قمار قاچاقچیان انسان بر زندگی پناهجویان

فعالیت قاچاق برها انسان از کوره‌راه‌های مرز تا پاسپورت‌های شباهتی گسترده شده است

قاچاقچیان انسان در طول سال‌هایی که جهان میلیون‌ها نفر را در خود جا به جا کرده، دست‌هایی نامرئی بودند که پس از دولت‌ها در جریان‌سازی مهاجرت نقش پررنگی داشتند اما کمتر به آن‌ها توجه شده است. کسانی که نه هویت مشخصی دارند، نه انگیزه‌ مشخصی و نه کس از وسعت فعالیت و گردش پولی که در دستان این افراد است، اطلاع دارد. پول‌هایی که گاه به قیمت فروش تمام زندگی پناهجویان به دست آمده و این روند ادامه پیدا می‌کند تا چرخه اطمینان به این سایه‌های پنهان در مرزها تکمیل شود. همه چیز از یک تماس شروع می‌شود. آن گاه که برای اطلاع از قیمت‌ها به قاچاقبر زنگ می‌زنید و آن وقت است که دیگر مهم نیست تصمیمتان چقدر جدی است، او خود شما را پیگیری می‌کند و گاهی برای به دست آوردن اطمینانتان، هم از سختی‌های سفر می‌گوید و هم از تعداد افرادی که آنان را از مرز رد کرده است.

شاید سال 2015 و موج بی‌سابقه مهاجرت به اروپا را بتوان دوران طلایی برای کسب و کار قاچاقچیان انسان دانست. سالی که در ذهن جهانیان با جسم بی‌جان «آلان کوردی» کودک سوریه‌ای نقش بسته است. کودکی در ساحل، پاهای کوچکش هنوز در قالب کفش‌ها و تمام راه‌های نرفته‌ای که مهاجرت امانش نداد. حالا پنج سال از آن وقایع می‌گذرد. ورود قاچاقی بیش از 1 میلیون و 800 هزار نفر به جغرافیای سبز اروپا و قدم گذاشتن در راهی که پایان مشخصی نمی‌توان برای آن متصور بود. حالا طی پنج سال اخیر این مهاجرت‌ها شاید کمرنگ شده باشد اما پیوسته در حال انجام است و در بهار و تابستان اوج می‌گیرد. جمعیت غالب این مهاجران را همه ساله مردم سوریه و افغانستان تشکیل می‌دهند، اما از سال 2015 به این سو ایرانیان نیز به این غافله اضافه شدند و حالا با بروز نابسامانی‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز ممکن است، تقاضا برای این کوچ غیرقانونی افزایش پیدا کند.

هزینه سفر قاچاقی به ترکیه از 6 تا 20 میلیون تومان

برای اطلاع از هزینه سفر قاچاقی تا اروپا با چند تن از این قاچاقبران تماس گرفتیم. ارتباطی که با محدودیت تماس‌های دریافتی مواجه شد و به نظر می‌رسید این محدودیت از جانب خود قاچاقبر اعمال شده تا مشتری ناچار شود برای کسب اطلاعات در پیامرسان‌ها برای او پیغام بگذارد. با این همه موفق شدیم تنها با یک نفر از آنان ارتباط تلفن برقرار کنیم.

با صدای مرد جوانی مواجه شدیم که ابتدا در میان صدای چند کودک از آن سوی خط نامفهوم به نظر می‌رسید. از او در مورد هزینه سفر قاچاق تا ترکیه و از آن جا تا یونان پرسیدیم. بر اساس اظهارات این قاچاقبر هزینه سفر تا استانبول ۱۱ و نیم میلیون تومان و از آن جا تا یونان ۹۰۰ دلار برا هر نفر قیمت گذاری شده است. این در حالی است که در تماس با قاچاقچی دیگر هزینه سفر قاچاق تا استانبول ۲۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود و تاکید داشت که این سفر را خود تضمین می‌کند و قرا نیست همچون دیگر قاچقاچیان در مرز رها شوند. بر اساس یافته‌های فراز از این دو تماس هرینه سفر پس از رسیدن به مقصد دریافت می‌شود.

استفاده از پاسپورت شباهتی برای رسیدن به اروپا

اما قدم گذاشتن در کوه و بیابان و سفر با قایق‌های غیراستاندارد برای کسی که قصد عزیمت به اروپا را دارند تنها مسیر نیست و استفاده از «پاسپورت‌های شباهتی» راه آسان دیگری است که برخی از قاچاقبران انسان آن را پیشنهاد می‌دهند. طی اطلاعاتی که فراز در تماس با یکی از فروشندگان پاسپورت شباهتی به دست آورده است، فروشندگان ادعا می‌کنند این پاسپورت‌‌ها تقلبی نبوده و داری چیپ اورجینال هستند. مدارکی که برای فردی شبیه به شما بوده و ممکن است حتی ویزا نیز داشته باشد. به گزارش فراز این پاسپورت‌ها برای یک کشور اروپایی ثابت نیست و برای به دست آوردن آن باید ۲۵۰۰ یورو هزینه کرد. این قاچاقبر که خود نیز در استانبول به سر می‌برد تاکید می‌کند برای دریافت پاسپورت شباهتی باید در ترکیه حضور داشته باشیم. اما فروش پاسپورت شباهتی با چیپ اورجینال تنها مدارکی نیست که این قاچاقبر می‌فروشد. «دریافت اقامت توریستی ترکیه(کیمیلیک) برای افراد دارای مدارک شناسایی و افراد فاقد پاسپورت و مدارک شناسایی»، «صدور گواهینامه بین المللی ثبت شده قانونی رانندگی،لیفتراک و هر گواهینامه تخصصی دیگر»، «ای دی کارت اروپایی»، «زدن مهر ورود و خروج برای افرادی که ویزای آن‌ها به پایان رسیده»، «صدور ویزای اورجینال» و «فروش ایرلاین معتبر» از خدمات دیگری است که این فرد مدعی است می‌تواند آن را تهیه کند.

ادعاهای مذکور موارد جدیدی نیست و افراد بسیاری هستند که با پاسپورت‌های شباهتی به مقصد خود رسیده‌اند اما باید دانست که این ادعاها به همان اندازه که وسوسه برانگیز است، خطر کلاهبرداری در آن‌ها بسیار است. کلاهبرداری‌هایی که به هیچ عنوان قابلیت پیگیری آن وجود ندارد و گاهی ممکن است به قیمت بر باد رفتن سرمایه یک پناهجو تمام شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.