روایت تکان‌دهنده از رها شدن و جان باختن پناهجوی 18 ساله ایرانی و نقش پلیس ترکیه

در حالی که با بغض خود گلاویز شده، پس از مکثی طولانی می‌گوید: “پسرم همیشه می‌گفت، بابا! من وقتی به شما نگاه می‌کنم که پس از سال‌ها زندگی کارمندی، چطور با این همه قسط و بدهی هزینه‌های روزمره را بالا و پائین می‌کنید، حسم می‌کنم باید برای سختن رویاهای خودم به جایی بروم که تنها دغدغه‌ام برای خرید فلان وسیله ساده برای پسرم در آینده، اتمام فلان قسط و پرداخت فلان بدهی نباشد.”

به گزارش امتداد عباس گودرزی که حالا به تازگی، جوان رعنای 18 ساله‌اش را به خاک سپرده، روایت تکان دهنده‌ای از پناهجویی و نهایتا، جان باختن پسر ارشدش می‌گوید که پس از مدت‌ها بلاتکلیفی در خاک ترکیه، سرانجام جسد بی‌جان او را در کوه‌های حوالی چالدران در حالی که توسط پلیس ترکیه رها شده بوده، شناسایی کرده است.

پدر کامران گودرزی، پناهجوی ایرانی که به تازگی در ترکیه جان باخته با اشاره به ماجرای رفتن و در نهایت بازگشت جسم بی‌جان پسرش به امتداد، می‌گوید: پسر من متولد 1381 و هنرجوی رشته برق در هنرستان بود که از چندی قبل برای رفتن و اقامت نزد دو دایی خود که در آلمان زندگی می‌کنند، حرف‌هایی می‌زد. حرف‌هایی که عمل به آن البته، هر بار با دعوت من به بهبود شرایط و زود بودن این تصمیم به تعویق می‌افتاد.

او نقلی از ماجرای سفربی‌بازگشت فرزندش کرده و می‌گوید: تا اینکه 27 اسفندماه سال گذشته بود که با تماسی از او متوجه سفر بدون اطلاع و غیرقانونی‌اش به سمت ترکیه شدیم. در این تماس بود که کامران به من اطلاع داد در راه رفتن به ترکیه بوده و در مسیر صعب‌العبوری با مصدومیت از ناحیه پای خود از گروه جدا افتاده است. در همین تماس‌ها بود که از او خواستم با توجه به گرسنگی و تشنگی زیادی که در تنهایی گرفتار آن شده به سمت اولین روستای همجوار مسیر رفته و با پرداخت هر هزینه‌ای، خود را از مرگ نجات دهد.

ضرب و شتم کامران توسط اهالی یک روستای مرزی در ترکیه

گودرزی در ادامه به حضور فرزندش در روستایی در یکی از شهرهای مرزی ترکیه اشاره می‌کند: پس از مدتی در تماس با کامران، متوجه شدم که پس از حضور او در یکی از روستاهای مرزی ترکیه، متاسفانه پسرم در مقابل درخواست کمی آب و غذا، توسط چند نفر از اهالی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از محل متواری شده است.

پدر کامران این طور ادامه می‌دهد: پس از این حادثه در تماس تلفنی از او خواستم که در اولین مسیر عبوری، خود را به شهری در ترکیه برساند تا بتوانیم از محل دقیق حضورش و شرایط آن اطلاعی بدست بیاوریم. مدتی بعد در صبح روز 29 اسفند در تماسی که با کامران داشتم، متوجه بازداشت و انتقال او به یک پاسگاه پلیس در همان حوالی شدم که با این خبر تا حدودی خیال ما از امنیت او راحت شد.

مجتهدزاده، وکیل پرونده در گفتگو با امتداد: انتظار ما از دستگاه قضائی و وزارت امورخارجه، همراهی جدی برای روشن شدن ابعاد این پرونده است

در همین رابطه سیدعلی مجتهدزاده، وکیل این پرونده نیز با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص آن به امتداد گفت: از آن جا که متوفی این پرونده، متولد و تبعه ایران بوده و بر اساس قانون نیز، مرجع رسیدگی به تظلم‌خواهی هر شهروند ایرانی، دستگاه قضائی خواهد بود، شکایتی را به دادسرای امورجنایی تهران تسلیم کرده و پیگیر مسئله خواهیم بود.

وی ادامه داد: انتظار ما از وزارت امورخارجه برای دفاع از شهروندان ایرانی نیز، ورود جدی و پیگیری عملی در خصوص این پرونده بوده و امیدواریم که این پیگیری‌ها نیز گام‌های قابل توجهی در روشن شدن ابعاد این جنایت توسط افراد ذی‌مدخل پرونده بردارد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: همچنین رایزنی‌هایی هم با یک تیم حقوقی بین‌المللی خواهیم داشت تا چگونگی شکایت از پلیس ترکیه به محاکم بین‌المللی روشن شده و اقدامات لازم آن نیز در دستور کار قرار بگیرد.

مجتهدزاده ادامه داد: از آن جا که تلفن همراه متوفی تا یک بازه زمانی مشخص در دسترس بوده، دستگاه قضائی نیز باید با استعلامات لازم از وزارت ارتباطات، پیگیری‌هایی را داشته باشد تا بتوانیم به آخرین مکالمات نامبرده و محل آن دسترسی پیدا کنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.