ریزش بورس غیرقابل پیش بینی است

بورس همچنان در حال پیشروی است اما این سوال وجود دارد که چه زمانی با ریزش آن مواجه خواهیم شد؟ پس از عرضه سهام های دولتی در بورس بسیاری از مردم علاقمند به اخذ کد بورسی و حضور در بازار سرمایه شده اند اما بسیاری معتقدند ریزش این بازار غیرقابل پیش بینی است.

شاخص کل در بازار بورس امروز سه‌شنبه 9 اردیبهشت ماه،  ۲۵ هزار و ۵۰۲ واحد رشد داشت و این شاخص به رقم ۸۴۶ هزار و 8 واحد رسید.

براساس معاملات امروز بیش از ۶ میلیارد و ۷۶۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹۰ هزار و ۸۵۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل هم وزن با 4 هزار و ۸۸۲ واحد افزایش به ۲۷۶ هزار و ۶۵۰  واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با سه هزار و ۲۴۳  واحد رشد به ۱۸۳ هزار و ۸۱۴ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز ۳۰ هزار و ۹۳۸ واحد، شاخص بازار اول ۱۹ هزار و ۷۷ واحد و شاخص بازار دوم ۴۹ هزار و ۸۳۱ واحد افزایش داشتند.

گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۶۹۰ میلیون و ۹۶۶ هزار برگه سهم به ارزش ۱۲ هزار و ۶۹۷  میلیارد ریال داد و ستد شد.

شاخص فرابورس نیز بیش از ۱۶۶ واحد افزایش داشت و بر روی کانال نه هزار و ۹۴۰ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار دو میلیارد و ۹۸۴ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۵۳ هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.

عرضه اولیه سهام پگاه

قرار است یک شرکت جدید از صنعت لبنیات و شیر ایران، فردا در فرابورس عرضه شود.عضو هیات مدیره شرکت «شیر پاستوریزه پگاه گیلان» با اشاره به افزایش احتمالی قیمت مواد اولیه لبنیاتی و شیر خام گفت: «از آنجا که احتمال می‌رود در آینده با افزایش قیمت شیر خام روبه‌رو شویم، تلاش کردیم با غنی کردن انبارها و ذخیره‌سازی بهینه تا حد زیادی از صدمات این افزایش قیمت بکاهیم.»

«حسن بیتا» افزود: «سرمایه در حال گردش این شرکت، ۲۵۴ میلیارد ریال مثبت است و وضعیت بدهی آن به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی، بدون کسری ذخیره برای سال آینده است.»

عرضه اولیه شرکت «شیر پاستوریزه پگاه گیلان» فردا چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در بازار دوم فرابورس ایران انجام می شود. تعداد کل سهام قابل عرضه به عموم در این عرضه ۳۴ میلیون سهم است. دامنه نوسان آن ۱۲۰۰۰ تا ۱۲۵۰۷ ریال و حداکثر سهمیه هر کد ۵۰ سهم است.

بازنگری اصل 44

علی حیدری، کارشناس بازار سرمایه به «فراز» گفت: «برای پاسخ به این که بازار سرمایه چه زمانی دچار ریزش می شود، باید به 15 سال قبل بازگردیم. در آن زمان سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی ابلاغ شد. هدف غیردولتی کردن اقتصاد ایران رشد اقتصادی و افزایش رفاه مردم بود.»

او افزود: « در این قانون دست دولت باز گذاشته شد تا مجدد به اقتصاد بازگردد. از این رو عمده بنگاه ها و شرکت های تجاری و اقتصادی مجدد شبه دولتی و خصولتی شد.»

حیدری بیان کرد: «در حال حاضر دو سناریوی خوشبینانه و بدبینانه وجوددارد؛ سناریوی خوشبینانه این که در ادامه همین قانون هدف واگذاری مالکیت بنگاه های دولتی و شبه دولتی به مردم و پاسخگو کردن مدیران است و در حالت بدبینانه هدف تامین نقدینگی دولت است.»

او تاکید کرد: «با هردو سناریو می توان پیش بینی کرد که دولت به محض تامین نقدینگی و یا تامین شراکت مردمی در تامین هزینه های شرکت های ضررده خود به آرامی از بازار سهام کنار می روند و احتمالادر نیمه اول امسال این پروسه انجام می شود.»

حیدری گفت: «با توجه به آسیب سرمایه اجتماعی دولت پروسه فعلی تبعات سنگینی بربدنه جامعه وارد می کند و به احتمال خاطرات موسسات مالی و پولی را تکرار خواهد کرد و مردم نه تنها در بخش مدیریت بنگاه ها تصمیم گیر نخواهند بود بلکه این اجازه به مدیران وابسته حکومتی داده می شود تا سرمایه را در هر سمت صورت مالی خرج کنند. اما می توان پیشنهاد داد که به جای تداوم سیاست فعلی انتشار اوراق قرضه در سطح جامعه و گفتگوی شفاف دولت با مردم آغاز شود و بدنه حاکمیت اصل 44 قانون اساسی را بازنگری و در شرایط فعلی حذف کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.