بورس در چمبره اصلاح

30 تا 40 درصد از فروشندگان امروز در بازار، بازنشسته‌ها بودند

شاخص کل بورس امروز هم با حرکت در مسیر نزولی، ۱۹ هزار واحد ریزش کرد. عوامل مختلفی موجب افت ارزش معاملات بازار شد که به نظر می‌رسد به نظر می‌رسد در جریان اصلاح قیمتی بازار باشد.

یکی از سهامداران در توضیح جوی که امروز بر بازار سرمایه حاکم بود، به «فراز» گفت: « تصورم این است امروز به نوعی تکلیف تازه‌واردها با بازار مشخص شد، عده‌ای که قدرت ریسک نداشتند و  فکر می‌کردند بازار سرمایه  یک شبه معجزه می‌کند با ناامیدی سهامشان را فروختند و از بازار خارج شدند. اما در مقابل گروه اندکی از از تازه‌واردها نیز همچنان به امید صعودی شدن بازار، سهام خود را حفظ کردند اما دست به خرید تازه‌‌ای نزدند.»

به گفته او امروز برخی از کارگزاری‌ها همه تلاش خود را برای جلوگیری از خروج برخی سهامداران از بازار به کارگرفتند اما موفق نشدند.

30 تا 40 درصد از آنهایی که امروز سرمایه خود را  از بازار بیرون کشیدند، بازنشسته‌ها بودند که قدرت قمار بر سر سرمایه‌شان را نداشتند.

به هرروی در جریان معاملات امروز، بازار فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گوهر، بانک ملت و س. نفت، گاز و پتروشیمی تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را داشته‌اند.

سرمایه شاخص کل فرابورس هم  با ۵۶ واحد نزول در رقم ۱۱ هزار و ۵ واحد ایستاد. معامله گران این بازار ۴۷۲ هزار معامله به ارزش ۴۱ هزار و ۶۴۴ میلیارد ریال انجام دادند.

بازار سرمایه ایران این روزها بیش از هر زمان دیگری مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است. به بیان بهتر درست در ماههایی که بورس‌های جهان در پی شیوع ویروس کرونا یکی پس از دیگری اعلام سقوط کردند، اما شاخص بازار سرمایه در ایران همچنان سبز بود. بازاری که حالا با وجود کسادی دیگر بخش‌های اقتصادی‌اش حدود ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد و متوسط رشد روزانه پنج درصدی آن چراغ سبزی برای ورود سرمایه‌گذاران خرد به این بازار پرحاشیه شد.

آسوشیتد پرس، در تازه‌ترین گزارش خود پیرامون واکاوی دلایل صعود بورس ایران در روزهای پر التهاب اقتصادی نوشت: « با تمایل دولت به خصوصی‌سازی بنگاه‌های در اختیار خود، اکنون مردم به بازار سرمایه دسترسی پیدا کرده و می‌توانند برگه‌های سهم را معامله کنند و از این طریق به عایدی بیشتری در مقایسه با سپرده گذاری بانکی و یا خرید اوراق قرضه دست پیدا کنند.»

حالا سوال اینجاست تداوم افت شاخص‌ها، آنهم درست در زمانی که فشارهای بیرونی با هر شیوه ممکن خواستار صعودی شدن ارزش معاملات در بازار سرمایه است، چه پیامی به دنبال دارد؟

آنچه حالا آگاهان بازار سرمایه در باره آن به اتفاق نظر رسیده‌اند آن است که در مجموع منطقی و اصولی نیست سهام‌داران غیرحرفه‌ای و خرد به صورت مستقیم وارد بازار شوند. اتفاقا این نظری است سهامداران قدیمی بازار هم آن را تایید می‌کنند، همانهایی که این روزها روند  معاملاتشان با ورود سرمایه‌ گذاران  خرد از مسیر اصلی خارج شده است.

برآورد کلی اتفاق‌های چند روز اخیر و همچنین اظهار نظر کارشناسان نشان می‌دهد روزهای آینده، روند حرکت شاخص‌ها در بازار آرام، رو به رشد و منطقی خواهد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.