شاخص بورس در چنگ حقیقی ها

شاخص بازار سرمایه امروز نزدیک به 2 هزار و 590 واحد افت کرد و دست‌اندرکاران می‌گویند این افت طبیعی و در نتیجه اصلاح قیمت سهام شرکت‌ها رخ داده است

بازارسرمایه، امروزدوشنبه 17اردیبهشت‌ماه،همچنان صحنه نبرد حقیقی‌ها با حقوقی‌ها بود. همان‌ حقیقی‌هایی که در اصطلاح به آنها «خرد» می‌گویند و از نظر حقوقی‌ها نباید بی‌مهابا با سرمایه‌های اندک خود وارد این بازار شوند.

شاخص بازار سرمایه امروز نزدیک به 2 هزار و 590 واحد افت کرد. آنطور که دست‌اندرکاران می‌گویند این افت طبیعی و در نتیجه اصلاح قیمت سهام شرکت‌ها رخ داده است.  

این در حالی است که بسیاری از سهامداران تازه وارد و از نگاه بورس بازان حرفه‌ای، آموزش ندیده؛ از این روند اصلاح قیمت هراسان شدند و هنوز از راه نرسیده، صف فروش تشکیل دادند. به هیمن دلیل نیز چند روزی است شاخص‌ها در این بازار قرمز می‌شوند.

 تا ساعت 11 امروز، ارزش ورود سهام خرد به  بازار سرمایه رقمی در حدود 980 میلیارد تومان  بر آورد شده است.  اما عرضه سهام  شستا و عدالت ساعت کار بازار سرمایه را به وقت اضافه کشاند.

معامله‌گران این بازار یک میلیون معامله انجام دادند که ۱۳۳ هزار و ۸۸ میلیارد ریال ارزش داشت.

 در بازار امروز صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گروه مپنا و سرمایه‌گذاری غدیر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پالایش نفت تهران، معدنی و صنعتی گلگهر، گسترش نفت و گاز پارسیان، توسعه معادن و فلزات بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

لیست نمادهای پربیننده بازار نیز از بانک‌های ملت و تجارت، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، گلوکزان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو و پالایش نفت اصفهان تشکیل شده بود.

شاخص کل فرابورس همانند بورس کاهش یافت و با ۱۶ واحد نزول رقم ۱۱ هزار و ۱۴۹ واحد را ثبت کرد. معامله‌گران این بازار ۶۵۹ هزار معامله به ارزش ۴۸ هزار و ۵۳۳ میلیارد ریال انجام دادند.

آنطور که صاحب‌نظران بازار سرمایه می‌گویند بازار سرمایه می‌تواند به ثبات برسد، اگر مردم دست از خریدهای هیجانی بر دارند.

گفته می‌شود در این بازار ورود سرمایه از یک تا هزار میلیارد تومان است. کارشناسان می‌گویند بهترین و پایدارترین معاملات از سوی حقوقی‌ها صورت می‌گیرد. با توجه به رخدادهای هفته‌های اخیر و هیجانی که از سوی مردم در بازار سرمایه ایجاد شده، بسیاری از شرکت‌های بزرگ فعلا از عرضه سهام خود در بازار دست نگاه داشته‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.