رزم حسینی در جامه وزارت سوار قطار کابینه / «صمت» در سمت دولت قرار گرفت

رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی سومین وزیر وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت، در دولت دوازدهم شد

وقتی وزیر پیشنهادی دولت وارد صحن شد، نماینده‌ها هنوز گرم شعار و فریاد «مرگ بر آمریکا» بودند. فریادهایی که پس از سخنرانی سردار حسین سلامی فرمانده سپاه سر داده شد. سخنرانی سلامی اولین دستور جلسه مجلس قبل از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مناسبت هفته دفاع مقدس بود. فرمانده سپاه در این سخنرانی از لزوم «مقاومت»، «حصر اقتصادی ایران» و «جنگ روانی دشمن» صحبت کرد و گفت «سعادت ما از تعامل با دشمن نمی‌گذرد» و «هر ملتی تا زمانی در برابر دشمن استوار است که اراده او پابرجاست.» پس از این سخنان نیز نمایندگان اطراف جایگاه سخران صحن تجمع کردند و شعارهایی مثل «فرمانده دلاور حمایتت می‌کنیم» سر دادند. دستور اصلی جلسه امروز اما بررسی صلاحیت علیرضا رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بود. هر چند فضای مجلس پیش از جلسه حاکی از همراهی با رزم حسینی بود اما باز هم جنجال‌هایی در راه جلسه رای اعتماد قرار داشت. اولین جنجال نیز عدم حضور رییس‌جمهوری در جلسه رای اعتماد بود. رزم حسینی همراه با وزیرآموزش و پرورش و وزیر اطلاعات وارد صحن شد و مدتی در میانه اعتراض‌های نمایندگان معاون اول رییس‌جمهوری نیز به جمع دولتی‌ها پیوست. نمایندگان ابتدا به عدم حضور رییس‌جمهوری اعتراض کردند اما رییس مجلس این اعتراض‌ها را وارد ندانست و تاکید کرد که ستاد ملی مقابله با کرونا صلاح ندانسته که روحانی در بهارستان حاضر شود. البته روحانی پیش از این نیز در هیچ‌یک از جلسات استیضاح وزرای خود حاضر نشده بود. غیبت روحانی اما تنها حاشیه جلسه رای اعتماد نبود.

اگر چوب باشد هم رای می‌دهند

قبل از اینکه مجلس کار خود را آغاز کند و سخنران‌های موافق و مخالف وزیر پیشنهادی پشت تریبون بروند، همه چیز حاکی از این بود که رزم حسینی از بهارستان راهی وزارتخانه صمت خواهد شد. او دو کمیسیون صنایع و اقتصادی مجلس را با خود همراه کرده بود و اغلب نمایندگان نیز اظهارنظرهای مثبتی دربا‌ره‌ او داشتند. در این میان اما نقل قولی از رییس‌دفتر رییس‌جمهوری کمی فضا را متشنج کرد. محمدحسین فرهنگی که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صحبت می‌کرد گفت «رییس دفتر دولت که گفته اگر ما چوب را هم به مجلس معرفی کنیم مجبورند رأی دهند، آیا این استدلال درستی است؟» نکته اینجاست که پیش از رزم حسینی، مجلس به حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی رای اعتماد نداد و از سوی دیگر تلاطم قیمت در بازارها همچنان ادامه دارد. با این حال معاون پارلمانی رییس‌جمهوری به سرعت یادداشتی را در اختیار هیات رییسه گذاشت که در آن نقل قول منتسب به محمود واعظی «بی اساس» خوانده شد. نماینده تبریز اما در ادامه مخالفت خود با رزم حسینی گفت: «قای رزم حسینی چه میزان اشراف در مهارت‌های اداری دارد. مهارت‌های ایشان مربوط به مدیران میانی است. ایشان در سطح استاندار و مدیرکل موفق بوده و هست، اما مثلا راهکار روشنی برای ذخایر استراتژیک ندارد در حالی که ما مسائلی در ارتباط با حوزه صنعت، معدن و تجارت داریم. با مسئولیت ایشان اتفاقی برای این حوزه نخواهد افتاد. کالای اساسی توزیع نمی‌شود و ذخایر استراتژیک فراهم نخواهد شد.» او همچنین گفت که رزم حسینی «در مدتی که در داخل فعالیت اقتصادی داشته کارهای مشکوک زیادی دارد که باید توضیح دهد.» دیگر مخالفان وزیر پیشنهادی نیز عمدتا بر نداشتن سوابق مدیریتی در حوزه اقتصاد تاکید کردند. مهرداد ویس کرمی نماینده خرم آباد خطاب به رزم حسینی گفت: «شما دارای شرکت واردات ماشین‌های سنگین هستید. آیا می‌توانید در بین منافع ملت ایران  و سیاست‌های وارد کننده‌ها به درستی انتخاب کنید؟ از نظر بنده برنامه پیشنهادی شما در حد یک پرپوزال است. از نظر بنده شما به عنوان یک فرد استخوان خرد کرده در این حوزه نیستید. شما چه برنامه‌ای برای برخورد با مافیای وارد کنندگان قاچاق در حوزه صنعت و معدن دارید؟»

فریادها برای پخش یک کلیپ بلند می‌شود

در ادامه نوبت به نطق موافق وزیر پیشنهادی دولت رسید. اینجا دومین تشنج در جریان بررسی رای صلاحیت رزم حسینی رخ داد. وقتی که علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی هنگام سخنرانی کلیپی از ملاقات رزم‌حسینی و سردار شهید قاسم سلیمانی پخش کرد. عنابستانی پیش از پخش این کلیپ گفت: «مروز حال تولید خوش نیست. حال تجارت، صادرات و واردات ما خوش نیست. اگر قرار است جهش تولید و امر فرمانده قوا محقق شود باید سکان وزارتخانه‌ها را به دست رزمندگان شجاع و پرورش‌یافتگان حاج قاسم سلیمانی بسپاریم.» او در ادامه سخنان خود کلیپ آماده شده را پخش کرد که مرتبط با سال ۹۵ بود و به گفته عنابستانی سردار سلیمانی در این آن از مدیریت رزم حسینی به عنوان استاندار کرمان تعریف می‌کند. رزم حسینی از آغاز دولت یازدهم تا سال ۹۸ استاندار کرمان بود و سپس استعفا داد و به استانداری خراسان رضوی رسید. پس از پخش کلیپ اما فریادهای برخی از نمایندگان را بلند کرد. در نهایت این فریادها آنقدر بالا رفت که عناسبتانی از پخش آن منصرف شد. یکی از مخالفان در این باره گفت که «خون شهید لغزنده است وقتی آن را سر امور جزئی خرج می‌کنید مراقب باشید لیز نخورید.» عنابستانی نماینده موافق اما اعتقاد داشت که «رزم حسینی جهادی است نه جناحی. هم گرمای جنگ خورده و هم گرمای صنعت را چشیده است.»

وزیر صمت دوتابیعتی است یا نه؟

ادعا دو تابیعتی بودن رزم حسینی نیز پیش از جلسه مجلس در فضای مجازی مطرح شده بود و بخشی از جلسه رای اعتماد را مشغول کرد. نماینده‌ها دو موضع داشتند. نام رزم حسینی در فهرست منتشر شده دو تابیعتی‌ها از  سوی جواد کریمی قدوسی نماینده تندور مشهد بود. فهرستی که البته مورد تایید هیچ نهاد اطلاعاتی و امنیتی قرار نگرفت. با این حال اردشیر مطهری نماینده گرمسار در جریان سخنرانی مخالفت خود را با رزم حسینی اعلام کرد و گفت: «ایشان دو دهه خارج از کشور و در کشور کانادا زندگی می‌کردند. کسانی پشت پرده انتصاب رزم حسینی هستند که اگر فاش کنم تعجب می‌کنید. رزم حسینی چگونه می‌خواهد مسئولیت به عهده بگیرد در حالی که خانواده او در کانادا زندگی می‌کنند؟» مطهری حتی اضافه کرد: «دو تابعیتی بودن آقای رزم حسینی مسئله‌ای منحرف کننده است که فساد ایشان دیده نشود. آقای رزم حسینی باید ارتباطاتش را شفاف کند. آقای رزم حسینی به اتفاق خانواده‌اش باید در خصوص ثروت، داشته‌هایش و ارتباطاتش صحبت کند.» مطهری سپس توضیحاتی درباره فعالیت‌های اقتصادی رزم‌حسینی داد. او در همین نطق از رییس‌جمهوری نیز انتقادهای تندی کرد و گفت که مردم این روزها در خیابان می‌گویند «خدا لعنت کنه روحانی را» و به او «سرسوزنی» اعتماد ندارند. نماینده نیشابور اما که موافق وزارت رزم حسینی بود در ادامه پشت تریبون مجلس رفت و گفت: «دو تابعیتی بودن آقای رزم‌حسینی احراز نشده است پس اگر سندی دارید منتشر کنید نه این‌که فقط تهمت بزنید.»

از حذف امضاهای طلایی تا وعده تنظیم بازار

علیرضا رزم حسینی وزیر پیشنهادی در نهایت نیم ساعت برای دفاع از خود و برنامه‌اش فرصت داشت. او که لیسانس علوم اقتصادی از دانشگاه شهید باهنر کرمان دارد، در دوران دفاع مقدس فعال بوده، به تجارت پرداخته و در دولت‌ روحانی به مسند قدرت بازگشته است. زرم حسینی دومین استانداری است که ردای وزارت به تن می‌کند و سومین وزیر صمت در دولت دوازدهم محسوب می‌شود. رضا رحمانی پیش از او اردیبهشت ماه از این سمت عزل شد. قبل از رحمانی نیز محمد شریعتمداری در حالی که در آستانه استیضاح قرار داشت از وزارت صمت استعفا داد و به عنوان وزیر کار و رفاه اجتماعی از مجلس دهم رای اعتماد گرفت. رزم حسینی در نطق دفاع خود در پاسخ به انتقادها گفت: «مبارزه با فساد هزینه دارد، باید برای مبارزه با فساد آبرو گذاشت. من هنوز وزیر نشدم اما تخریب ها شروع شده است.» رزم حسینی ادامه داد: «امروز سفره مردم خالی شده، ما شرمنده مردمی هستیم که وفادار انقلاب و نظام بوده و پای آن ایستاده اند. یکی از برنامه هایم تامین کالاهای اساسی مردم، تنظیم و مدیریت بازار همراه با نظارت و کنترل آن با مشارکت اصناف و بازاریان است.» او بخشی از صحبت‌های خود را به برنامه‌هایش در حوزه تجارت و معدن اختصاص داد و تاکید کرد که تامین کالاهای اساسی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های او است. وزیر صمت گفت که برای حذف امضاهای طلایی برنامه دارد و باید «برای مبارزه با فساد آبرو گذاشت». او که پیش از این نماینده‌ها را با خود همراه کرده بود در نهایت با ۱۷۵ رای موافق راهی وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت شد.

حال باید دید که پس از پنج‌ماه بی وزیری، نشستن رزم حسینی بر کرسی وزارت صمت چه تغییراتی را در بازارهای متلاطم این روزها ایجاد خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.