طلوع چماقداران از «شرق»

حمید بقایی معاون زندانی احمدی‌نژاد با جمعی از «بهاری‌»ها به دفتر روزنامه «شرق» هجوم بردند

می‌گویند مشکل روانی دارد. حتی در بیمارستان اعصاب و روان هم بستری شده است. کسی که چهار سال معاون رییس‌ دولت دهم بوده و حالا زندانی است و باید 15 سال حبس را بگذارند، در اوقات مرخصی گاهی به سرش می‌زند به دفتر روزنامه‌ای‌ حمله کند و شیشه بشکند.
چند روزی نیز از تصادفش بیشتر نگذشته است. اخبار مرتبط با نفر اول‌های دولت‌های نهم و دهم چند سالی است که در همین حدود خلاصه می‌شود؛ زندان، فساد اقتصادی، دادگاه و حالا حمله به یک روزنامه. بقایی این بار ظهر یکشنبه با ماشین‌هایی که از «بهاری‌ها» پر شده بود راهی دفتر روزنامه شرق می‌شود. او از تیتر یکی از گزارش‌های روزنامه خشمگین است. این گزارش روایتی از تصادف او در منطقه مرزی غرب کشور و شایعه تلاش او برای فرار از کشور بوده است. بقایی با عده زیادی از «بهاری»‌ وارد ساختمان شرق می‌شود، به طبقه سوم می‌رود و سراغ مدیرمسوول را می‌گیرد. در حالی که فریادش همراه با فحاشی به روزنامه‌نگاران و کارمندان روزنامه کل ساختمان را فراگرفته است. او را عبدالرضا داوری یکی دیگر از یاران احمدی‌نژاد همراهی می‌کند. کسی توان خارج کردن بقایی که عصا روی سر می‌چرخاند و همراهانش را ندارد. همین جاست که او با عصا شیشه تلویزیون دفتر مدیر مسوول شرق را نیز  می‌شکند. اطرافیانش به اهالی روزنامه شرق می‌گویند مشکل روانی دارد. او که در دوران هشت‌ساله محمود احمدی نژاد، رییس سازمان میراث فرهنگی و معاون اجرایی او بوده است.

ماجرا چیست؟

پس از تصادف «حمیدرضا بقایی» در غرب کشور «مهران عبدالله‌پور»، وکیل او در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران ، توضیح داد که بقایی با اجازه پزشک به مرخصی رفته و در آن جا تصادف کرده است. این تصادف بازتاب‌های زیادی در سطح رسانه‌ها داشت و سوالاتی درباره چرایی مرخصی او و شایعاتی مبنی بر تلاش او برای فرار مطرح شد. موضوعی که در گزارش روزنامه شرق نیز به آن اشاره شده بود. در این گزارش به نقل از وکیل او آمده است که : «برخی شایعات وجود دارد که بر اساس آن گفته شده از آنجایی‌ که آقای بقایی در غرب کشور تصادف کرده، در حال خروج از کشور بوده است. اما اگر کسی قصد فرار از کشور را داشته باشد، با خودروی شخصی خود این کار را انجام می‌دهد؟» در واقع در این گزارش موضوع فرار او تکذیب شده بود اما بقایی گویا آن را نخوانده بود و البته در گزارش روزنامه شرق نیزز به منبع مصاحبه وکیل یعنی باشگاه خبرنگاران اشاره نشده بود که از اساس پایه گزارش مربوط به رسانه دیگری بوده است و شاید ذکر درذست منابع تا حد زیادی مشکل را نیز حل می کرد. وقتی موضوع برای او شرح داده شده نیز بقایی تنها عصا بالای سر چرخانده و روی زمین کوبیده و فحاشی کرده است.

یاران بهاری در بند

حمید بقایی تنها فردی نیست که کارش از دولت‌های نهم و دهم به زندان رسید تاکنون «محمدرضا رحیمی» معاون اول احمدی‌نژاد، «اسفندیار رحیم مشایی» رییس دفتر او نبز به دلایل اقتصادی و سیاسی به زندان رفته‌اند. قرار بازداشت بقایی نیز سال 94 صادر شد. او از همان زمان در رفت و برگشت به دادگاه بود و البته با این وجود کاندیدای ریاست ‌جمهوری سال 96 نیز شد. اسفند 96 سرانجام  حکم 15 سال زندان برای یار احمدی‌نژاد صادر شد و او برای اجرای حکم بازاشت شد و به زندان رفت. در اطلاعیه دادستانی تهران درباره اتهامات او انواع و اقسام جرایم دیده می‌شد. البته محور اغلب آن‌ها اقتصادی بود. یکی از اتهامات او طبق این اطلاعیه «دریافت مبلغ پنج میلیون دلار از یک نهاد انقلابی به منظور هزینه‌کرد در جریان برگزاری اجلاس کشورهای غیر متعهد و توزیع 4 میلیون و 410 هزار دلار آن و باقی ماندن 590 هزار دلار و تحویل بعدی آن به حبیب‌الله جزءخراسانی؛ پرداخت مبلغ 7 میلیارد تومان به صندوق حفظ و احیای میراث فرهنگی و پرداخت از محل اعتبارات فرهنگی طی سنوات 1389 و 1390 برای رفع مشکل کسری بودجه» بود. از جمله دیگر جرایم او نیز «تصرف غیر قانونی در اموال دولتی شامل ۷۰۳ سکه تمام‌بهار آزادی، هزار و ۸۴۲ قطعه نیم‌سکه، ۱۵ سکه دوونیم» ذکر شده. او همچنین بابت اتهام «اختلاس به مبلغ 16 میلیارد تومان به یازده سال حبس و 160 میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد.» بقایی در دوران بازداشت یک دوره اعتصاب غذا کرد و گفته شد که سکته مغزی نیز کرده است. او به دلایل پزشکی عمده زمان محکومیت خود را بیرون از زندان گذرانده است.

نقاب از چهره پوپولیست‌ها می‌افتد

هنوز زمان زیادی از محکومیت‌های یاران احمدی نژاد نگذشته است. حتی از پایان دولت دهم نیز تنها هفت سال می‌گذرد. اما با وجود همه این‌ها رییس دولت‌های نهم و دهم مدت‌ها است در کسوت یک آزادی‌خواه و عدالت‌طلب ظاهر می‌شود. آن هم در حالی که یارانش سوار بر چند ماشین به دفتر روزنامه‌ای هجوم می‌برند و فحاشی می‌کنند. در همین حال رییس «بهاری»‌ها در آخرین اقدامش مصاحبه‌ای درباره موسیقی می‌کند و در آن مدعی فضای باز فرهنگی می‌شود. احمدی‌نژاد حتی گفته که آهنگ «تفنگ را زمین» زمین بگذار آرمان او است. آهنگی که در بحبوحه اعتراض‌های سال 88 خوانده شد و حاکمیت را دعوت به آرامش و جلوگیری از خشونت کرد. او در همین مصاحبه ادعا کرد به «محدود کردن، محبوس کردن و ممنوع کردن هیچ انسانی در کل کره زمین»‌ راضی نیست. در حالی که دوران ریاست او بردولت فعالیت بسیاری از خواننده‌ها ممنوع شد و عده‌ای از آن‌ها نیز به خارج از کشور مهاجرت کردند. در دوران هشت ساله او بود که 46 نشریه توقیف شدند و بازار نشر و کتاب به دلیل سانسور گسترده به محاق رفت. در دولت دهم روزنامه شرق نیز توقیف شد و شاید اگر بقایی هنوز در مسند قدرت بود کمترین اقدامش توقیف دوباره این روزنامه بود. با این حال به نظر می‌رسد اتفاقات اخیر حداقل یک پیامد مثبت دارد و آن کنار رفتن نقاب از چهره پوپولیست‌ها است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.