پیروزی «جو بایدن» قیمت دلار را کاهش می‌دهد

گفت‌و‌گوی «فراز» با «علی قنبری»، تحلیلگر اقتصادی

« شرایط فعلی ایران به دلیل اظهارنظرهای بی پایه و اساس آقای ترامپ، چندان برای مذاکره مناسب نیست، از طرف دیگر پیروزی جو بایدن، در انتخابات پیش روی آمریکا یکی از عوامل بیرونی تاثیر گذار بر تعادل قیمت دلار در ایران خواهد بود».

این اظهار نظر، تحلیل یک اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس در خصوص راهکارهای کنترل  افزایش لجام گسیخته قیمت ارز در اقتصاد ایران است.

آن‌طور که علی قنبری به «فراز» گفت: «در حال حاضر مشکل بازار ارز عدم تعادل در عرضه و تقاضای ارز است، دولت نمی‌تواند  به تقاضای موثر ارز در جامعه پاسخ دهد، به همین دلیل است که نه تنها در این بازار، که  دیگر بازارها نیز با انفجار قیمت‌ها مواجه هستیم».

این تحلیلگر اقتصادی در عین حال که اصلی‌ترین راه تامین نیاز تقاضای موثر ارز را، فروش نفت می‌داند، اما از امکان دستیابی ایران به دلارهای نفتی نیز نا امید است.

امکان دسترسی به دلارهای نفتی‌مان را نداریم

او در این باره اظهار داشت:« کنترل قیمت ارز در بازار  از طریق فروش نفت و بازگشت دلارهای صادراتی امکان‌پذیر است. اگر دولت بتواند از طریق صادرات غیر نفتی درآمد داشته باشد دست‌کم می‌تواند راهی برای کاهش قیمت کالاهای اساسی پیدا کند، اما شرایطی ایجاد شده است که حتی اگر نفت هم فروخته شود، پول آن به راحتی در اختیار ایران قرار نخواهد گرفت. دلارهای نفتی ایران در دنیا پخش است».

به گفته این آگاه اقتصادی، در حال حاضر دست بانک مرکزی در خصوص ارز بسته است چرا که اگر ایران بتواند نفت هم بفروشند ساز و کارهای دستیابی به دلارهای نفتی مشکل است و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز تمایل ندارد درامد صادارتی خود را به سامانه نیما (بانک مرکزی ) بفروشد.

او معتقد است: «ناگفته نماند که سوء مدیریت‌های داخلی در شرایط فعلی بیش از فشارهای داخلی بر اقتصاد ایران اثر منفی گذاشته است».

او در اداکه صحبت‌های خود همچنین گفت:  برای برون رفت از وضعیت فعلی به اتحاد از درون نیاز داریم، مجموعه دولت و حاکمیت باید  دست از تخریب یکدیگر بر دارند و مجلس نیز از دادن وعده‌های تو خالی و غیر قابل تحقق دست بردارد».

به باور این تحلیلگر اقتصادی نهادهای حکومتی و سران قوا همدیگر را تخریب نکنند و برای ایجاد امنیت سرمایه گذاری در کشور تلاش کنند.اگر رشد اقتصادی حاصل شود و شاخص با ثبات شود، می‌توان امیدوار شد که از تاخت و تاز دلار در اقتصاد ایران هم کاسته شود.

او در خلال صحبت‌های خود بارها تاکید کرد:«با توجه صحبت ها و موضع گیریهای غیر اصولی ترامپ فضا چندان برای مذاکره آماده نیست  بنابر این باید بازسازی داخلی خودمان را مد نظر قرار دهیم».

او همچنین یادآور شد که فضای داخلی حاکم بر اقتصاد کشور اصلا به نفع عدلت و رفاه اقتصادی و اجتماعی نیست، توده‌ های مستضعف در حالی فشار اقتصادی را تحمل می‌کنند  که گروهی اقلیت بیشترین نفع را از رانت می‌برند؛ در نتیجه ضریب جینی ( فاصله فقیر و غنی ) بالا می رود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.