«کوپن» با شعارهای پوپولیستی به اقتصاد بازگشت

گفت‌و‌گوی «فراز» با «مسعود دانشمند»، دبیرکل خانه اقتصاد ایران

«اگر استراتژی بلند مدت اقتصادی وجود نداشته باشد،اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی از جمله توزیع کالابرگ، در بهترین حالت شرایط فعلی را حفظ خواهد کرد».

این مطلب پاسخ دبیرکل خانه اقتصاد ایران به این پرسش «فراز» است که بازگشت کوپن، چه پیامی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد؟

آن‌طور که «مسعود دانشمند» در این باره گفت: «پیام این سیاست، از دست رفتن فرصت برای توسعه  و ایجاد رفاه اقتصادی است. به نظر می‌رسد قرار است با شعار ایجاد عدالت، فقط حداقل‌های معیشتی، آن هم در خورد و خوراک برای بسیاری از دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه تامین شود».

به گفته این تحلیلگر اقتصادی : «زمانی اجرای سیاست کوپنی جواب خواهد دادکه دولت بداند سال آینده و 5 سال بعد، در چه نقطه‌ای خواهد ایستاد؛ آیا قرار است وضعیت سیاست و اقتصاد  خود را سامان دهد یا همچنان با جهان بنای جنگ داشته باشد؟ اگر چنین است که می‌گویم به سرنوشت شوروی سابق دچار خواهیم شد».

این آگاه اقتصادی برای مصداقی شدن اظهار نظر خود همچنین توضیح داد: «باید بستر رشد اقتصادی فراهم شود؛ این مهم نیز با تکیه بر صادرات  و  رونق تولید امکان پذیر خواهد بود. بعید می‌دانم که با این وضعیت تورم، دستمزدها، بازار سرمایه و بالا رفتن شاخص ققر و فلاکت، چشم انداز روشنی پیش روی اقتصاد ایران باشد، دولت هم که تغییر کند دوباره این دور باطل تکرار خواهد شد».

آن‌طور که دبیر کل خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: اقتصاد ایران همچنان در چاله تورم و دستمزد گیر افتاده است، تورم دستمزد را بی ارزش می کند و افزایش دستنزدها بر جو روانی تورم دامن می‌زند. این روند از ماصادیق بی برنامگی  اقتصادی در یک کشور است. نا گفته نکاند که فشار تحریم و در واقع بد اخلاقی با دنیا هم در تشدید این روند بی تاثیر نبوده است».

او صحبت‌های خود را این گونه پایان داد: «مجلس باید از دولت سوال بپرسد که قدم بعدی پس از کوپن چیست؟ چه برنامه ای برای رشد اقتصادی وجود دارد؟ آیا نقش وزارت هانه ها در تحقق این برنامه ها، مشخص شده است ؟ البته این شیوه مستلزم آن است که نمایندگان مجلس نیز با الفبای اقتصاد آشنا باشند و بدانند که کوپن در کنار رانتی که ارز 4200 تومانی ایجاد کرد، سر منشاء فسادهای جدید تر و البته عمیق‌تری خواهد بود؟ آیا مجلس چنین باوری خواهد داشت؟»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.