بیت کوین در مسیر اوج

قیمت رمزارزها افزایش یافته و روند صعودی آن همچنان ادامه دارد

قیمت بیت کوین در روز ۱۰ اردیبهشت ماه، با 3.2 درصد افزایش به ۷ هزار و ۹۶۰ دلار رسید. دو هفته تا رویداد هاوینگ یا به گفته عده ای هالوینگ فاصله داریم؛ رویدادی که میزان استخراج رمزارزها را نصف می کند و به همین دلیل پس از آن قیمت بیت کوین افزایش می یابد. این رویداد هر ۴ سال یکبار رخ می دهد.

در حالی که تنها ۱۴ روز تا هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج باقی مانده، جهش صعودی بیت کوین سرعت گرفته است. پس از هاوینگ بیت کوین که قرار است در ۱۲ می (۲۳ اردیبهشت) اتفاق بیفتد، پاداش هر بلاک استخراج‌شده، از ۱۲.۵ بیت کوین فعلی کاهش یافته و به ۶.۲۵ بیت کوین خواهد رسید. یک سناریوی محبوب این است که هاوینگ باعث کاهش عرضه خواهد شد و بنابراین تاثیر خوبی روی قیمت بیت کوین خواهد داشت. برخی ناظران بر این باورند که بازار صعودی سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ به ترتیب نتیجه رویدادهای هاوینگ در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ بوده‌اند.

نوسانات بیت کوین

به گزارش کوین دسک، اوایل روز دوشنبه قیمت بیت کوین به ۷ هزار و ۸۰۰ دلار رسید تا بالاترین قیمت خود را پس از ۱۲ مارس، اسفند ثبت کرده باشد. ۱۲ مارس، که پنجشنبه سیاه لقب گرفته است، همزمان با سقوط اکثر بازارهای مالی در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا، قیمت بیت کوین نیز از ۷ هزار و ۹۵۰ دلار به ۴ هزار و ۷۰۰ دلار سقوط کرد.

صبح روز چهارشنبه بیت کوین در حدود ۷ هزار و ۷۰۰ دلار معامله می‌شود. این رقم در مقایسه با کف قیمت ۱۳ مارس (۲۳ اسفند)، افزایشی ۱۰۰ درصدی داشته است. در آن روز هر واحد بیت کوین در رقم ۳ هزار و ۷۰۰ دلار معامله می‌شد.

برخی کارشناسان بر این باورند که دلیل این افزایش قیمت، صعود شاخص S&P500 و بازارهای جهانی سهام است. با اینهمه به نظر می رسد از ۲۱ آوریل، ۲ اردیبهشت ماه افزایش قیمت بیت کوین آغاز شده و قیمت آن از ۶ هزار و ۸۰۰ دلار به ۷ هزار و ۸۰۰ دلار رسیده است.

افزایش ۸ درصدی قیمت بیت کوین طی هفته گذشته با وجود کاهش ۱.۳ درصدی شاخص S&P500 و همچنین، افزایش نگرانی‌های بازار نفت خام در خصوص عرضه بیش از حد آن، تائیدی بر این ادعا هستند.

هاوینگ دلیل افزایش قیمت است

به نظر می‌رسد که بیت کوین با تاثیرات هاوینگ پیش‌رو بر روند صعودی بازار، تا حدی راه خود را از بازارهای سهام جدا کرده است. یهان چو (Jehan Chu)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل یک شرکت سرمایه‌گذاری هنگ کنگی به نام کنتی کپیتال (Keneti Capital)، طی مصاحبه‌ای گفت: «این جهش صعودی قیمت به علت رویداد هاوینگ پیش‌رو قوت گرفته است.»

یهان چو افزود: «با سیلی از پیش‌بینی‌ها و گمانه‌زنی‌هایی که پیش از هاوینگ به راه افتاده است، منتظر رسیدن قیمت به ۱۰ هزار دلار باشید.»

مارکوس سوانپوئل (Marcus Swanepoel)، مدیرعامل پلتفرم ارز دیجیتال لونو (Luno) نیز اظهار کرد: «تاریخ به ما می‌گوید که در چند هفته باقیمانده تا هاوینگ، باید منتظر یک روند صعودی در قیمت بیت کوین باشیم؛ زیرا در رویدادهای قبلی هاوینگ نیز شاهد افزایش قیمت بیت کوین بوده‌ایم.»

طبق گفته‌های تحلیل‌گر بازارهای ارز دیجیتال، رکت کپیتال (Rekt Capital)، داده‌های پیشین نشان می‌دهند که بیت کوین احتمالا به اوج قیمت چرخه بازار (بالاترین قیمت پس از رسیدن به کف بازار نزولی قبلی) در سال تقویمی هاوینگ خواهد رسید. اما رسیدن به اوج قیمت، پیش از رویداد هاوینگ خواهد بود.

اگر این الگوی تاریخی تکرار شود، می‌توانیم پیش از سومین هاوینگ که دو هفته دیگر اتفاق می‌افتد، شاهد افزایش قیمتی بالاتر از ۱۳,۸۸۰ دلار، که بالاترین قیمت سال ۲۰۱۹ بود، باشیم.

گرچه این هدف ممکن است بعید به نظر برسد، اما شکسته شدن مقاومت ۸,۰۰۰ دلاری را نمی‌توان کتمان کرد. همچنین، داده‌های درون زنجیره‌ای (آن چین) نیز حاکی از پیشرفت چشمگیری در فعالیت شبکه است.

به عنوان مثال، بر اساس داده‌های شرکت داده‌های بلاک چینی، گلس نود (Glassnode)، میانگین هفت روزه تعداد نهادهای فعال بیت کوین برای اولین بار بعد از ژوئن ۲۰۱۹ (تیر ۹۸) به بیش از ۲۶۰,۰۰۰ نهاد رسیده است.

دیوید کوستین (David Kostin)، استراتژیست ارشد سهام در شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs) گفت: «شاخص S&P500 در حال حاضر فقط ۱۷ درصد با اوج قیمت خود فاصله دارد. با این حال، میانه این شاخص، ۲۸ درصد پایین‌تر از اوج آن را نشان می‌دهد.»

رشد قیمت بیت کوین در بازه ۶ ماهه

«میرسهیل نیکزاد»، فعال در زمینه استخراج رمزارزها و خرید و فروش بیت کوین به «فراز»گفت: «رویداد هالوینگ دوهفته دیگر برگزار می شود. البته برگزاری این رویداد به این معنا نیست که پس از آن به سرعت قیمت بیت کوین افزایش یابد، همواره قیمت بیت کوین یکی دوماه پس از این رویداد گران می شود.»

او افزود: «در حال حاضر قیمت بیت کوین نسبت به ماه گذشته تغییر کرده با اینحال خرید این رمزارز در یک بازه ۶ ماهه می تواند سود خوبی به همراه داشته باشد.»

ایران مناسب ماینینگ  نیست

نیکزاد در رابطه با وضعیت استخراج رمزارزها در شرایط کنونی بیان کرد: «ایران دیگر برای استخراج رمزارز مناسب نیست و دلیل این امر فقط کرونا نیست؛ به طور کلی استخراج رمزارز در ایران رانتی شده است.»

او افزود: «بسیاری غیرقانونی فعالیت می کنند و خود را به دولت معرفی نمی کنند،‌بسیاری دیگر در حال واردات دستگاه های ماینر قاچاق هستند.»

این فعال استخراج رمزارز گفت: «تعرفه برق ماینینگ به شدت افزایش یافته است و به هزار و ۴۰۰ تومان در کیلوبایت رسیده است.

او در رابطه با گرایش مردم به بورس و دوری آنها از ماینینگ بیان کرد: «حجم سرمایه بورس بسیار زیاد است و دولت در حال هدایت آن است. با اینهمه ماینینگ هم مشتریان خاص خود را دارد و تعداد متقاضیان استخراج رمزارز نیز در حال افزایش است.»

سال گذشته بسیاری از مردم علاقمند به ماینینگ بودند و بسیاری نیز معتقد بودند می توان از ظرفیت مناسب ایران برای ماینینگ استفاده کرده و ماینرها را دعوت به فعالیت در کشور کرد و با این اقدام ارزآوری داشت اما تعرفه بالای قیمت برق استخراج رمزارز به دلیل مصرف بسیار برق موجب شد بسیاری به صورت غیرقانونی به این امر اقدام کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.