یک تحقیق و تفحص جنجالی

گزارش تحقیق و تفحص مجلس از قاچاق کالا و ارز بررسی شد

مساله قاچاق از جنجالی‌ترین مباحث سال‌های اخیر است که به نوعی کشمکش سیاسی نیز تبدیل شده است. بخشی از جنجال اما بر سر آمار دقیق قاچاق است. حالا مجلس شورای اسلامی در آستانه اعلام گزارش تحقیق و تفحص درباره قاچاق کالا و ارز در صحن علنی است.

ماجرای ۳ سال وقفه

به گفته کارشناسان اقتصادی قاچاق کالا از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی است که به خاطر ماهیت پنهان آن در آمار رسمی کشور ثبت نمی‌شود و بخشی از عملکرد اقتصاد را ناخوانا می‌کند، بنابراین اطلاع از روند قاچاق و حجم آن می‌تواند به راهکارهای مناسب برای جلوگیری از خسارات احتمالی به  بازار منتهی شود. اما ماجرای گزارش تحقیق و تفحص مجلس درباره این موضوع، سال‌هاست که به تعویق افتاده است.

دو روز پیش، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: «گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز در جلسه علنی فردای مجلس دوشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.» همچنین ۱۵ اردیبهشت ماه بود که کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «گزارش هیئت تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز مدت هاست در نوبت بررسی در صحن مجلس باقی مانده که باید هر چه سریعتر در دستور کار قرار گیرد.» به گزارش مهر ، علی اکبر کریمی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی به هیئت رئیسه مجلس، گفت: «هیئت تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز در سال ۹۶ تشکیل شد و گزارش این هیئت در سال ۹۷ تهیه و در اختیار هیئت رئیسه قرار گرفت اما به دلیل دخالت‌هایی که از جاهای مختلف شد، گزارش مذکور تغییر یافت و فارغ از این مساله ماه هاست که این گزارش در مدت قرائت در صحن علنی مجلس مانده است.» چند روز پیش نیز معصومه آقاپور علیشاهی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به علل طولانی شدن گزارش تحقیق و تفحص از روند قاچاق کالا و ارز در صحن مجلس گفت: «انجام تمام مراحل و بازدید‌های میدانی از بنادر کمی طول کشید، چراکه باید از بنادر‌ خارج از کشور هم بازدید می‌شد.» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد که گزارش تحقیق و تفحص از روند قاچاق کالا و ارز حدود ۴ ماه است که آماده شده و فقط به دلیل تغییر در برخی  از آمار‌ها بار دیگر این گزارش را اصلاح کردیم. آقاپور علیشاهی  با بیان اینکه این گزارش به مدت سه سال در کمیسیون اقتصادی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است، افزود: قرائت این گزارش بستگی به تصمیمات هیئت رئیسه مجلس دارد.

به گزارش آنا بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۰۰ طرح تحقیق و تفحص در مجلس دهم کلید زده شد، اما فقط ۶ طرح تحقیق و تفحص در صحن قرائت شده و به نتیجه رسید و بقیه این گزارش‌ها بدون نتیجه در کمیسیون‌ها و گاه در هیئت رئیسه مجلس باقی مانده است. گزارش تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از این‌هاست.

تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جلسه سوم آذر ۹۵ صحن علنی مجلس تصویب شد و در جلسه ۲۳ آذر ۹۵ اعضای کمیته تحقیق و تفحص در کمیسیون اقتصادی مشخص شدند. علی‌اکبر کریمی در خصوص روند کار ستاد تحقیق و تفحص به خبرنگار آنا گفت: «گزارش هیئت تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کامل تهیه و چاپ شده است؛ گزارش تحقیق و تفحص از میزان قاچاق در کشور تا سال ۹۶ نشان می‌دهد، رقم قاچاق در کشور بیشتر از آن چیزی بود که دولت در آمارها اعلام می‌کرد. نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در خصوص ارائه نشدن گزارش به صحن مجلس گفت: گویا مواردی در گزارش هست که به مذاق برخی دستگاه‌ها و آقایان خوش نیامده است و تمایل به انتشار این گزارش ندارند.»

اما الیاس حضرتی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که رسانه‌های رقیب از او به عنوان یکی از افرادی که مخالف انتشار گزارش است نام می‌برند، معتقد است که مسئولان اتاق بازرگانی اعتراض داشتند که در جریان تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا در جدول ارزیابی دستگاه‌ها به آنها نمره کمتری داده شده در حالی که حق‌شان نمره بالاتری است. او در ادامه گفت: «از آنجا که ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز چنین نظری داشت کمیسیون اقتصادی به اتاق بازرگانی برای ارائه مدرک و توضیحات فرصت داد. اشاره آقای حضرتی در واقع به نمره بندی عملکرد دستگاه‌های مختلف در مبارزه با قاچاق است که بخشی از گزارش تحقیق و تفحص را تشکیل می‌دهد.

اهمیت گزارش در چیست؟

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت این گزارش می‌گوید: «در دولت دهم همواره صحبت از این بود که ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، اما الان دولت ادعا دارد این آمار کاهش پیدا کرده و به ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده ولی این موضوع اصلاً قابل لمس نیست.» موسوی لارگانی درباره آسیب‌های این پدیده گفت: «کالای قاچاق مالیات و ارزش افزوده ندارد و حق گمرک هم برای آن پرداخت نمی‌شود به همین دلیل با قیمت مناسب‌تری در بازار وجود دارد که سبب می‌شود تولید داخلی نتواند با آن رقابت کند.»

بر اساس ادعای گمرک در سال ۹۸ بیش از ۱۳۸ هزار میلیارد تومان برآورد قاچاق کشور است که البته طبق تحقیقات میزان این قاچاق بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است و از این مقدار ۱۷ هزار میلیارد تومان آن کشف و از این مقدار نیز، محکومیت برای هزار میلیارد تومانش صادر می‌شود.  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز، یک سال پیش از راهکارهای مبارزه با قاچاق گفت. او  در جمع خبرنگاران زنجان به اقدمات اساسی انجام شده در بحث قاچاق کالا اشاره کرد و افزود: «با تشدید کنترل‌ها و پایش مرزها هیچ کالای اساسی به صورت قاچاق از کشور خارج نمی شود.» فضلی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی و فعال در بخش اقتصادی بر اساس زمانبندی انجام شده موظف به راه اندازی سامانه هایی برای ثبت فعالیت های خود هستند اظهار داشت: تشکیل این سامانه‌ها از قاچاق کالا و ارز به طور چشمگیری جلوگیری می‌کند.

تیر 98 نیز رئیس مجلس شورای اسلامی میزان قاچاق در کشور را بین ۱۲ تا ۲۵ میلیارد تومان تخمین زد. به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در دیدار با وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان امور مالیاتی و برخی از مدیران این سازمان، با اشاره به حجم گسترده قاچاق در کشور، گفت: میزان قاچاق در ایران بین ۱۲ تا ۲۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که باید بر کالاهای قاچاق جرایم سنگینی وضع شود.

گزارش تحقیق و تفحص

در حالی که در آستانه خواندن احتمالی گزارش تحقیق و تفحص در مجلس به سر می‌بریم، حجت الاسلام «حسن نوروزی» دیروز در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد، نمره عملکرد دستگاه‌های مختلف را اعلام کرد. نوروزی در این گفتگو اظهار داشت که بر اساس گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بررسی سیاست های دولت در مقابله با قاچاق و دلائل نا کار آمدی آن نمره اتاق بازرگانی ۲,۵ از ۲۰، گمرک ۳.۱ از ۲۰، وزارت امور اقتصاد و دارایی ۳.۵ از ۲۰، دبیر خانه شورایعالی مناطق آزادو ویژه اقتصادی ۴.۵ از ۲۰، اتاق اصناف ایران ۵ از ۲۰ و وزارت امورخارجه ۶.۳ از ۲۰ است.

او همچنین ادامه داد: مطابق گزارش مزبور نمره سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی ۶,۵ از ۲۰، اتاق تعاون ۶.۶ از ۲۰، وزارت کشور ۶.۷ از ۲۰، سازمان صدا و سیما ۸.۷ از ۲۰، نیروی انتظامی ۸.۹ از ۲۰، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۹.۱ از ۲۰، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۱۰ از ۲۰، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۱۰ از ۲۰، سازمان ملی استاندارد ایران ۱۰.۱ از ۲۰، قوه قضائیه ۱۰.۶ از ۲۰، وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۱.۸ از ۲۰، وزارت جهاد کشاورزی ۱۲.۱ از ۲۰، سازمان تعزیرات حکومتی ۱۲.۳ از ۲۰، وزارت راه و شهرسازی ۱۲.۵ از ۲۰، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۱۳ از ۲۰، دیوان محاسبات ۱۳.۸ از ۲۰، سازمان بازرسی کل کشور ۱۳.۹ از ۲۰، وزارت نفت ۱۴.۹ از ۲۰، وزارت اطلاعات ۱۷.۴ از ۲۰ و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۷.۷ از ۲۰ است. نماینده مردم رباط کریم، بهارستان و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا گزارش تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صحن علنی مجلس گزارش نشده است، گفت: هیئت رئیسه مجلس باید نسبت به این پرسش پاسخگو باشد.

نوروزی در ادامه از همه مردم به خصوص اهل مطالبه خواست پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص در صحن علنی مجلس تعقیب کنند تا گزارش به معنای واقعی جامه عملی پوشانده شود. او تصریح کرد: این گزارش بیش از سه سال طول کشیده و ۲۶ دستگاه هم در بحث مبارزه با قاچاق مورد تحقیق و تفحص قرار گرفته اند. نماینده مردم رباط کریم، بهارستان و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: مجلس این تحقیق و تفحص را به رغم تمامی چالش ها و دشواری ها انجام داده است. او افزود: تحقیق و تفحص از بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تحقیق و تفحص های خاصی بود که در کشور انجام شده است.

حال باید مننظر ماند و دید که انتشتار احتمالی جزییان این گزارش چه ابعاد دیگری از ماجرای قاچاق در کشپر را روشن خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.