بازار سکه، بهشتی برای سفته بازان

طی سه سال گذشته قیمت سکه در بازار بیش از 14 میلیون تومان گران شد

قیمت سکه در بازار تهران از مرز ۱۵ میلیون تومان  عبور کرد. تا لحظه تنظیم این گزارش سکه تمام بهار آزادی با قیمت ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شده است.‌ روند صعودی قیمت طلا و سکه در بازار در شرایطی که فشار اقتصادی بیش از گذشته بر دوش اقشار آسیب‌پذیر جامعه افتاده، حالا به یکی از پرحاشیه ترین روزهای خود نزدیک شده است.

تاثیر مستقیم و غیر مستقیم گرانی سکه در بازار، بار دیگر نوک پیکان انتقادها را به سمت سیاست‌های بانک مرکزی نشانه گرفته است. بسیاری از آگاهان اقتصادی بر این باور هستند که کلاف سیاست‌های پولی بانک مرکزی در حوزه ارز، چنان پیچیده شده که حالا واکنش  دیگر بازارهای موازی را نیز بر انگیخته است.

از سوی دیگر، نگاهی به روند معاملات در خیابان جمهوری نشان می دهد  قیمت سکه از سال ۹۶، در مسیر گرانی حرکت کرده است. ‌بر اساس آمار، طی سه سال گذشته تاکنون، این کالا رشد ۷۰۰ درصدی قیمت را تجربه کرده و از حدود قیمتی یک میلیون و ۲۸۰هزار تومان در سال ۹۶، حالا به حوالی ۱۶ میلیون رسیده است.

صعود سه ادامه دارد 

همچنین که فقط طی تیرماه تا مهر ماه جاری، سکه ۱۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است. در همین حال بسیاری از دست اندرکاران بازار بر این باور هستند، با توجه به موج تورمی موجود در اقتصاد کشور، قیمت سکه هنوز به سقف قیمتی خود نزدیک نشده است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند: « در حالی که قیمت سکه باید بر اساس قیمت طلا، نرخ دلار و همچنین نرخ مالیات بر معاملات انجام شود، اما طی یک ماه‌های گذشته، صرفا افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، مبنای روانی برای قیمت‌گذاری طلا و سکه قرار گرفته است».

امروز که قیمت رسمی دلار در صرافی ملی به ۳۰ هزار تومان رسید، سکه نیز از مرز ۱۵ میلیون تومان عبور کرد. این در حالی است که به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی، ارزش سهام شرکت‌ها، قیمت طلا، سکه و همچنین بسیاری از کالاهای اساسی،  در حالی با قیمت روز دلار در بازار آزاد سنجیده می‌شود که قیمت ارز خود در یک دور باطل گرانی گیر افتاده است.

سکه تا چه سقفی گران خواهد شد؟ 

حال این پرسش اساسی قابل طرح است که کشش افزایش قیمت سکه، چه اندازه خواهد بود؟  در این‌باره پاسخ‌های متفاوتی از سوی تحلیلگران شنیده می‌شود؛ در حالی که برخی آگاهان  اقتصادی بر این باور هستند  نبض بازار طلا و سکه در چهارراه استانبول و با نوسان قیمت ارز می زند، گروهی دیگر از کارشناسان، این افزایش قیمت را متوجه شکست سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی می‌دانند. اما دلیل این افزایش قیمت هرچه باشد؛هیچ امیدی به کاهشی شدن قیمت‌ها وجود ندارد.

یکی از دست‌اندرکاران بازار طلا و سکه، با بیان این نکته  که بازار سکه نوعی از حباب قیمتی را دارا است که هرگز نمی‌ترکد، بلکه بانک مرکزی و همچنین سفت بازار به بزرگتر شدن این حباب  و با هدف سفته‌بازی بیشتر، دامن می‌زنند.

تله دلار برای سکه

از دیگر سو، به باور گروهی صاحب نظران اقتصادی، قیمت طلا و سکه «عامدانه» و با هدف جیبران کسری بودجه در حال نوسان است. برای مثال گفته می‌شود طی سال‌های ۹۲ و ۹۶  و همچنین سال گذشته،  قیمت این کالا در جریان پیش فروش از سوی بانک مرکزی، با افزایش  ۱۵ تا ۳۵درصدی قیمت همراه شد.

به بیان دیگر، بانک مرکزی با هدف آن که تعداد  بیشتری سکه  بفروشد و ذخیره سازی‌سازی کند، باید قیمت جذاب‌تر از بازار را به خریداران پیشنهاد دهد. حالا اما تله دلار، قیمت سکه را نیز گیر انداخته است و شاید به حد کافی، نیاز مالی دولت را تامین کند.

حال آن که چرا بانک مرکزی طی سال‌های گذشته چندین بار  با اقدام به معاملات صوری سکه، هیجان بازار را افزایش داده است؛ اگر چه قابل تامل است اما هدف این گزارش نیست.از همین رو بسیاری از آگاهان بازار بر این باور هستند:  « در زمان رکود اقتصادی، دلیل منطقی برای گرانی چشمگیر کالاهای در بازارای مختلف بویژه در بازار طلا، سکه و ارز  وجود ندارد. دولت به پول نیاز دارد و به هر شیوه ممکن، موجب رونق کاذب این بازارها خواهد شد».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.