سقوط ادامه دارِ بازار سرمایه

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز ۱۳ هزار و ۶۸۴ واحد کاهش یافت و به رقم یک میلیون و ۵۵۶ هزار و ۳۲۵ واحد رسید

ورق بازار بورس که به محلی برای جذب نقدینگی و تامین کسری بودجه دولت تبدیل شده بود، یک ماهی است که برگشته و روند نزولی شاخص کل بورس همچنان با قدرت ادامه دارد. تا جایی که دولت به فکر تزریق نقدینگی به این بازار از منبع جدیدی افتاده و رایزنی ها برای تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی به بورس در جریان است. اتفاقی که شاید برای متعادل کردن بازار لازم به نظر برسد اما کافی نیست. در این میان سهامداران خرد نیز آرام آرام ، سرمایه خود را از این بازار آشفته بیرون آورده و به بازارهای موازی چون طلا، سکه، ارز، خودرو و ملک روی می آورند.

شاخص کل بورس به یک میلیون و ۵۵۶ هزار و ۳۲۵ واحد رسید

در این موقعیت برخی از سهام ارزنده در بازار وجود دارد که حرفه‌ای‌ها و حقوقی‌ها در سه عدد جمع‌آوری سهام ارزنده از بازار برآمدند. امروز چهارشنبه آخرین روز معاملاتی هفته گرچه عرضه اولیه سهام شرکت توسعه و عمران امید انجام شد، اما باز هم این عرضه اولیه مانع ریزش بازار نشد و شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز ۱۳ هزار و ۶۸۴ واحد کاهش یافته و به رقم یک میلیون و ۵۵۶ هزار و ۳۲۵ واحد رسید.  شاخص کل بورس با معیار هم وزن ۵ هزار و ۲۷۰ واحد کاهش یافته و به رقم ۴۲۶ هزار و ۹۸۰ واحد رسید.
ارزش روز شرکت‌های حاضر در بورس به ۵  میلیون و ۸۲۵ هزار میلیارد تومان رسید که در پی این ریزش‌های پی در پی شاخص بورس ارزش بازار حدود یک و نیم میلیون میلیارد تومان کاهش یافت. امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۸.۲ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون و ۷۸۵ هزار معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۶۴۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نشانه‌های خفیف از بازگشت بازار به روند صعودی

نماد‌های گروه محصولات شیمیایی در ابتدای معاملات امروز شرایط ویژه‌ای دارند. با وجود بازار منفی و صف‌های فروش سنگین، گروه محصولات شیمیایی به رنگ سبز درآمده‎اند و نماد‌هایی مثل آریا، زاگرس، نوری، شیراز، شفن، شغدیر، پارس، جم، شپدیس و … با افزایش قیمت و حتی صف خرید روبرو هستند. همچنین نماد‌های مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله امروز تا حدودی سبزرنگ هستند.
جمع آوری صف‌های فروش فلزات، شیمیایی‌ها و (ETF) ها پیش از آغاز معاملات امروز و در دوره پیش‌گشایش، نماد‌های فلزات بیشترین صف فروش را داشتند. در صدر آن‌ها فملی با صف فروش ۵۱۰ میلیارد تومانی به چشم می‌خورد. بعد از آن خبهمن با ۴۹۰ میلیارد تومان، دی با ۴۷۰ میلیارد تومان، وملی با ۴۳۰ میلیارد تومان و خگستر با ۴۱۰ میلیارد تومان و فولاد با ۳۳۰ میلیارد تومان بیشترین صف‌های فروش دوره پیش گشایش را تشکیل می‌دادند. با آغاز معاملات فلزات اساسی دچار تحول شدند و بعد از حدود ۳۰ دقیقه، صف فروش آن‌ها جمع شد و به محدوده مثبت رسیدند. مشابه همین اتفاق برای محصولات شیمیایی هم افتاده و این دو مورد را می‌توان به عنوان نشانه‌های خفیف برای بازگشت بازار شناسایی کرد. در بین نماد‌های محصولات شیمیایی چند مورد صف خرید سنگین به چشم می‌خورد. طولانی‌ترین صف‌های خرید در ابتدای معاملات امروز اغلب در اختیار نماد‌های عرضه اولیه مثل بپیوند، ولپارس، شاروم، رافزا و گدنا است، اما در بین آن‌ها نماد‌هایی مثل آریا، زاگرس، کاوه و کدما به چشم می‌خورند.

آغاز ثبت سفارش عرضه اولیه ثامید

ناظر بازار در پیغام خود اعلام کرده زمان ثبت سفارش برای عرضه اولیه ثامید امروز چهارشنبه ۱۹ شهریورماه از ساعت هشت صبح تا ۱۱ ظهر خواهد بود. در این عرضه اولیه هر نفر می‌تواند تا سقف ۱۲۰۰ سهم به قیمت حداکثر ۱۷۵ تومان سفارش ثبت کند و نقدینگی مورد نیاز برای آن حداکثر ۲۱۰ هزار تومان خواهد بود، اما احتمالا کمتر از این تعداد به هر نفر تخصیص پیدا کند. با فرض مشارکت پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفری، به هر نفر نهایتا ۸۴۷ سهم ثامید با ارزش ۱۴۸ هزار تومان خواهد رسید.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز ۱۷۷ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۶ هزار و ۴۸۹ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و۶۸۱ هزار برگه سهم به ارزش ۳۰ هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

افراد حقیقی امروز ۷۲۸ میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین سهام مخابرات ایران بود. در این میان، حقوقی‌ها امروز حدود ۷۳۰ میلیارد تومان بیشتر از افراد حقیقی سهام خریدند. ارزش کل معاملات خرد ۱۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی ۲۰ درصد یعنی دو هراز و ۲۰۰ میلیارد تومان سهام  خریدند و نسبت به حقیقی‌ها هفت درصد برتری داشتند. بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه «بانک‌ها و موسسات اعتباری»، «فلزات اساسی» و «مخابرات» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «محصولات شیمیایی» و «لاستیک و پلاستیک» به نفع حقیقی‌ها تمام شد. سه نماد «اخابر»، «فولاد» و «فخوز» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «امین»، «فملی» و «پتایر» معطوف بود.در ترکیب سهامداری شرکت مخابرات مبلغ ۶۱ میلیارد تومان افزایش سهام حقوقی اتفاق افتاد و از سوی دیگر مازاد خرید کدهای حقیقی در سهام تامین سرمایه امین به ۵۷ میلیارد تومان رسید. امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۴۹ نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۱۲۱ نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول ۴۴۰ میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.