قالیباف و «بازدید‌ میدانی» به آدرس پاستور!

چرا جلسه سران قوا برهم خورد؟/ دفتر رییس‌جمهوری در تماسی شبانه جلسه سران قوا را لغو کرد

جلسه سران قوا به هم خورد. به این دلیل که یکی از این سران در بخش مراقبت‌های ویژه بیماران کرونایی حاضر شد. این خبری بود که به محض تماس تلفنی دفتر رییس‌جمهوری با مجلس به سطح اول رسانه‌ها رسید. رسانه‌های اصول‌گرا در ابتدا سریع و هماهنگ از غیبت حسن روحانی به دلیل ترس از ابتلا به کرونا نوشتند و سیل انتقادها را به دفتر رییس‌جمهوری روانه کردند. دوگانه تکراری مدیر «کاخ‌نشین» و مدیر «جهادی» بار دیگر در ادبیات منتقدان روحانی و حامیان محمدباقر قالیباف تکرار شد و رییس‌ مجلس نیز از اقدام خود در توییتی دفاع کرد. در مقابل دولت نیز به سرعت واکنش نشان داد و تاکید کرد که پیشنهاد عقب افتادن جلسه سران قوا را ستاد ملی مدیریت کرونا داده است. همان ستادی که به گفته دولتی‌ها مقام معظم رهبری نیز خود را موظف به رعایت پروتکل‌های آن می‌دانند. به گفته مقامات دولتی حتی پیشنهاد تشکیل این جلسه را هم رییس‌جمهوری داده بود. این را علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود گفت. کشمکش بین دولت و مجلس آغاز شد اما کار ستاد قالیباف در ادامه سخت‌ شد. وقتی که آن‌ها در حال تبلیغات سفرهای استانی و بازدیدهای به اصطلاح سرزده رییس مجلس بودند، اغلب متخصصان پزشکی لغو جلسه سران قوا از سوی روحانی را تایید کردند. مینو محرز فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو ستاد مقابله با کرونا در همین زمینه به «ایرنا» گفت: «وضعیت اپیدمی کرونا در ایران هیچ وقت به این وحشتناکی نبوده، هر گونه تجمعی باید لغو شد، لغو جلسه سران قوا تصمیم درستی بود و مجلس و بقیه ادارات هم باید یا تعطیل یا بسیار خلوت شوند.» با این حال کشمکش بین مجلس و دولت همچنان ادامه پیدا کرده و اصول‌گرایان از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنند. در این میان قوه قضاییه نیز هیچ واکنشی به این اتفاق نشان نداده است و ابراهیم رییسی از لغو جلسه سران انتقاد یا استقبال نکرده است. 

بازدید میدانی به آدرس پاستور
قالیباف پس از ریاست‌ مجلس و در ایام کرونا سفرهای استانی رفته و از مراکز مختلف بازدید کرده است. در همه این بازدیدها که گاهی سرزده نیز خوانده می‌شوند تیمی رسانه‌ها که اغلب خبرنگاران صداوسیما نیز در آن‌ها حاضر هستد رییس مجلس و مشاوران و نمایندگان را همراهی می‌کنند. آخرین بازدید دسته‌جمعی و سرزده رییس مجلس اما کار دستش داده است. او به بخشی رفته که حتی بستگان بیماران کرونایی اجازه حضور در آن را ندارند و گویا رییس بیمارستان امام خمینی نیز اصرار زیادی برای عدم حضور قالیباف داشته است. تیم قالیباف اما هر طور بوده در این بخش حاضر شده است. عکس‌های منتشر شده نشان می‌دهد که افراد زیادی قالیباف را در این بازدید همراهی کرده‌اند. رییس‌مجلس نیز پس از این بازدید گفت که «فردا جلسه سران قوا را داریم و به عنوان نماینده قوه مقننه در آن جلسه با توجه به این نظارت میدانی، مشکلات را مطرح خواهم کرد.» او در صحبت‌هایش چند باری بر بازدید میدانی خود تاکید کرد و گفت که پس از جلسه با سران قوا و متخصصین به جمع‌بندی عملیاتی در این زمینه خواهد رسید. پس از این سوال‌های زیادی در افکار عمومی ایجاد شده است. در این میان برخی پرسیده‌اند که بدون بازدید از بخش حساس بیماران کرونایی رییس مجلس نمی‌توانست از مشکلات حوزه درمان آگاه شود؟ سوال دیگر اینجاست که وظیفه ستاد ملی مقابله با کرونا چیست که رییس مجلس از مدیریت کرونا پس از بازدید‌های میدانی خود خبر داده است؟ با این همه به نظر می‌رسد هیچ یک از این سوالات برای نمایندگان مجلس اصول‌گرا پیش نیامده است. احمد امیرآبادی نماینده قم و عضو هیات رییسه در توییتی لغو جلسه سرا قوا از سوی رییس‌جمهوری را «خجالت آور» دانسته است.

یک بام و دو هوای رسانه‌های اصول‌گرا

نکته دیگری که مورد توجه منتقدان قالیباف قرار گرفته عدم رعایت آیین‌نامه و پروتکل‌های وضع شده از سوی رییس قوه مقننه است. علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری در همین رابطه نوشت: «‏ستاد ملی ‎کرونا، توصیه‌ها و پروتکل‌های روشنی برای مقامات ارشد نظام تدوین و ابلاغ کرده است؛ پروتکل‌هایی که هم مانع از ایجاد اختلال در اداره‌ی امور کشور در شرایط ‎بحران می‌شود و هم از عادی‌سازی تجمعات و انتقال پیام غلط به جامعه جلوگیری می‌کند.» او به رعایت این پروتکل‌ها از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرده و پرسیده: «صرار دیگر مقامات بر نادیده گرفتن پروتکل‌ها و تاکید بر ایجاد تمایز، چه انگیزه‌ای می‌تواند داشته باشد؟» معزی در بخش دیگری از پیام توییتری خود انتقادهای صریح‌تری را متوجه قالیباف کرده است. رییس کنونی مجلس که همچنان زمزمه‌های علاقه‌اش برای حضور در پاستور شنیده می‌شود. معزی نوشته: «در دشواری‌های کنونی و همزمانی ‎تحریم و بحران ‎کرونا، انتظار هر نقد و اعتراضی می‌رود جز گلایه از رعایت پروتکل‌ها. دغدغه‌های تبلیغاتی و برندسازی‌های شخصی را آنقدر فربه نکنیم که از دغدغه‌ی سلامت عمومی هم پیشی بگیرد.»

رسانه‌های اصولگرا در حالی منتقد لغو جلسه سران قوا هستند که همزمان دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا را به دلیل ابتلا به کرونا به باد استهزاء گرفتند. در راس این رسانه‌ها صداوسیما به صورت پیوسته اخبار ابتلای مقامات کاخ سفید از سخنگوی آن گرفته تا معاون او را مخابره می‌کنند و از شیوع کرونا در کاخ سفید و ناکارآمدی مدیریت ترامپ خبر می‌دهند. منتقدان اما می‌گویند که اقدامات قالیباف و بازدیدهای همراه با تجمع او بسیار شبیه به اقدامات رییس‌جمهور آمریکا است. ترامپ نیز قبل و حتی بعد از ابتلا به کرونا از حضور در تجمعات ابایی نداشت و به رقیب خود جو بایدن را بابت رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌خندید. موضعی که به نظر می‌رسد از سوی هواداران قالیباف و نمایندگان مجلس یازدهم نیز در ایران تکرار شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.