ورودحاکمیت و شرکت‌های زیر مجموعه می‌تواند از ریزش بیشتر بورس جلوگیری کند

بررسی علل سقوط بورس و یک پیشبینی از آینده بازار در گفت‌وگو با «علی حیدری»

بورس در روزهای اخیر برای چندمین روز متوالی روندی نزولی را طی کرد که موجب شد عده‌ای با نگرانی در پی آن چه قرار است اتفاق می‌افتد، باشند. چشم‌اندازی که حالا هنوز هم مشخص نیست. در این میان اما صحبت از علت آن چه در جریان است، مدام داغ می‌شود. از اتهام به دولت در دست‌کاری مستقیم بازار سرمایه برای جبران کسری بودجه تا اختلاف دو وزارت اقتصاد و نفت بر سر عرضه دارا دوم که حالا خبر رسیده قرار است در تاریخ 5 شهریور عرضه شود. دارا دوم، دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی، صندوق دارا دوم نام دارد که با هدف دسترسی اکثر مردم به بازار بورس و ارتقا وضعیت اقتصادی خانواده ها از سوی دولت عرضه می‌شود.

«علی حیدری»، کارشناس بازار سرمایه و بورس در این باره می‌گوید: «ریزش بازار بورس دلایل مختلفی داشت اما عمده دلیل آن ترس و تردیدی بود که سهامداران در نتیجه آشفتگی در بدنه دولت متوجه شدند. نمونه بارز این آشفتگی این است که علی رغم وعده رییس جمهور اوراق سلف نیامده پرونده‌اش بسته شد». با ادامه روند سقوط بورس حالا گفته می‌شود بورس در مسیر اصلاح قرار دارد. اصلاحی که علی حیدری معتقد است استفاده از اصلاح، سیاستی توجیهی است. «وجود کلمه اصلاح در بازار بورس در شرایط فعلی توجیه خوبی برای سرمایه گذر است. تا به این ترتیب از حاشیه ترس او کاسته شود. اما سهامداران دقت کنند که کلماتی مانند اصلاح، ریزش موقت، سقوط لحظه‌ای و اشکال مختلف تکنیکال کاربردی نیستند. اما این اصلاح می‌تواند تا اندازه‌ای تسکین‌دهنده باشد».

جلوگیری از ریزش، با ورود حاکمیت به مفهوم فراتر از دولت

«با توجه به بزرگ شدن بازار سهام تا زمانی که حاکمیت وارد نشود، این ریزش ادامه خواهد داشت. ورودحاکمیت و شرکت‌های زیر مجموعه می‌تواند از ریزش بیشتر بازار جلوگیری کند». در غیر این صورت بر اساس اظهارات علی حیدری اگر شخص سرمایه گذار دسترسی به اطلاعات ذی قیمت یا منابع ارزشمندی دارد می‌تواند بر اساس آن برنامه ریزی کند. و در زمان ضرر نفروشد. اما اگر سهامداران هیچ یک از این گزینه ها را ندارند در شرایط فعلی خروج از بازار سرمایه و در شرایط رونق ورود به بازار سرمایه بهترین استراتژی است».

42 شرکت در آستانه عرضه اولیه

این کارشناس بورس در ادامه درباره ورود 42 شرکت برای عرضه اولیه تاثیر آن بر بازار به فراز می‌‌گوید:«با توجه به این که 42 شرکت و عرضه های اولی جدید قصد ورود دارند، این روند می‌تواند از ترس و تردید سهامدارن بکاهد. اما آنچه مهم است اکنون بازار سهام دارای حجم بزرگی از نقدینگی است و هر چه وارد شود ذوب خواهد شد. در این شرایط نقدینگی سهم یا شرکت را در خود می بلعد، مگر این که شرکتی وارد شود که از یک حجم نقدینگی و یا گستردگی خاصی برخوردار باشد. ولی وجود چنین خبری در شرایط فعالی خبر خوبی است».

یک پیشبینی‌ از بازار بورس

علی حیدری در آخر پیشبینی خود را از آینده این بازار این چنین می گوید: «همواره در بازار سهام ایرانی یا در هر بازاری که سهامدران فعالیت دارند،  همیشه در هر زمان و در هر دولتی سیگنال های حاکمیتی را باید هدف قرار داد.  باید طبق آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرد. در این صورت قطعا از حاشیه سود بیشتری برخوردار خواهند شد. اگر فرصت آن نیست که علم اقتصاد بخوانید و نمی‌دانید چه کنید، ساده ترین راه‌حل در شرایط فعلی پیروی و بررسی سیگنال‌های حاکمیتی است. حاکمیت به مفهوم فراتر از دولت. به نظرم بازار سهام فعلا کجدار و مریز به همین روند ادامه می دهد.و گاها خبرهای خوش و امیدوار کننده به بازار خواهد آمد.اما زمانی که یکی از شرکت‌های حاکمیتی وارد این پروسه شود قطعا این بازاز دگرگون خواهد شد و رشدهای عجیب دوباره شروع خواهد شد».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.