عده‌ای مدام به دنبال ماهی گرفتن از آب‌گل‌آلود ارز هستند

گفت‌و‌گوی «فراز» با «حیدرمستخدمین حسینی»، معاون سابق نظارتی بانک مرکزی

ثبات نرخ ارز، یکی از وعده‌های این روزهای بانک مرکزی است. وعده‌ای که طی هفته‌های گذشته با اما و اگرهای بسیاری از سوی تحلیلگران اقتصادی مواجه شده است، چرا که واقعیت بازار، با آنچه مسئولان بانک مرکزی می‌گویند بسیار متفاوت است.  همین چند روز پیش بود که رسیدن قیمت دلار به 18 هزار تومان، موجب التهاب در چهارراه استانبول شد؛ اتفاقی که به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی،  سیاست‌های کنترل تورم در بازار کالاهای اساسی را با شکست مواجه خواهد کرد.

حال این پرسش قابل طرح است بانک مرکزی با وجود وعده‌هایی که می‌دهد، چه نقشی را در کنترل بازار ارز باید ایفا کند؟

معاون سابق نظارتی بانک مرکزی در این باره به «فراز»، گفت: «  از همان زمان که در بانک مرکزی مسئولیت داشتم بارها گفته‌ام که بانک مرکزی در ایران، مانند همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه باید مستقل از دولت عمل کند، متاسفانه در ایران بانک مرکزی بر اساس خواسته دولت عمل می‌کند، پول  بدون پشتوانه چاپ می‌کند و … همه این رفتارها موجب آشفتگی در نظام پولی و بانکی کشور خواهد شد».

او در پاسخ به این پرسش که عملکرد بانک مرکزی به ریاست عبدالناصر همتی، در جهت کنترل بازار ارز چگونه بوده است، بیان داشت: « بانک مرکزی با توجه به تجربیاتی که در دوره‌های قبلی ریاست کل بانک مرکزی داشته از حرکت‌هایی که در آن مقطع مطرح شد فاصله گرفته و سعی می‌کند بر اساس منطق بتواند ارز را مدیریت کند».

او اظهار داشت: « به نظر می‌رسد اگر شرایط سیاسی و شرایط بهداشتی و سلامتی کشور در وضعیت مطلوبی قرار گیرد بانک مرکزی می‌تواند در میان‌مدت سالانه ارز را تحت کنترل در بیاورد، اما باید در نظر داشته باشیم که متغیرهای زیادی بر ارز تاثیرگذار هستند که آن هم به واسطه وابستگی بوده که اقتصاد ما به درآمد حاصل از نفت و ارز آن دارد».

او صحبت‌های خود را با اشاره به گروهی که از آب گل‌آلود بازار ارز ماهی می‌گیرند، اینطور ادامه داد: « نکته‌ای که خیلی مهم است این است که در شرایط فعلی برخی موفقیت فعالیت اقتصادی کشور را نمی‌خواهند و مرتب بهانه‌های مختلفی را مطرح می‌کنند برای این‌که نرخ ارز افزایش پیدا کند و از این موضوع بتوانند بهره‌برداری کنند، اما بانک مرکزی فشار زیادی را متحمل شده و نرخ ارز در شرایط فعلی تحت تاثیر عوامل داخلی و بیرونی است».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.