سقوط طلا؛ رشد بیت‌کوین

سکه بازان در آبان ماه ۹۹ بازار پررونقی نداشتند و سرمایه های فراوانی در این بازار با کاهش و زیان مواجه شد. آبان ماه امسال را باید پرریسک ترین ماه برای طرفداران سرمایه گذاری در بازار سکه به شمار آورد چرا که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مشخص نبودن نتیجه این انتخابات از قبل ریسک خرید سکه را به نحو بی سابقه ای بالا برده بود.

اکنون نتیجه انتخابات آمریکا تقریبا قطعی شده و آن دسته از سرمایه گذارانی که تصور پیروزی ترامپ را داشتند و سکه های خود را در قیمت های بالا نفروختند با زیان قابل توجه مواجه شده اند.

منفی شدن سود سکه برای اولین بار طی یک سال گذشته

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی در این باره نوشته است؛ سنگین‌ترین سقوط سکه در ۲ سال اخیر در آبان ماه سالجاری رقم خورد.

به نوشته این روزنامه، سکه تمام طرح جدید(سکه امامی) با قرار گرفتن بر سکوی ۱۱ میلیون و ۷۲۰ هزار تومانی در آخرین روز معاملاتی، نزدیک به ۱۷ درصد از ارزش خود را طی ماه گذشته از دست داد تا برای اولین بار طی یک سال گذشته در برابر بازدهی ماهانه این فلز گرانبها علامت منفی ثبت شود.

بر اساس تحلیل دنیای اقتصاد، کاهش قابل توجه قیمت دلاردر نیمه دوم آبان ماه، ریزش سنگین بهای اونس طلا در پی اعلام کشف واکسن کرونا، تغییر انتظارات معامله‌گران از شرایط تورمی و تحریمی طی ماه های آینده و نهایتا تخلیه حباب سکه از انتظارات تورمی از عواملی بودند که منجر به رکوردزنی کاهشی قیمت سکه در آبان ماه شدند.

رویترز هم نوشت که در معاملات شب گذشته قیمت هر توکن بیت کوین 4.9 درصد رشد کرد و به حدود 18 هزار و 700 دلار رسید.

طی هفته‌ای که گذشت قیمت بیت کوین 19 درصد رشد کرده است که از ژوئن سال 2019 به بعد بیشترین رشد هفتگی به شمار می‌رود. از ابتدای سال نیز این ارز مجازی 160 درصد رشد قیمت را تجربه کرده است. با توجه به اتفاقات دیروز بیت کوین تنها حدود 1300 دلار با رکورد 200 هزار دلاری که در دسامبر سال 2017 به ثبت رسانده بود، فاصله دارد.

الکس ماشینزکینگ، کارشناس موسسه سلسیوس نت‌ورک که در زمینه ارزهای مجازی فعالیت می‌کند، می‌گوید: امروز بیت کوین به جایی رسیده که موسسات سرمایه‌گذاری، بانک‌ها و شرکت‌های خانوادگی به طور کاملا قانونی برای دفاع از دارایی‌های خود در قبال کاهش ارزش ارزهای متعارف می‌توانند به خرید و فروش آن بپردازند.

وی ادامه داد:‌ در سال 2017 دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین هجوم سرمایه گذاران خرد بود.

پس از آ‌نکه در روزهای پایانی سال 2017 قیمت بیت کوین 20 هزار دلار را لمس کرد، به فاصله چند ماه سقوط سنگینی را تجربه کرد.

ماشینزکینگ می‌گوید: به این دلیل که بازیگران بزرگ نظیر شرکت لاین و پی‌پل وارد معاملات بیت کوین شده‌اند، می‌توان انتظار داشت که نسبت به سال 2017، بیت کوین شرایط متعادل‌تری را تجربه کند.

دیگر ارزهای مجازی نظیر اتریوم، که همواره پشت سر بیت کوین حرکت کرده‌اند، رشد کرده و به طور مثال اتریوم 7.2 درصد بالا رفته و به 505.2 دلار رسیده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.