شاخص بورس بر مدار میلیون واحد

به گفته کارشناسان عرضه هرچه بیشتر سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه رفاه اقتصادی می‌آورد

روزها برای بورسی‌ها همچنان پر التهاب می‌گذرد.  شاخص بورس که طی هفته گذشته نزولی شده بود و تا 2 هزارو 500 واحد هم افت را تجربه کرد؛ امروز با تمام قدرت  صعود را از سر گرفت و با رشد بیش از 42 هزار واحدی روی یک میلیون واحد ایستاد.

در بازار امروز فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پارس، ملی صنایع مس ایران، سین.نفت و گاز و پترشیمی تامین، توسعه معادن و فلزات و معدنی و صنعتی گل گهر نسبت به سایر نمادها، بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

نمادهای پر بیننده این بازار هم  بانک‌های ملت و تجارت، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان و گلوکزان بودند.

آنطور که شواهد نشان می‌دهد ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سرمایه همچنان ادامه دارد. چرا که بر اساس اعلام حسن قالیباف، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران، امروز 30 میلیون کد بورسی برای مشمولین سهام عدالت صادر شده است. حالا قرار است 50 میلیون نفر  به سهمامداران فعال در این بازار اضافه شود.

به همین دلیل نیز بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه پیش‌بینی می‌کنند حجم نقدینگی در بازار سرمایه با افزایش چشمگیری مواجه شود. گفته می‌شود حجم نقدینگی دربازار سرمایه همچنان با حجم نقدینگی در کل کشور رقابت می‌کند.

امروز معامله گران فرابورس هم  ۵۹۳ هزار معامله انجام دادند که ۴۲ هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال ارزش داشت.

در این میان بسیاری از صاحب‌نظران بازار سرمایه براین باوز هستند که هرچه سفره این بازار بزرگ‌تر شوند، بخشی از رفاه اقتصادی مردم حل خواهد شد. با این استدلال کرد که وقتی شرکت‌ها سهام خود را در بورس عرضه کنند و دولت نیز بر این واگذاری نظارت داشته باشد، این روند به مفهوم شکسته شدن انحصار و جای‌گیری سرمایه مردم در بازاری امن و شفاف است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.