خانه های پوچ برای کنترل بازار مسکن!

«فراز» از آخرین وضعیت مالیات بر خانه های خالی گزارش می دهد

طی دهه های اخیر هربار که قیمت مسکن و اجاره بهای آن افزایش پیدا می کند، مسوولان طرحی را از گنجه بیرون می آورند که از منظر آن ها مشکلات را حل خواهد کرد. طرح ها و لایحه هایی با عناوین مختلف که همه آن ها قصد داشته اند تا بر خانه های خالی موجود در بازار مسکن مالیات اخذ کنند، اما هر کدام به دلایلی متوقف شده اند و از نظر کارشناسان اقتصادیدر صورت اجرای درست هم نمی توانند تاثیر چندانی بر بازار مسکن داشته باشند. دولت حسن روحانی هم از سال 94لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را به مجلس ارائه کرد. به موجب اصلاح این قانون، اخذ مالیات از خانه‌های خالی در دستور کار قرار گرفت اما به‌دلیل اینکه راه‌اندازی سامانه جامع املاک و مستغلات که باید اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن ثبت می‌شد، به کندی پیش رفت و پس از 5 سال، اجرای قانون و دریافت مالیات از مالکان حدود 2.5 میلیون خانه خالی به سرانجام نرسید.

اطلاعات ناقص از وضعیت خانه های خالی

با ادامه روند گرانی مسکن و اجاره بهای آن مجلس انقلابی تازه روی کار آمده هم به این موضوع ورود کرد.درواقع، یکی از مهمترین طرح‌های نمایندگان مجلس یازدهم بلافاصله پس از آغاز فعالیت این مجلس، اصلاح ماده قانونی مذکور (ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم) توأم با افزایش فشارها بر وزارت راه و شهرسازی برای عملیاتی‌شدن این قانون و راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان بود. هرچند اصلاحیه نمایندگان با سد شورای نگهبان مواجه شد، اما به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی به همراه نمایندگان مجلس فعلاً به این اتفاق نظر رسیده باشند که اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را تا زمان تأیید اصلاحیه قانون جدید در شورای نگهبان، با همین قانون موجود و ارقام مالیاتی مذکور در آن آغاز کنند. اما به نظر می رسد مهم ترین اولویت برای انجام این قانون که طراحی سامانه املاک و مسکن و گردآوری اطلاعات کامل از وضعیت خانه های خالی است همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. روز یکشنبه این هفته هم احمد جباری، عضو هیات رییسه کمیسون عمران هم با انتقاد از عملکرد ثبت اطلاعات مسکن گفته بود:«طبق آمارهای اعلامی، میزان ارسال پیامک به مالکان خانه های شناسایی شده با اطلاعات پیشین این حوزه فاصله دارد.» به گفته جباری «وزارت راه و شهرسازی در مکانیزم شناسایی مساکن خالی از روش خوداظهاری استفاده می کند، یعنی آنکه به مالکان پیامک ارسال کرده و می خواهد که در سامانه مذکور اطلاعاتشان را وارد کنند، این به معنای آن است که اطلاعات وزارت راه از وضعیت خانه های خالی از سکنه جامع نیست.» مهدی سلطان محمدی، کارشناس حوزه مسکن همبا اشاره به این موضوع به روزنامه اینترنتی فراز گفت:«دشوارترین مرحله اجرای چنین قانونی شناسایی خانه های خالی است. آمارهای مختلفی داده شده اما تاکنون شیوه های درستی برای این کار نداشتیم و به نظر می رسد که ابزار مناسبی هم برای تحقق آن وجود ندارد. بهرحال با تصویب مجلس وزارت مسکن و شهرسازی موظف شد تا سامانه ای را برای شناسایی خانه های خالی طراحی کند و دوسال طول کشید تا این سامانه فعال شود. اما هنوز هم شناسایی خانه های خالی در این سامانه براساس معاملاتی است که به طور رسمی ثبت شده باشند و این بخش کوچکی از بازار مسکن را شامل می شود. بنابراین پیشرفت بسیار کندی داشته است و یکی از شیوه ها هم همین ارسال ‍پیامک ها است که باید ببینیم در عمل چه میزان کارایی دارد.»

بی تاثیری مالیات بر بازار مسکن

یکی از مهم ترین دلایلی که در تمام این سال های حامیان این طرح به دنبال آن بوده اند بر پایه اطلاعاتی استوار شده است که به صورت دقیق وجود ندارد. سلطان محمدی با اشاره به آمارهایی که طی این سال ها درباره تعدا خانه های خالی ارایه شده است گفت:«واقعیت این است که ما نمی توانیم قضاوت روشنی درباره تعداد خانه های خالی داشته باشیم. اما آمار دو و نیم میلیون خانه خالی که مدام روی آن تاکید می شود، براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 است که داده های کلی است و فنی نیست.» او ادامه داد:«بعلاوه این آمار دوره ای است که میزان تولید مسکن به بش از یک میلیون در سال رسیده بود و مازاد تولید هم داشتیم و بنابراین این آمار آنچنان قابل اتکا نیست.»

او با اشاره به اینکه «بسیاری از کسانی که بدنبال تصویب طرح هایی شبیه به این هستند نیست خیر دارند، هرچند آگاهی درستی از ماهیت موضوع ندارند» افزود:«وقتی این مسوولانرقم هایی چون دومیلیون و نیم مسکن خالی را مشاهده می کنند، فکر می کنند باید برای آن راهکاری پیدا کنند. اما اینگونه نیست و همیشه تعدادی خانه خالی در بازار مسکن وجود دارد.» سلطان محمدی معتقد است در خیلی از کشورهاییکه این نوع مالیات طراحی شده است هم نهایتا سازمان های جمع آوری کننده مالیات به این نتیجه رسیده اند که هزینه های جمع آوری مالیات از منافعش بیشتر است.» به عقیده او این مساله در ایران هم مورد تردید است. تردیدی که باعث می شود دورنمای روشنی از اخذ مالیات از خانه های خالی وجود نداشته باشد و این طرح مانند تاریخچه مطرح شدنش به فراموشی سپرده شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.