لبخند خوش‌آمد بازارها به کاندیدای آبی!

واکنش بازارهای بین‌المللی به پیشتازی بایدن در برابر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بررسی شد

تنها ساعتی بعد از پایان رأی‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده آمریکا در روز سه‌شنبه و شروع روند خوانش آرا و اعلام ایالت به ایالت نتایج، تا میانه‌های روز چهارشنبه همه‌چیز به نفع دونالد ترامپ رئیس‌جمهور مستقر به نظر می‌رسید. موضوعی که بازارهای بین‌الملل اگرچه استقبال بزرگی از آن نداشتند اما روند صعودی آن‌ها به‌عنوان واکنشی مثبت ارزیابی شد و همین موضوع برخی تحلیلگران را به‌اشتباه انداخت که بازارها پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده‌اند. اما از عصر چهارشنبه به این‌سو که نتایج انتخابات با چیرگی آرای پستی و آرای پیش از موعد به‌سوی بایدن مثبت شده و از همین رو عمدهٔ تحلیلگران می‌گویند در صورت ادامه این روند چیزی تا اعلام پیروزی او در رقابت‌های ریاست جمهوری نمانده است؛ بازارهای بین‌المللی اعم از بازارهای سهام طلا و نفت با استقبال جالب‌توجهی به آن واکنش نشان داده‌اند، واکنش‌سازی که برخی تحلیلگران آن را حاکی از لبخند رضایت این بازارها از انتخاب کاندیدای دموکرات می‌دانند و معتقدند وضعیت مناسب بایدن در نظرسنجی‌ها و برخی از پیش‌بینی‌ها بازارها را در رابطه با برد او از همان روز انتخابت مثبت کرده بود.

بورس‌های جهانی

همگی بازارهای سهام امریکا در روز انتخابات سبزپوش بودند به‌طوری‌که شاخص صنعتی «داوجونز» 2.45 درصد افزایش داشت و شاخص 500 شرکت برتر هم در این بازار 2.23 درصد افزایش به خود دیدند. شاخص «نزدک» دیگر بازار سرمایه آمریکا نیز در مبادلات سه‌شنبه 2.12 درصد رشد داشت.

در روز چهارشنبه همچنین تمامی شاخص‌های مهم بورسی جهان سبزپوش شدند. در وال‌استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۴۸۰.۰۳ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۸ درصد صعود تا سطح ۳۳۶۹.۰۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۸۵ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۶۰.۵۷ واحدی بسته شد و بورس‌های اروپایی هم صعودی بودند. این اتفاق برای بورس‌های آسیایی نیز تکرار شد.

روز 5 شنبه روند آرای کاندیدای دموکرات صعودی بود و از همین رو همه شاخص‌ها در وال‌استریت بازهم صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۱۰۹.۱۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۸۵ درصد صعود تا سطح ۳۴۶۵.۴۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۴.۰۵ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۶۰۶.۹۲ واحدی بسته شد.

در همین روز معاملات بازارهای بورس در اروپا نیز در استقبال از افزایش احتمال حضور بایدن در کاخ سفید روز بسیار خوشی را پشت سر گذاشت. شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۶۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۸۳.۲۶ واحد بسته شد. شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۹۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۳۲۴.۲۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افزایش ۲.۴۴ درصدی در سطح ۴۹۲۲.۸۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۴۵ درصد بالا رفت و به ۶۷۸۱.۹۰ واحد رسید. در شرق آسیا نیز شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۷۱ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۹۵.۲۳ واحدی بالا رفت. شاخص ” تاپیکس” در این کشور نیز صعودی بود.

اونس طلا

اونس طلا که روز دوشنبه 1895 دلار بود در روز انتخابات به 1907 دلار صعود کرد. در روز چهارشنبه اما قیمت طلا در معاملات بازار جهانی تحت تأثیر بهبود ارزش دلار با کاهش روبرو شد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۱۸۹۸ دلار و ۹۷ سنت رسید، البته این در حالی است که در این روز تا 1916 دلار نیز رسیده بود. اما روز 5 شنبه روند اونس جهانی طلا با بالا رفتن شانس پیروزی بایدن نیز افزایش یافت و اگرچه تا 1920 دلار پیش رفت اما درنهایت روی 1917 دلار بسته شد.

نفت

اگرچه که بازار جهانی نفت به برخی دلایل طی هفته‌های گذشته حال‌وروز چندان خوبی نداشته است اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات‌متحده و پیش رفتن آرای کاندیدای دموکرات در این انتخابات این بازار نیز در حال نشان دادن واکنش مثبت است.
در روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا، هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال که یک واحد نفتی اروپایی است از 39.16 دلار در هر بشکه به 39.84 دلار در هر بشکه رسید. نرخ هر بشکه نفت پایه امریکا تحت عنوان وست تگزاس اینترمدیت نیز با 37.80 دلار افزایش به بیشتر از 38 دلار رسید. نفت برنت دریای شمال در طول روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه به ترتیب 41 دلار و 12 سنت و 41 دلار و 25 سنت بود. نفت پایه آمریکا نیز در این دو روز با افزایش شمار رأی‌های جو بایدن صعودی بود و در روز 4 شنبه در هر بشکه 39 دلار و 3 سنت و روز پنج‌شنبه در هر بشکه 39 دلار 16 سنت معامله شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.