در رویای خرید خودرو، پیر می شویم

افزایش قیمت خودرو در بازار ادامه دارد و مشت مجلس و دولت برای کنترل این وضعیت همچنان خالی است

قیمت خودرو آنقدر گریزپا شده که دیگر دست هر کسی به آن نمی‌رسد. قیمت برخی از خودروهای داخلی با قیمت کارخانه اختلافی ۱۵۰ میلیونی پیدا کرده که البته متوقف هم نمی‌شود. خودرو تیبا ۲ سایپا به ۱۳۵ میلیون تومان رسیده و ۲۰۶ تیپ ۲ نزدیک به ۲۰۰ میلیون معامله می‌شود. دستان مجلس یازدهم برای مواجهه با این وضعیت خالی و محدود به شعار و انتقاد از دولت است. از سوی دیگر رییس‌جمهوری نیز بزرگ‌ترین وزارتخانه خود یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت را بدون وزیر رها کرده و گزینه‌های پیشنهادی این وزارتخانه هنوز به مجلس معرفی نشدند. آن هم در حالی که رضا رحمانی وزیر پیشین صمت به دلیل ناتوانی در کنترل قیمت خودرو از سوی روحانی برکنار شد. هر چند خود دلایل این برکناری را اختلاف با دفتر رییس‌جمهوری دانست. با این همه این وزارتخانه تاکنون دو سرپرست به خود دیده و همچنان بازار خودرو هیچ تغییری مثبتی نکرده است. در چنین شرایطی رییس‌جمهوری وعده خبرهای خوب در شنبه و یکشنبه داده که احتمالا مرتبط با بازارخودرو، ارز و مسکن نیست.

افزایش قیمت در هفته‌های آتی

پیش‌بینی حاکی از افزایش قیمت خودرو در هفته‌های آتی است. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفته «با‌توجه‌به قرعه‌کشی اخیر خودروسازان تقاضای جدیدی وارد بازار خودرو می‌شود و احتمالا هفته آینده قیمت خودرو بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.» مهدی دادفر  به واردات خودرو‌های روسی هم اشاره کرده و گفته که «واردات خودرو‌های روسی ممکن است در بازار انحصاری برای مردم جذاب باشد، اما به‌طور کلی زمانی که بازار خودرو از انحصار خارج شود این خودرو‌ها دیگر برای مردم جذاب نیستند.» در چنین شرایطی برخی کارشناس‌ها علت افزایش لحظه به لحظه قیمت خودرو را هجوم سرمایه به این بازار دانستند. بر اساس آمارها سرمایه بسیار از آغاز سال جاری وارد بورس شد. در ماه مرداد ۲۱ هزار و ۲۷۳ میلیارد تومان، در تیر ۳۶ هزار و ۶۶۲ میلیارد تومان و در خرداد ۱۰ هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان سرمایه حقیقی‌ها به بورس وارد شده بود. همچنین در اردیبهشت ۲۵ هزار و ۷۴۵میلیارد تومان و در فروردین ۱۸ هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان پول از جانب سهامداران خرد به بازار تزریق شد. اما آمار نشان می‌دهد که از آغاز شهریور حدود ۱۶ هزار و ۳۶ میلیارد تومان سرمایه از بورس خارج شده است. این سرمایه با توجه به تورم به بازار مسکن و خودرو سرریز شده تا بدون نظارت و هدایت دولت تبدیل به نوسان‌های لحظه‌ای در بازار خودرو و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن شود.

نگاهی به قیمت‌های سایپا و ایران‌خودرو

نگاهی به قیمت‌ خودروها سایپا و ایران‌خودرو اختلاف‌های زیادی را بین قیمت کارخانه و بازار نشان می‌دهد. پراید ۱۱۱ در بازار حدود ۱۱۳ و پراید ۱۳۱ و ۱۳۲ حدود ۱۰۰ میلیون تومان معامله می‌شوند. خودرو تیبا ۲۳۱ نیز که ۷۰ میلیون قیمت‌گذاری شه در بازار تا ۱۲۰ میلیون بالا رفته است و تیبا ۲ با ۷۷ میلیون قیمت کارخانه در بازار ۱۳۵ میلیون فروخته می‌شود. گران‌ترین خودرو داخلی سایپا خودرو کوییم دنده‌ای دو رنگ است که در بازار ۱۵۲ میلیون فروخته می‌شود. محصولات ایران خودرو اما وضعیت به مراتب بدتری دارد. پژو ۴۰۵ بنزینی با ۹۰ میلیون تومان قیمت کارخانه در بازار تا ۱۸۱ میلیون معامله می‌شود. خودرو ۲۰۶ تیپ دو و پنج به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروها نیز در بازار به ترتیب ۱۹۵ و ۲۱۷ میلیون قیمت دارند. خودرو ۲۰۷ هم که این روزها در حال ربودن گوی سبقت از ۲۰۶ است ۲۷۵ میلیون قیمت دارد. آن هم در حالی که قیمت کارخانه این محصول ۱۰۰ میلیون تومان است. البته مدل اتوماتیک این مدل نزدیک به ۴۰۰ میلیون در بازار معامله می‌شود. خودرویی که البته با مدل فرانسوی خود تفاوت‌های زیادی دارد اما همچنان در بازار انحصاری داخل می‌تواند مشتریان را به خود جذب کند.

کوج سرمایه از بورس ادامه دارد

تلاطم‌های بازار خودرو در حالی ادامه دارد که بورس نیز همچنان با ریزش همراه است. بازار سرمایه در سال جاری روند افزایشی خود را تا ۲ میلیون و ۷۰ هزار واحد ادامه داد و از آن پس با ریزش و نوسان‌های بسیار روبه‌رو است. در پایان معاملات امروز شاخص کل در ابتدا ریزش داشت ولی با افزایش تقاضا شاخص دوباره روند صعودی پیدا کرد. در ادامه اما دوباره با بازگشایی نمادهای پالایشی شاخص کل افت داشت و به یک میلیون و ۶۹۹ هزار واحد رسید. در چنین شرایطی کوچ سرمایه‌ها از بورس ادامه دارد و بازارها از خودرو تا مسکن و ارز به روزهای پرفرازو نشیب خود ادامه می‌دهند.

در حالی که نمایندگان مجلس یازدهم از برگزاری جلسات متعدد در این باره خبر می‌دهند اما این جلسات تاکنون هیچ نتیجه ملموسی نداشته است. دولت نیز با عدم معرفی وزیر صنعت شرایط را برای خود و مردم بیش از پیش دشوار کرده است.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.