ترس آفت بازار سرمايه است

گفت‌و‌گوی «فراز» با کمال «خانزاده»، مدیرعامل کارگزاری ملل پویا  

افت و خيز بازار سرمايه طي ماههای گذشته، اوقات دلهره‌آوري را براي سرمايه‌گذاران خرد و خانگي رقم زده است. هرچند که به باور بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه  عزم دولت برای ایجاد رونق در بورس، مانع از تاثیر منفی عوامل بیرونی بر شاخص‌ این بازار می‌شود. رشد  شاخص بازار سرمایه بر این اظهار نظر کارشناسان صحه می‌گذارد. تا پایان ساعت معاملات روز پنجشنبه، 12 تیرماه، شاخص بورس رسیدن به کانال 66 هزار واحدی را تجربه کرد. اتفاقی که بار دیگر «ابهام» وجود حباب در ارزش سهام شرکت‌های فعال در بازار سرمایه را پررنگ می‌کند.  

اما برآورد اوضاع فعلي حكايت از آن دارد كه اگرچه به اعتقاد بسياري از آگاهان اقتصادي بازار سرمايه، بازاري «انتظاري» همراه با سود و زيان است، اما نوسان شديد شاخص‌ها در اين بازار، آن هم در شرايط حساس سياسي و اقتصادي فعلي حاكم بر كشور، می‌تواند پيام خاصي را براي اقتصاد به همراه داشته باشد؛ نكته‌اي كه مديرعامل كارگزاري ملل پويا نيز در گفت‌وگو با «فراز»، بر آن تاييد مي‌كند.

 كمال خانزاده، در توضيح چرايي نوسان بازار طي روزهاي گذشته گفت: « در بازار سرمايه دو نوع ريسك داريم؛ اولي ريسك سيستماتيك مربوط به فعاليت خود بازار است و ديگري، ريسكي است كه در نتيجه تكانه‌هاي سياسي و اقتصادي به وجود مي‌آيد و بيش از همه بازارها، بر شاخص‌هاي بورسي تاثير منفي يا مثبت مي‌گذارد».

خانزاده با اين توضيح به برخي گمانه‌زني‌ها در خصوص افزايش‌ تنش‌هاي سياسي و اقتصادي در منطقه اشاره كرد و اظهار داشت: « بي‌اعتمادي به اقتصاد، موجب فرار سرمايه‌ها مي‌شود. در واقع ترس، آفت بزرگي براي بازار سرمايه است».

اين تحليلگر بازار سرمايه همچنين با اشاره به رفتار سهامداران طي روزهاي گذشته در بازار و تحليل اين رفتار، بيان داشت: « بسياري از سرمايه‌گذاران كه سهامي را به صورت اعتباري خريداري كرده بودند، تصميم به نقد كردن اين سهام گرفتند، طی هفته‌ های گذشته  اخبار مربوط به ورود دوباره سهام شرکت‌های دولتی به بازار سرمایه، موجب شده است صف فروش سهام برخی شرکت‌های کوچک طولانی شود».

 او صحبت‌هاي خود را اينطور پايان داد: « سهامداران نگران نباشند چرا كه اگر تنش سياسي خاصي رخ ندهد، بازار طي روزهاي آينده روند منطقي خود را دنبال خواهد كرد».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.