تداوم بی‌میلی بورس به صعود

شاخص بورس با افت 3 هزار واحدی روی 18 هزار واحد ایستاد

بازار سرمایه چند روزی است اشتیاق خود را برای صعود از دست داده است و همچنان میل به نزولی شدن دارد. برای چندمین روز متوالی، شاخص بورس قرمز ماند. در پایان معاملات امروز، معامله‌گران شاهد افت 3 هزارو 700 واحدی شاخص سهم‌هایشان بودند.سهامداران روزهای نفسگیری را می‌گذرانند؛ بدتر آنکه بر خلاف تصورشان نمی‌توانند دست بازار را بخوانند.

برای مصداقی‌شدن این اظهارنظر می‌توان  اینطور تحلیل کرد؛ درست در روزهایی که انتظار می‌رفت، با عرضه سهام شرکت‌های دولتی بازار سرمایه یک شبه ره صد سال برود و پی در پی طعم شیرین رشد را بچشد، اما اوضاع به گونه دیگری پیش‌رفت. به نظر می‌رسد همه پیام بازار سرمایه را دریافت کرده‌اند: «اقتصاد فرمان نمی‌پذیرد».

به هرروی معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار روز پرنوسانی را تجربه کرد و در حالی که در دقایق نخستین معاملات روندی صعودی را در پی گرفته بود در ساعات میانی نزولی و مجددا صعودی شد و در نهایت در حالی به کار خود پایان داد که روندی نزولی را در پی گرفته بود.

معامله‌گران دو میلیون معامله انجام دادند که ۱۷۳ هزار و ۳۷۴ میلیارد ریال ارزش داشت.

فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت و در مقابل ملی صنایع مس ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و بانک ملت نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی را روی بازار گذاشتند.

البته فرابورس روندی صعودی را در پی گرفت و شاخص کل این بازار با ۴۲ واحد افزایش رقم ۱۱ هزار و ۳۷۵ واحد را ثبت کرد. معامله‌گران این بازار نیز ۶۵۳ هزار معامله به ارزش ۵۳ هزار و ۶۷۶ میلیارد ریال ثبت کردند.

در بازار امروز توسعه مولد نیروگاهی جهرم، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، تولید نیروی برق دماوند و فرابورس ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت و فولاد هرمزگان جنوب و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.