بود. کرونایی شدن لیگ قهرمانان اروپا، معتبر ترین رقابت سراسری اروپا آن هم در اوج هیجان مراحل حذفی پایانی برای تمام هیجان‌های فوتبالی به شمار می‌رفت.

با خبر شیوع کرونا در ایران، تصمیم گیری برای مسابقات فوتبال روندی فرسایشی داشت. از برگزاری برخی از مسابقات در هفته اول کرونا بدون تماشاگر تا اعتراض شدید مدیران عامل و سرمربیان لیگ به برگزاری بازی‌ها تا شایعه ابتلای چند بازیکن تیم سپاهان به کرونا، هفته‌ای پرتنش را برای لیگ برتر فوتبال ایران به همراه داشت. تصمیم نهایی اما کم و بیش قابل پیش بینی بود و لغو تمامی مسابقات ورزشی تا اطلاع ثانوی در ایران نیز اعلام شد. در این بین اما هواداران ایرانی فوتبال، نگران ادامه رقابت‌های گروهی نمایندگان خود در آسیا هم بودند. رقابت‌هایی که بر سر میزبانی تیم‌های ایرانی حواشی بسیاری در ماه‌های گذشته رخ داده بود. شایعات زیادی درباره لغو با برگزاری مسابقات لیگ قهرمان آسیا به گوش رسید تا اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا چند روز پیش، تقویم این رقابت ها را دچار تغییرات اساسی کرد. لغو یورو ۲۰۲۰ و المپیک تابستانی توکیو نیز دیگر شاید چندان حس تعجبی در میان علاقه مندان، ایجاد نکرد. همه چیز کم و بیش مشخص بود، تا اطلاع ثانوی خبری از لذت بردن از رقابت‌های ورزشی نیست. اما حالا که برخی کشورهای اروپایی، آرام آرام، بازگشتن به زندگی عادی و رفع برخی محدودیت‌ها را زمزمه می‌کنند، ذهن فوتبال دوستان به یک پرسش جلب شده است: چه زمانی نوبت به فوتبال می‌رسد؟

زمزمه‌های از سر گیری

به گزارش  از شبکه تلویزیونی «اسکای اسپورت ایتالیا»، دیدارهای باقیمانده فصل جاری لیگ قهرمانان و لیگ اروپا از تاریخ 7 آگوست (17 مرداد) از سر گرفته می‌شود. همچنین برای سرعت بخشیدن به پایان این رقابت‌ها تیم‌ها هر سه روز یکبار به مصاف هم خواهند رفت. بر اساس این گزارش، اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) مصمم است تا دیدارهای مرحله گروهی لیگ اروپا از روزهای دوم و سوم (12 و 13 مرداد) آگوست آغاز شوند و از تاریخ 7 آگوست (17 مرداد) هم بازی‌های لیگ قهرمانان آغاز خواهد شد. پیش از این گزارش شده بود یوفا در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا در تاریخ 29 آگوست (8 شهریور) است. یوفا به خاطر همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، تمامی رقابت‌های رسمی باشگاهی خود را لغو کرد. جام ملت‌های اروپا 2020 نیز به سال آینده موکول شد. پس از تصمیم اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) مبنی بر تعویق کلیه بازی‌های ملی در ماه ژوئن، رئیس این نهاد بر از سرگیری لیگ‌های معتبر اروپایی در فصل جاری تاکید کرد. هدف یوفا از تعویق بازی‌های ملی در ماه ژوئن، ایجاد فرصتی برای به پایان رساندن لیگ‌های اروپایی پس از پایان شیوع گسترده ویروس کروناست.

الکساندر چفرین، رئیس یوفا، در جلسه مجازی با روسای فدراسیون‌های عضو با  تاکید بر تلاش برای به پایان رساندن لیگ‌های اروپایی، تمام تصمیمات یوفا را تلاشی برای ادامه لیگ‌های اروپایی دانست. یوفا اعلام کرد ممکن است همه بازی‌ها پشت درهای بسته برگزار شود؛ حتی فینال لیگ قهرمانان اروپا. همچنین این سازمان احتمال شروع دوباره لیگ‌ها را در ماه‌های آوریل و می بعید دانست. احتمال دارد تیم‌ها بتوانند در ماه می تمرینات خود را از سر بگیرند. البته همه چیز بستگی به پیشرفت فراگیری ویروس کرونا دارد. بر این اساس رقابت ها تا ماه ژوئن برگزار نخواهند شد و تابستان ادامه بازی ها به انجام خواهد رسید. به همین خاطر برنامه فصل آینده  هم تغییر پیدا خواهد کرد و در رابطه با آن تصمیم‌هایی گرفته خواهد شد. همچنین احتمال دارد در  تعطیلات کریسمس رقابت‌های باشگاهی برگزار شوند تا در زمان مناسب لیگ‌ها به پایان برسند.

نشریه «موندو دپورتیوو» اسپانیا نیز خبر داد ادامه مسابقاتلیگ قهرمانان اروپادر صورت بهبود وضع شیوع ویروس کرونا از ماه آگوست (مرداد) از سرگرفته می شود. لیگ قهرمانان اروپا به خاطر ویروس کرونا در مرحله برگشت یک هشتم نهایی به حالت تعلیق درآمده بود. کرونا باعث شد تا یوفا جام ملت های اروپا را یک سال به تعویق بیندازد. بحران ایجاد شده به خاطر شیوع ویروس جدید کرونا در جهان فوتبال باعث شده تا بسیاری از لیگ‌های مهم و معتبر دنیا به خصوص در اروپای غربی دستخوش تغییرات جدی قرار بگیرد.

یکی از اولین و رسمی ترین واکنش ها از سوی فدراسیون فوتبال اسپانیا منتشر شد. مقامات فوتبال اسپانیا پس از چند جلسه طولانی البته پیچیده تصمیمات مهمی برای فوتبال کشور خود اتخاذ کردند. مقرر شد باشگاه‌های بزرگ از بخش مهمی از درآمد خود همچنین دستمزد نجومی ستارگان تیم های خود بگذرند و مبالغی قابل توجه هم به باشگاه های کوچکتر و هم به بیمارستان ها و به طور کلی دولت کشورها کمک کنند. از طرفی مقرر شد تا اطلاع ثانوی به دنبال از سرگیری رقابت ها نباشند و خود را برای یک وقفه طولانی و به احتمال زیاد چند ماهه آماده کنند. شبیه همین اتفاق در فوتبال بریتانیا رخ داد و البته کشورهایی مثل ایتالیا و آلمان و هلند نیز از همین راه وارد پروژه حل بحران شدند. معمولاً پس از عبور از نقطه مبهم بحران مقامات هر بخشی به فکر تبدیل تهدیدها به فرصت می‌افتند و این در سطح مدیریتی واجب است. یکی از این فرصت ها اصطلاح تقویم فوتبالی در کشورهای غربی بود به این شکل که تقویم خود را طوری اصلاح کنند تا برای جام جهانی ۲۰۲۲ آماده شوند.

در این خصوص انگلیس پیشقدم شد و پیشنهاد داد تا لیگ امسال بین دو سال میلادی پخش شود و عملاً با پایان دادن به لیگ جاری وارد فاز آماده سازی تیم ملی و آماده شدن برای المپیک و جام جهانی همچنین جام ملتهای اروپا شود. در این خصوص یادداشت پیوره نویسنده گازتا دلو اسپورت ایتالیا شایان توجه است. او معتقد بود که کشورش می‌تواند سری آ ایتالیا را در پایان تابستان کلید بزند و مثلاً از شهریورماه شروع کند تا در دل پاییز آن را به پایان برساند.  اگر این اتفاق در سایر کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی رخ می‌داد و البته رخ بدهد اولین حسن آن همزمانی با فوتبال شرق آسیا خواهد بود و شاید برای اولین بار کنفدراسیون فوتبال آسیا بتواند تقویم طولانی و شاید بتوان گفت غیر استاندارد خود را تصادفاً مطابق با تقویم جهانی ببیند.

همچنین پایگاه خبری فوتبالی-خبر از سرگیری رقابت‌های لیگ قهرمانان فوتبال آسیا در رسانه های اروپایی بازتاب داشت. به گزارش فوتبالی، کنفدراسیون فوتبال آسیا روز گذشته تکلیف مسابقات ناتمام لیگ قهرمانان و ای.اف.سی کاپ را تا حدودی مشخص کرد. در شرایطی که بحران کرونا، باعث نیمه کاره ماندن این پیکارها شد، طبق برآورد کنفدراسیون فوتبال آسیا در ماه مرداد و به صورت متمرکز در 2 کشور امارات و قطر وجود دارد. این خبر در رسانه‌های اروپایی بازتاب داشت. خبرگزاری فرانس پرس اظهارات «ویندسور جان» دبیر کنفدراسیون فوتبال آسیا را اینگونه منعکس کرد: «ما هنوز زمان داریم. در پایان آوریل امکان دارد طرحی را برای ادامه مسابقات راه اندازی کنیم.»

روزنامه ورزشی اکیپ فرانسه و گازتا دلواسپورت ایتالیا نیز این خبر را منتشر کردند. روزنامه اسپانیایی اسپورت به بررسی پروتکلی پرداخته که می‌گوید لالیگا برای ادامه فصل این لیگ تهیه کرده و برای باشگاه‌های اسپانیایی ارسال کرده است. به گزارش ورزش سه، روزنامه اسپورت که در کاتالونیا منتشر می‌شود در گزارشی به بررسی پروتکلی پرداخته که نا به اعلام این روزنامه از طرف سازمان لالیگا برای همه باشگاه‌های حاضر در این لیگ ارسال شده است. پروتکلی که دستورالعمل‌های تصویب‌شده برای زمان از سر گیری دوباره لالیگا را توضیح داده است.

مهمترین بخش این دستورالعمل‌ها به تجمع بازیکنان و کادر فنی در اردوهای باشگاهی برمی‌گردد. این بخش از پروتکل لالیگا با اعتراض بازیکنان مواجه است. ستاره‌های تیمهای اسپانیایی تمایلی به چهار روز ماندن در کمپ تیم‌های خود را ندارد ولی در پروتکل لالیگا حتی برای بعضی بازی‌ها این کمپ‌ها در طول یک هفته برگزار خواهد شد. بازیکنان لالیگا می‌گویند شرایط باید به شکلی برنامه‌ریزی شود که آنها از خانه‌های خود به جلسات تمرین رفته و سپس به خانه‌هایشان برگردند نه اینکه مجبور باشند در اردوهای چند روزه شرکت کنند.

در پروتکل لالیگا چنین آمده: «با هدف ایجاد فضایی قرنطینه که کنترل آن ممکن باشد، به باشگاه‌ها توصیه می‌شود که اردوهایی در مجموعه‌های ورزشی یا هتل‌ها برگزار کنند که تنها بازیکنان و کادر فنی باشگاه در آن حضور داشته باشند.»

به گزارش ورزش سه، خاویر تباس، رئیس لالیگا می‌گوید همه فوتبالیست‌های شاغل در این لیگ باید انتظار کاهش دستمزدهایشان را داشته باشند چرا که بحران ناشی از اپیدمی کرونا روی همه بخشهای جامعه و اقتصاد تاثیر گذاشته و تاثیر اقتصادی‌اش را همه افراد جامعه حس کرده یا خواهند کرد.

درحالی که همه رقابت‌های فوتبال در قاره اروپا به حالت تعلیق درآمده در روزهای اخیر بحث‌های زیادی درباره موضوع کاهش دستمزد بازیکنان مطرح شده و گروه‌های مختلف در این باره به بحث و جدل مشغولند که آیا در شرایطی که فوتبالیست‌ها به میدان نرفته و بازی نمی‌کنند کاهش دستمزدشان منطقی و منصفانه است یا نه. موافقین این طرح که ازنظر آماری دست بالا را دارند می‌گویند در حالی که باشگاه‌ها با مشکلات بزرگ مالی روبرو هستند کاهش دستمزد بازیکنان باشگاه‌ها را از خطر بحرانهای جدی نجات داده و مانع از بی‌کاری کارکنان غیرورزشی آنها خواهد شد.

تباس در این باره گفت: «ما در شرایطی استثنایی و غیر قابل پیش‌بینی به سر می‌بریم و در بحرانی هستیم که تاثیرات بزرگی دارد. همه دارند پول از دست می‌دهند و به نظر من طبیعی است که بازیکنان هم از این قاعده مستثنی نباشند. ما در اسپانیا با اتحادیه بازیکنان به توافق نرسیده‌ایم و مذاکرات‌مان دیروز به نتیجه نرسید. ولی در روزهای آینده همه تیمهای ما پروتکل‌های کاهش دستمزد را فعال خواهند کرد و یا از طریق برنامه کمک مالی دولتی و یا بواسطه موافقت‌های شخصی با بازیکنان‌شان این اقدام را انجام خواهند داد. فوتبال اسپانیا نباید به کمک دولتی وابسته باشد. ما باید از نظر اقتصادی مستقل بمانیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.