بی نقاب در صف پاستور!

مروری بر اقدامات اخیر برخی اصول‌گرایان که رنگ‌وبوی انتخابات ۱۴۰۰ دارد

تا ۱۴۰۰ فاصله زیاد است. صف طالبان پاستور اما دراز شده و فعالیت‌ها هم رنگ آشکارتری به خود گرفته است. از محمود احمدی‌نژاد رییس دولت سابق که سروکله‌اش به هربهانه‌ای و در هر رسانه‌ای اعم از داخلی و خارجی پیداست تا مهرداد بذرپاش رییس دیوان محاسبات که تلاش می‌کند مصداق جوان انقلابی ۱۴۰۰ باشد. به تازگی یکی از این دو مصاحبه‌ای درباره انتخابات ۸۸ با دو مرید خود انجام داده و دیگری فهرستی از ۵۳۳ مدیر متخلف دولتی را تحویل دفتر رییس‌جمهوری داده است. احمدی‌نژاد که تا امروز نقاب آزادی‌خواهی بر چهره زده بود بار دیگر به خود بازگشت و انتخابات ۸۸ را «کودتای اشرافیت»‌ علیه خود خواند. بذرپاش هم که پیش‌بینی می‌شد با حضور در دیوان محاسبات تلاش کند تا چهره‌ای فسادستیز از خود بسازد، در همین مسیر گام برداشته است. البته جوانان انقلابی در اردوگاه‌ اصول‌گرایان کم نیستند و خود می‌توانند صف جداگانه‌ای برای تبدیل شدن به گزینه نهایی ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ تشکیل دهند. یکی دیگر از این جوانان سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا است. بزرگ‌ترین پیمان‌کار عمرانی کشور که بخش زیادی از اقتصاد سپاه و پروژه‌های عمرانی کشور را در اختیار دارد. البته نقش نظامی‌ها در انتخابات آتی قطعا پررنگ‌تر از این خواهد بود و کسانی چون محسن رضایی، محمدباقر قالیباف و حسین دهقان محتمل‌ترین گزینه‌های اصول‌گرایان برای ۱۴۰۰ قلمداد می‌شوند. از این بین حسین دهقان وزیر دفاع دولت اصلاحات و مشاور کنونی مقام معظم رهبری برای حضور در کارزار ۱۴۰۰ اعلام آمادگی کرده است.

ژست فسادستیزی با کارنامه دولت

تاکنون اقدامات هر دو جوینده پاستور یعنی احمدی‌نژاد و بذرپاش واکنش‌هایی به همراه داشته است. «محمود واعظی» رییس دفتر رییس‌جمهوری درباره گزارش دیوان محاسبات مبنی بر تخلف ۵۳۳ مدیر دولتی گفته:«اتفاق جدیدی رخ نداده، در دولت‌های مختلف همه مدیرانی که شکایتی علیه آنان است و مشکلی درباره‌شان وجود دارد، جای رسیدگی‌اش همان بخشی رسیدگی به تخلفات است که در ریاست‌جمهوری وجود دارد.» رییس‌ دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا تعداد ۵۵۳ گزارش درباره مدیران متخلف دولتی از سوی دیوان محاسبات به نهاد ریاست جمهوری واصل شده یا نه، هم گفته است: «من تعداد گزارش‌هایی که  دیوان محاسبات کشور به دولت واصل کرده است را نمی‌دانم. حرفم این است که گزارش‌ها یکجا نمی‌آید و من این موضوع دیوان محاسبات را در رسانه‌ها خواندم. چیز مهمی هم نیست. باید بیاید چرا که هر مدیری که در جایگاهی قرار دارد، از یک رده‌ای به بالا اگر تخلف و ادعایی درباره‌اش وجود دارد باید در نهایت ریاست‌جمهوری مورد بررسی قرار گیرد و این کار دارد طبق روال انجام می‌شود و هیچوقت یک لیست این چنینی نمی‌آید و خردخرد ارائه می‌شود.» به نظر می‌رسد بذرپاش تلاش می‌کند تا بر خلاف مدیران پیشین دیوان به عنوان چهره‌ای فسادستیز در رسانه‌ها حضوری فعال داشته باشد. او لابی‌ها برای تصدی این مسوولیت را از نخسین روزهای مجلس یازدهم از طریق چند نماینده نزدیک به خود آغاز کرد. از ابتدا جریان پایداری و مدیران احمدی‌نژادی مجلس یازدهم از او حمایت کردند. با این همه بذرپاش حمایت نیروهای نزدیک به قالیباف را نداشت. آن‌ها پس از انتصاب بذرپاش نیز اسنادی علیه او منتشر کردند که حاکی از کافی نبودن سابقه بذرپاش برای تصدی ریاست دیوان محاسبات داشت. با این همه مدیر سایپا در دولت احمدی‌نژاد حالا رییس دیوان محسابات است و تلاش می‌کند تا جایگاه خود را از این طریق در اردوگاه اصول‌گرایان ارتقا دهد. باید دید که جریان پایداری حمایت از بذرپاش را تا کجا ادامه می‌دهد.

وقتی احمدی‌نژاد نقاب از چهره کنار می‌زند

احمدی‌نژاد دیگر طالب پاستور ۱۴۰۰ نیز پس از مصاحبه اخیر با سیل انتقادها به خود مواجه شد. البته از دید منتقدان مصاحبه احمدی‌نژاد وجه مثبتی هم داشت و آن کنار رفتن پرده آزادی‌خواهی و آزادی‌طلبی از مقابل او بود. احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر تلاش کرده بود تا مواضعی حتی تندتر از اصلاح‌طلبان در مسائل اجتماعی و فرهنگی داشته باشد. او در مقابل رسانه‌ها در قامت یک منتقد آزادی‌خواه و نه رییس دولت سابق با کارنامه‌ای مشخص بر همگان حاضر می‌شد. کارنامه‌ای که فقط یک بخش آن در حوزه‌های فرهنگی شامل بیش‌ترین میزان توقیف و محدودیت بر مطبوعات و ناشران است. با وجود چنین کارنامه‌ای اما احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای درباره موسیقی گفت که استاد محمدرضا شجریان در دوران او ممنوع‌الکار نشده و او نقشی در این ارتباط نداشته است. احمدی‌نژاد حتی گفته بود که قطعه «تفنگ را زمین‌ بگذار» که در حمایت از معترضان انتخابات سال ۸۸ خوانده شد، آرمان او است. خانه شجریان در واکنش به این اظهارات با انتشار بخش از سخنرانی استاد شجریان درباره محدودیت‌های اعمال شده بر او نوشت: « فراموش نمی‌کنیم». احمدی‌نژاد پس از این سراغ رادیو آزاد اروپا رفت و باز هم با جابه‌جایی مرزهای تحریف درباره حصر ۹ ساله گفت: «من با حصر و زندانی شدن و محدودیت برای هر انسانی، در هر زمینه‌ای، مخالفم این را بارها اعلام کرده‌ام.» او اولین مقام رسمی جمهوری اسلامی است که یک رسانه فارسی‌زبان خارجی گفت‌وگو می‌کند.

حالا احمدی‌نژاد برای نختسین بار درباره انتخابات ۸۸ گفت‌وگویی تفصیلی انجام داده است. آن هم با عبدالرضا داوری و علی اکبر جوانفکر از یاران وفادار او در طول دو دهه گذشته. به این ترتیب این اتفاق بیشتر شبیه به نمایشی رسانه‌ای شده است تا گفت‌وگویی درباره یکی از مهم‌ترین وقایع بعد از انقلاب اسلامی. او در این گفت‌وگو می‌گوید که اتفاقاتی که سال ۸۸ رخ داد «جبهه اشراف در سال ۸۸ درواقع تلاش برای کودتا علیه مردم بود» و «اراذل و اوباش سازمان یافته توسط گروه امنیتی جوری جلوه می‌دادند که انگار کل ایران در التهاب است… مثل همان چیزی که در قتل‌های زنجیره‌ای در دولت آقای خاتمی اتفاق افتاد.» احمدی نژاد در این مصاحبه رقبایش در انتخابات ۸۸ را مورد حمایت اشراف و حاکمیت دانسته و خود را کاندیدایی بدون حمایت حاکمیت و به ویژه‌ امنیتی‌ها قلمداد کرده است. به نظر می‌رسد او با این تحریف و دروغ بزرگ تاریخی می‌خواهد بار دیگر دو گانه مستضعف و اشراف که منجر به پیروزی در انتخابات ۸۴ شد را زنده کند. از طرفی با این مواضع احمدی‌نژاد که تاکنون به دنبال پایگاه رای طبقه متوسط و ناامیدان از اصلاحات بود بار دیگر به طبقه پایین جامعه روی آورده است. نکته دیگر اینجاست که این مواضع شاید کمکی به تایید صلاحیت او نیز بکند. رییس دولت سابق یک بار در سال ۹۶ رد صلاحیت شده و سخنگوی شورای نگهبان نیز به ردصلاحیت شده‌ها توصیه کرده دیگر در انتخابات شرکت نکنند. توصیه‌ای که به نظر می‌رسد بیش از هر سیاست‌مداری متوجه احمدی‌نژاد است.

خیز نظامی‌ها برای ریاست‌جمهوری

تا اینجا فقط اقدامات اخیر دو جوینده پاستور ۱۴۰۰ را مرور کردیم. اما آنچه این روزها در اغلب محافل مورد بحث قرار گرفته احتمال روی کار آمدن گزینه نظامی برای ریاست‌جمهوری است. محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پس از دو بار تلاش ناموفق ممکن است بار دیگر وارد کارزار شود. محمدباقر قالیباف نیز هر چند به ریاست مجلس رسیده اما هنوز زمزمه‌های علاقه‌اش برای ریاست‌جمهوری فروکش نکرده است. او از جمله معدود مسوولان جمهوری اسلامی است که می‌تواند پیراهن سبزی بر تن کند و خود ناظر همه محرومیت‌های کشور نشان دهد. سعید محمد نیز از فرماندهان جوان سپاه است که مسوولیت‌های اجرایی داشته و آخرین آن نیز فرماندهی قرارگاه خاتم است. اما سردار حسین دهقان تاکنون تنها نیروی نظامی است که به صورت آشکار برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام آمادگی کرده است. او البتوی هر تاکنون موضع‌گیری انتخاباتی نداشته و مشخص نیست روی حمایت کدام نیروهای سیاسی حساب باز کرده است.
به این ترتیب اگر نیروهای بالقوه‌ای مثل سعید جلیلی، پرویز فتاح، عزت‌الله ضرغامی، علیرضا زاکانی و … را به این جمع اضافه کنیم با صف طویل پاستور برای ۱۴۰۰ مواجه می‌شویم. اما باید دید که چه کسی در نهایت از این صف برگزیده اصول‌گرایان خواهد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.