ایجاد رونق کاذب بورس حمایت از سفته‌بازان است

گفت‌و‌گوی «فراز»، با «کامران ندری»، تحلیلگر اقتصادی

«ادامه رفتارهای اقتصادی دولت در بازار سرمایه موجب رشد فزاینده تورم و در نتیجه تشدید کسری بودجه کشور در سال آینده خواهد شد».  این مطلب بخشی از اظهار نظر کامران ندری، تحلیلگر اقتصادی است.

ندری معتقد است: « برخی با ایجاد توهم زیان دیده شدن سهامداران،خواستار منفعت طلبی از حمایت‌های دولت هستند».

او برای مصداقی شدن اظهار نظر خود به «فراز» گفت: « آن هایی زیان کردند که در تیر و مرداد وارد بازار  سرمایه شدند؛ البته اشتباه از دولت است که به آن ها هشدار نداد.  کسانی که در 3 ماهه اول سال یا سال قبل وارد بازار سرمایه شدند بسیار هم  منفعت بردند  و حالا که قیمت سهام به بالاترین نقطه خود رسیده است  در فکر خرید دارایی هایی هستند که قیمت آن‌ها هنوز به اندازه سهام افزایش پیدا نکرده  است».

 بازار سرمایه نشد؛ بازار ارز…

او در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت: « به این دلیل گروهی از سهامداران طی هفته‌های گذشته سهام خود را از بورس بیرون کشیدند و احتمالا در بازار مسکن یا دلار سرمایه‌گذاری خواهند کرد؛ هیچ زیانی هم متوجه سرمایه آن‌ها نشده است چرا که  در هیچ بازاری نمی توانستند سرمایه گذاری با چنین حاشیه سود بالایی داشته باشند».

ندری در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر این نکته که سفته‌بازار اجازه نخواهند داد قیمت‌ کالاها از در بازار متعادل شود، بیان داشت:« نوسان گیران به خوبی می‌دانند دولت برای درآمد زایی نیاز به رونق بازار سرمایه دارد و به طریقی ارزش سهام  شرکت‌ها را افزایش خواهد داد. همچنین که در بازارهای موازس نیز برای این گروه شرایط خوبی مهیا است،  اگر ماه پیش ارز را به قیمت 23 هزار تومان خریده بودند، امروز قیمت دلار در بازار آزاد به مرز 30 هزار تومان نزدیک شده پس  سفته بازان  درهر 1000 دلار، سه  میلیون تومان سود نصیبشان شده است».

توهم زیان دیده شدن دارند

او صحبت‌های خود را این طور ادامه داد: « این که سهامدار بازار  سرمایه زیان دیده ، تو هم بسیار غلطی  است. شاید هم  انگیزه‌های سیاسی و منفعت طلبانه پشت این توهم سازی باشد که اجازه ندهند قیمت سهام پایین بیاید، جلوی قیمت سهامی که باید هم پایین بیاید را می‌گیرند تا بتوانند  ارز و طلا و خودرو بخرند؛ سفته باز با زیرکی، آن گروه اندکی که در تیر و مرداد ماه وارد شدند را سپر کرده اند تا از دولت طلب حمایت کنند. البته خودشان می گویند فعال بازار سرمایه هستند اما من به آن ها می‌گویم « سفته‌باز».

به باور این آگاه اقتصادی: « دولت از اواخر  سال 98 وارد یک بازی در بازار سرمایه شد که موجب زیان همه بخش‌های اقتصادی شده است.  این داستان هنوز هم ادامه دارد».

او صحبت‌های خود را این‌طور پایان داد:  برای برون رفت از شرایط فعلی یکی از راهکارها می‌تواند  افزایش نرخ بهره باشد. این روند به مفهوم اعتبار بخشیدن به ریال است. اما مشخص است که اگر ریال اعتبار پیدا کند بازار سفته بازای کساد خواهد شد، پس با تمام توان جلوی این سیاست پولی را می‌گیرند»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.