بازداشت ده‌ها مخالف لوکاشنکو در خیابان‌های بلاروس

نیروهای امنیتی بلاروس روز شنبه ۵ مهر ماه ده‌ها نفر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را بازداشت کردند.

خبرگزاری رویترز و بخش بلاروس رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گزارش داده‌اند که پلیس ضد شورش با محاصره زنان معترض، برخی از آنها را بازداشت و داخل ون و مینی‌بوس کرده‌اند.
گروه مدافع حقوق بشر «ویانسا» در بلاروس فهرست ۵۹ زن بازداشت شده در روز شنبه را منتشر کرده است.
بازداشت زنان معترض سفیدپوش که پرچم‌های سرخ و سفید حمل می‌کردند، بلافاصله بعد از آغاز به تجمع آنها در میسنک، پایتخت کشور انجام شده است.

این رنگ‌ها در واقع پرچمی است که بعد از استقلال بلاروس از اتحادیه جماهیر شوروی برای مدتی پرچم رسمی کشور شد، اما بعد از قدرت‌‌گیری لوکاشنکو، از متفقان نزدیک روسیه، دوباره پرچم قدیمی رسمیت یافت.

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از حدود هفت هفته پیش آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

در میان بازداشت شدگان روز شنبه، خانم نینا باهینسکایا، ۷۳ ساله و از چهره‌های مطرح مخالف لوکاشنکو نیز وجود دارد، اما رسانه‌های داخلی بلاروس می‌گویند وی بعد از بازداشت رها شده است.

مجمع خبرنگاران بلاروس نیز گزارش داده که طی روز شنبه شش خبرنگار بازداشت و سپس رها شده‌اند.

تصاویری از زنی که توسط پلیس اسکورت شده و به سمت ون هدایت می‌شد نیز منتشر شده که نشان می‌دهد در مسیر بازداشت، صدها گل به پلیس‌های ضد شورش هدیه می‌کند.

زنان همچنین شعار «رئیس‌جمهور ما سوِتا است»، سر داده‌اند، نامی که به خانم سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب انتخاباتی لوکاشنکو اشاره دارد.

گزارش‌ها حاکی است که روز شنبه تظاهرات در دیگر شهرهای بلاروس نیز انجام شده است.
معمولا روزهای شنبه زنان اعتراضات خیابانی برگزار می‌کنند، اما روزهای یکشنبه همه معترضان اعم از زنان، مردان و حتی کودکان آنها وارد خیابان‌ها می‌شوند. اعتراضات روز یکشنبه به صدها هزار نفر می‌رسد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.