دولت بگوید چرا دلار 400 درصد گران شد

گفت‌و‌گوی « فراز» با «بهاء‌الدین حسینی» ، تحلیلگر اقتصادی

« گرانی در نتیجه  انحراف از مسیر  اقتصادی رخ می‌دهد و گویای آن است که سیاست‌گذاران اقتصاد را با سوء مدیریت پیش می‌برند». این مطلب واکنش سید بهاءالدین حسینی، تحلیلگر اقتصادی به اظهار نظر رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره است که  اعلام کرده بود: « افرایش نرخ ارز موجب تشدید تورم شد».

حسینی در گفت‌و‌گو با « فراز»،  با بیان این که سال‌ها نفت و دلار،  دو ژنرال اقتصاد ایران بوده‌اند، بیان داشت: « کسری بودجه حاصل از کاهش درآمدهای نفتی،  دولت را به بهره‌گیری از بازار آزاد ارز وادار کرده است، حالا دولت می‌گوید  گرانی لجام گسیخته کالاها و خدمات در اقتصاد ناشی افزایش قیمت ارز است؟ می‌پذیریم، اما باید این نکته  نیز آسیب شناسی  و توضیح داده شود  چرا طی ۳  سال گذشته قیمت سکه بیش از ۷۰۰  درصد، دلار ۴۲۷ و مسکن نیز حدود۳۰۰  درصد رشد کرده است» ؟

فرآیند مبهم

 او برای مصداقی شدن اظهار نظر خود همچنین اظهار داشت: « قیمت ارز در یک فرآیند نادرست اقتصادی در ایران تعیین می‌شود . از سوی دیگر به دلیل تک بعدی یا تک محصولی بودن اقتصاد ایران، وقتی دولت موفق به فروش نفت نمی‌شود اولین گزینه‌اش برای جبران درآمد ، فروش ارز خواهد بود. دولت سال ۹۷ تصمیم گرفت سپرده ارزی ایجاد کند، به این دلیل که در همان سال مردم با هدف حفظ ارزش دارایی خود، در پی بحران ارزی،  رقمی در حدود ۲۰  میلیارد دلار دلار  خریدند».

او همچنین در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: « در چنین شرایطی هم تولید گران می‌شود هم عدن تعادل عرضه کالا، به خصوص کالاهای وارداتی در بازار بر هم می‌خورد.همچنین در نظر داشته باشیم  که ارزش کالاهای وارداتی لوکس حداقل ۲ برابر بیش از مواد اولیه تولید است. همین اتفاق موجب ادامه دار شدن رکود تولید و نیز انتظاری شدن تورم در اقتصاد کشور شده است».

 تقاضای کل کاهش یافت

او در پایان صحبت‌های خود همچنین این نکته را نیز توضیح داد: « تورم در جریان افزایش تقاضای کل در حوزه خدماتی و تولیدی ایجاد می‌شود. به این مفهوم که در یک دوره یکساله، هزینه تولید در کشور سطح قابل مشخصی افزایش پیدا می‌کند؛ این اتفاق جریان عادی اقتصاد است. اما آن چه این روزها بیش از هر زمان دیگر، سوء مدیریت‌ها در حوزه اقتصاد را نشانه گرفته، گرانی‌های بی حساب و کتاب است؛  برخی تعاریف اقتصادی به اشتباه در جامعه به عامل بحران ساز تبدیل شده است، متاسفانه سوء مدیریت دولت در اتخاذ تصمیم‌های کارشناسی در حوزه اقتصاد بر جو روانی نارضایتی در جامعه دامن زده است».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.