در شهرقدس و گرمدره چه گذشت؟

روایت میدانی «فراز« از قطعی برق شهر قدس تا صدای انفجار در گرمدره

شهرقدسی‌ها می‌گویند برق قطع شده اما صدایی نشنیده‌اند. اهالی گرمدره اما صدای چند انفجار پیاپی شنیده‌اند اما برقشان قطع نشده است. دو منطقه با فاصله چهارکلیومتری. از آن سو فرماندار شهر قدس بعد از گسترده شدن اخباری از صدای انفجار و قطعی برق، هر گونه انفجار در شهر قدس و گرمدره را تکذیب کرد و قطعی برق در شهرقدس را مرتبط با بیمارستان 12 بهمن دانست. پس از این مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو عامل دیگری را به عنوان علت قطعی برق مطرح کرد. میثم جعفرزاده گفت که علت قطعی برق شهر قدس «مانور بهره‌برداری» بوده است. تا امروز ماجرای صدای انفجار در حوالی گرمدره با همین گفته‌های ضدونقیض روایت شده. ماجرا چیست؟

ساکنان گرمدره چه می‌گویند؟

«توی خونه بودیم که صدای انفجار شنیدیم. ساعت دوازده و نیم بود. پنج یا شش انفجار پشت هم اتفاق افتاد. هر کدوم شاید به فاصله ده ثانیه طول کشید. مردم اون بالا آمده بودند بیرون. مردمی که راسته اتوبان زندگی می‌کنند.» این گفته‌های یکی از اهالی شهر گرمدره است. جایی که از توابع کرج محسوب می‌شود و بین دو شاخه اتوبان تهران-کرج واقع شده است. اطراف گرمدره را پادگان‌های نظامی احاطه کرده و اینجا تقریبا همه ساکنان صدای چند انفجار مهیب را شنیده‌اند، بین ساعت دوازده‌ونیم تا یک نیمه شب. ساکنان خانه‌های نزدیک به اتوبان حتی لرزش‌هایی را هم احساس کردند که باعث شد به خیابان بیایند. کسی اما دود یا نوری در آسمان نیمه شب ندید. این را یکی خانم‌های همان اطراف می‌گوید. البته اینجا چند وقت قبل کپسول گازی هم ترکیده که صدای مهیبی داشته و همین باعث شده تا اهالی ابتدا تصور کنند که اتفاق مشابهی رخ داده است. در گذشته نیز سروصداهای مانورهای نظامی پادگان‌های اطراف به گوش ساکنان گرمدره رسید. اما تکرار صداهای آن شب و شدت آن همه گمانه‌زنی‌ها را نقش بر آب کرده است. هیچکس از علت صدا چیزی نمی‌داند. صبح حتی ساکنان گرمدره از یکدیگر درباره علت صداها می‌پرسند. یکی می‌گوید که «آن بالا [به سمت اتوبان شهید خزاری] زاغه مهمات است.» دیگری به پادگان‌های آموزشی پایین اشاره می‌کند. اما هر چه هست همه در یک قول متفق هستند؛ بین ساعت دوازده و نیم تا یک نیمه صدای چند انفجار مهیب شنیده‌ شده.

روایت مسوولان از قطعی برق و صدای انفجار

ارتباط صدای افنجار گرمدره با قطعی برق در شهر قدس مشخص نیست. اهالی شهرقدس همگی از قطعی برق خبر می‌دهند اما هیچ صدای انفجاری به گوش آن‌ها نرسیده است. در این بین گفته‌های فرماندار با مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو همخوانی ندارد. ابتدا فرماندار یعنی «لیلا واثقی» در این باره گفت: «هیچ انفجاری در شهرقدس و حتی گرمدره اتفاق نیفتاده و قطعی برق مربوط به روبروی بیمارستان ۱۲ بهمن در ساعت ۲۲ شب گذشته به مدت ۵ دقیقه بوده است.» واثقی اولین مسوولی بود که در این زمینه صحبت می‌کند و تاکید کرد که «هیچ یک از نهادهای امنیتی صدای انفجار را در قدس و گرمدره تایید نمی‌کنند و خبرهای منتشر شده شایعه بوده است.» نماینده شهریار و شهر قدس در مجلس هم چندی بعد گفت که هیچ گونه انفجاری در این منطقه رخ نداده. حسین‌ حق‌وردی توضیح داد که علت قطعی برق هم «به سبب فعالیت اداره برق قطعی برق در شهرستان قدس» بوده. عاملی که مدیرکل پدافند غیر عامل و مدیریت بحران وزارت نیرو آن را تایید کرد. میثم جعفرزاده گفت از اینکه انفجاری رخ داده اطلاعی ندارد «اما قطعی برق ربطی به انفجار نداشته است.» جعفرزاده توضیح داد: «ساعت یک و نیم شب گذشته یک قطعی گذرای برق رخ داد و به سرعت و در عرض چند دقیقه هم شبکه متصل شد.» به گفته او «قطعی‌گذرای برق در شهر قدس مربوط به مانور بهره‌برداری بوده که باتوجه به تعدد مانورها در شبکه برق، امکان این موضوع وجود دارد. در حال حاضر نیز شبکه در شرایط کاملا نرمال در حال بهره‌برداری است.»

تیر پر حادثه

صدای انفجار گرمدره اما در شبکه‌های اجتماعی هم بازتاب داشت. به نظر می‌رسد بخشی از بازتاب به دلیل آتش‌سوزی و انفجارهای اخیر است. آتش‌هایی پا گرفتن آن در نظنز توجه‌ها را به خود معطوف کرد.

12 تیر در بخشی از تاسیسات هسته‌ای نظنز آتش‌سوزی رخ داد. چهار روز بعد کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران درباره علت این آتش‌سوزی گفت: «فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی شده و علت اصلی حادثه مشخص شده است.» خسروی تاکید کرد که «به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم چندی بعد خسارت‌های مالی این آتش‌سوزی را «قابل توجه» مطرح کرد. به گفته بهروز کمالنودی سوله آتش گرفته «بعد از خروج آمریکا از برجام و دستور رهبری معظم به سازمان انرژی اتمی مبنی بر ایجاد زمینه لازم برای تولید ۱۹۰ هزار سو (در چارچوب برجام) دقیقا دو روز بعد از این فرمایش ایشان یعنی در روز ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ افتتاح شد. البته مجموعه به دلیل محدودیت‌های برجامی با ظرفیت کامل کار نمی‌کرد در عین حال تکمیل هرچه بیشتر سالن مدنظر بود که تا روز حادثه نیز در دست اقدام بود.»
حادثه نطنز تلفات جانی نداشت اما یک روز قبل از آن کلینیک‌سینامهر در تهران آتش گرفته بود که در آن 19 تن جان باختند. دو روز بعد نیز حادثه‌ای در پتروشیمی کارون رخ داد و نشت گاز کلر منجر به مسمومیت هفتاد نفر شد. همان بخشی از نیروگاه حرارتی زرگان هم آتش گرفت. به گفته  رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز  این آتش‌سوزی که مهار آن دو ساعت طول کشید به دلیل انفجار ترانس رخ داد. سخنگوی صنعت برق اما درباره این حادثه نظر دیگری داشت. مصطفی رجبی گفت که «هیچ‌گونه انفجاری در نیروگاه زرگان اهواز گزارش نشده» و آتش‌سوزی ناشی از اتصالی یکی از ترانسفورماتورهای نیروگاه بوده است.
همه این‌ها باعث شده تا اخبار صدای انفجار در گرمدره نیز شکل دیگری به خود بگیرد. حالا باید دید که در روزهای آتی اطلاعات بیشتری از آن منتشر می‌شود یا نه.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.