انتخابات در ایستگاه آخر کاخ سفید

آخرین روز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با مشارکت بی‌سابقه و در فضایی تنش‌آلود به پایان رسید

دیوارهای امنیتی گرد کاخ سفید چند لایه شده است. در شهرهای بزرگ مثل نیویورک و واشنگتن فروشگاه‌ها با حفاظ‌هایی ویترین‌ها را پوشانده‌اند. فرماندار فلوریدا، یکی از مهم‌ترین ایالت‌های انتخاباتی دستور آماده‌باش به گاردهای ایالتی را داده است. کارشناسان می‌گویند این یکی از دوقطبی‌ترین انتخابات‌های ریاست‌جمهوری آمریکا است. برای این ادعا همین یک شاهد هم کافی است؛ تاکنون ۱۰۰ میلیون نفر رای دادند و اگر تا پایان ۱۳ آبان ۵۰ میلیون دیگر رای بدهند آمار مشارکت در صد سال اخیر بی‌سابقه خواهد بود.اتفاقی که پیش‌بینی شده با صف‌هایی که آمریکایی‌ها در حوزه‌های رای‌گیری بسته‌اند رخ می‌دهد. البته ۱۳ آبان روز انتخابات آمریکا نیست، آخرین روز انتخابات آمریکا است. انتخابات از مدت‌ها قبل به صورت غیابی و پستی آغاز شده بود. به صورت حضوری اما از دهکده «دیکسویل ناچ» ( Dixville Notch) آغاز شد. این سنت شروع انتخابات در آمریکا است و اولین شمارش علنی آرا نیز از همین دهکده آغاز می‌شود. هر پنج رایی هم که از صندوق این دهکده ۱۲ نفره درآمد به نام «جو بایدن» نامزد دموکرات بود. این آمار وقتی جالب می‌شود که بدانیم در انتخابات ۲۰۱۶ در این دهکده «دونالد ترامپ» از نامزد دموکرات یعنی «هیلاری کلینتون» بیشتر رای داشت.  البته کمی آن سوتر در دهکده کوچک دیگری از پنسیلوانیا آرای ترامپ از بایدن بیشتر بود. پنسیلوانیا زادگاه بایدن است و در این دوره سرنوشت سازترین ایالت آمریکاست. دادستان کل این ایالت پیش‌بینی کرده که بایدن برنده رقابت ریاست‌جمهوری در پنسیلوانیا خواهد بود. تقریبا همه نظرسنجی‌های منتشر شده تا پیش از  نتیجه نهایی نیز همین را می‌گویند. البته در  کنار پنسیلوانیا ۱۱ ایالت دیگر نیز هستند که در نتیجه نهایی انتخابات تاثیر می‌گذارند. آریزونا، فلوریدا، جورجیا، آیووا، مین، میشیگان، مینه سوتا، کارولینای شمالی، نیو همپشایر، نوادا و ویسکانسین همان ایالت‌های حیاتی انتخابات ۲۰۲۰ هستند.

شمارش آرا در  کارزار اتهام

ایالت‌های رقابتی به گفته ناظران فضای تنش‌آلودی را تجربه می‌کنند. آن هم بعد از ما‌ه‌ها تظاهرات ضدنژاد پرستی در آمریکا. این فضای تنش‌آلود البته فقط مختص ایالت‌های رقابتی هم نیست. به طور مثال در ایالت‌ کالیفرنیا که از سال ۱۹۹۲ همواره به حزب دموکرات رای داده و مهم‌ترین پایگاه این حزب محسوب می‌شود هم فضای تنش‌آلود حاکم شده است. همه در انتظار پایان شمارش آرا و اعلام نتیجه انتخابات هستند. نتیجه‌ای که هر چه باشد به تنش‌ها دامن خواهد زد.

زمان شمارش آرا در هر یک از ۵۰ ایالت آمریکا متفاوت است. بعضی از ایالت از اواخر ماه قبل (اکتبر) شروع به شمارش آرای غیابی و پستی کردند. در بعضی از ایالت‌ها نیز شمارش آرا روز سه‌شنبه آغاز شده و برخی دیگر هم بامداد چهارشنبه به وقت ایران شمارش رای را آغاز می‌کنند. البته شمارش آرا در مرکز شمارش آرا با حضور نمایندگان احزاب شمارش می‌شود. اما زمان مهر و موم کردن صندوق‌ها وآغاز شمارش آن در ایالت‌ها یکسان نیست. نتیجه نهایی وقتی حساس‌تر می‌شود که هر دو نامزد و هر دو حزب به احتمال تقلب در انتخابات اشاره کردند. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری مستقر آمریکا حجم بالای آرای پستی را مستعد به وجود آمدن تقلب دانسته است. در  حالی که اغلب دموکرات‌ها به صورت پستی و غیابی رای داده‌اند. نکته اینجاست که ترامپ سال ۲۰۱۶ نیز  تاکید کرده بود که ممکن است دموکرات‌ها که دولت را در اختیار داشتند دست به تقلب بزنند. او اما نه در آن سال و نه در چهار سال ریاست‌جمهوری خود هیچ‌ مدرکی دال بر تقلب در انتخابات پیدا نکرد. با این همه سال ۲۰۲۰ و در حالی که رییس‌جمهوری مستقر آمریکا است بار دیگر  تاکید کرده که اگر ببازد در انتخابات تقلب شده است. ترامپ از پاسخ به این سوال که نتیجه انتخابات را می‌پذیرد یا نه طفره رفته است و در مناظره‌های تلویزیونی ریاست‌جمهوری هم به این سوال پاسخ نداده است. در طرف مقابل جو بایدن و حزب دموکرات نیز هر چند به احتمال تقلب در انتخابات اشاره کردند اما گفتند که نتیجه نهایی را می‌پذیرند.

حزب دموکرات معتقد است که عوامل خارجی می‌توانند به سود ترامپ بر افکار عمومی آمریکایی‌ها اثر بگذارند و  به این ترتیب در انتخابات دخالت کنند. البته ترامپ نیز معتقد است که کشورهای خارجی به سود بایدن فعالیت می‌کنند و حتی به گفته محمدجواد ظریف، وزیرخارجه نامه‌ای حاوی هشدار آمریکا در این زمینه به ایران رسیده است. از سوی دیگر به گفته دموکرات‌ها دولت ترامپ به طور گسترده تلاش کرده تا مشارکت در انتخابات را سخت کند و موانعی در مسیر رای دادن قرار داده است. حتی در آخرین روز انتخابات خبرهایی از تماس تلفنی مشکوک با حداقل ۱۰ میلیون شهروند منتشر شد. در این تماس‌ها صدایی ضبط شده از شهروندان خواسته برای ایمن ماندن در خانه بمانند. پلیس «اف‌بی‌آی» در پی انتشار این خبر اعلام کرد که در این زمینه تحقیق می‌کند.

نظرسنجی‌ها قبل از نتیجه نهایی چه می‌گویند؟

تا قبل از اعلام نتیجه نهایی انتخابات همه نظرسنجی‌ها از پیشتازی ۶ تا ۱۰ درصدی بایدن در ۱۲ ایالت سرنوشت‌ساز خبر داد‌ه‌اند. نکته اینجاست که ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ نیز در نظرسنجی‌ها از کلینتون عقب بود اما در آن سال فاصله در حدود یک تا دو درصد برآورد می‌شد. البته همین فاصله نیز در روزهای پایانی در ایالت‌های سرنوشت‌سازی مثل فلوریدا از بین رفته بود. در  انتخابات ۲۰۲۰ هم با وجود پیشتازی بایدن همچنان نمی‌توان ترامپ را بازنده انتخابات دانست. چرا که در چند ایالت فاصله بسیار نزدیک است. در آریزونا بایدن با اختلاف ۲ درصد پیش است. در فلوریدا نیز اختلاف در نظرسنجی‌ها دو درصد بوده و در جورجیا ۱.۲ درصد برآورد شده است. اگر به نظرنسجی‌ها رجوع کنیم در پنسلیوانیا نیز  بایدن اختلافی چهار درصدی با ترامپ داشته است. بر این اساس  مجموع برتری بایدن در ۱۲ ایالت یاد شده در چند نظرسنجی از ۶ تا ۱۰ درصد متفاوت است. ترامپ سال ۲۰۱۶ رای اکثر این ایالت‌ها را به دست آورده بود.

در بحبوحه انتخابات اما گمانه‌زنی درباره اعلام پیروزی پیش از نتیجه قطعی انتخابات نیز تا مدتی افکار عمومی را به خود مشغول کرد. تاجایی که حتی باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا در واکنش به احتمال اعلام پیروزی پیش از موعد از سوی ترامپ گفت که این اقدام یک دیکتاتور است. ترامپ هم پس از واکنش ها عقب نشست و گفته که چنین قصدی ندارد. از سوی دیگر شبکه اجتماعی «توییتر» که ترامپ همه مواضع خود را از طریق آن منتشر می‌کند، اعلام کرد فقط هفت رسانه حق اعلام نتیجه نهایی انتخابات در این شبکه را دارند. این هفت رسانه طبق اعلام توییتر  «ان‌بی‌سی»، «ای‌بی‌سی»، «آسوشیتدپرس»، «سی‌ان‌ان»، «فاکس‌نیوز»، «سی‌بی‌اس» و «دیسیژن دسک اچ‌کیو» هستند که می‌توانند به صورت رسمی نام برنده را منتشر کنند. سایر کاربران توئیتر نیز فقط می‌توانند خبر این رسانه‌ها بازنشر یا به شکل مستقیم نقل کنند و در غیر این صورت پیام‌های آنها حذف یا محدود می‌شود.

رای الکترال چه سازوکاری دارد؟

شاید نتوان همچنان به نتیجه نظرسنجی‌ها تکیه کرد اما پیش‌بینی می‌شود که بایدن چند میلیون بیش از ترامپ رای داشته باشد. اما این رای بیشتر لزوما نمی‌تواند منجر به پیروزی او شود. همانطور که هیلاری کلینتون نیز انتخابات ۲۰۱۶ را با سه میلیون رای بیشتر به ترامپ واگذار کرد. در انتخابات آمریکا آرای الکترال و مجمع گزینندگان (الکترال کالج) رییس‌جمهور را مشخص می‌کند. اما این سازوکار چطور عمل می‌کند؟

در انتخابات آمریکا همه ایالت‌های کوچک و بزرگ به سهم خود در انتخابات ریاست‌جمهوری تاثیرگذار هستند و این امر با آرای الکترال محقق می‌شود. تعداد آرای الکترال هر ایالت برابر با تعداد نمایندگان آن در مجلس نمایندگان است و تعداد نمایندگان در مجلس سنا است. تعداد نمایندگان مجلس نمایندگان به تناسب جمعیت هر ایالت متفاوت است اما همه ایالت‌ها دو نماینده در سنا دارد. در مجموع ۵۳۸ رای الکترال وجود دارد و هر نامزدی بیش از ۵۰ درصد آن یعنی ۲۷۰ رای به دست آورد، برنده انتخابات خواهد بود. نکته دیگر اینجاتس که پیروزی در هر ایالت برابر با به دست آوردن آرای الکترال آن ایالت خواهد بود و نمایندگان ایالت‌ها در مجمع گزینندگان باید به نامزدی که در ایالت‌ آن‌ها پیروز شده رای دهند. البته آن‌ها به صورت اخلاقی موظف به انجام این کار هستند و در موارد نادری از این کار سرباز زدند.

به دلیل حجم بالای آرای انتخابات ۲۰۲۰ که ۱۰۰ میلیون آن هم به شکل پستی داده شده شمارش آرا و نتیجه نهایی ممکن است بیش از حد معمول زمان ببرد. البته در صورت مشخص شدن رای ایالت‌های کلیدی می‌توان نتیجه نهایی را تا حد زیادی پیش‌بینی کرد. آیا مستاجر کاخ سفید پس از چهار سال تغییر خواهد کرد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.