سهم ۳۴ درصدی آبان از مبتلایان روزانه؛ پاییز ِترسناک کرونا در ایران

به گزارش اقتصادنیوز، روز گذشته پنجمین روزی بود که شمار مبتلایان در هر 24 ساعت در مرز 13 هزار نفر قرار داشت اما وضعیت قرمز مبتلایان تنها به این چند روز محدود نمی شود.

آمارهای وزارت بهداشت و درمان از میزان مبتلایان گویای رنگ قرمزی بود که سرتاسر آبان را فرا گرفته بود و به نظر می رسد این روند در آذرماه هم دنبال شود.

درهمین راستا مقایسه ماهانه حد مبتلایان از بدو ورود کرونا به ایران تاکنون می تواند شرایط ابتلا در آبان را دقیقتر توصیف کند.

آبان سیاه تر از مهر شد
مهرماه اگرچه با آمارهای تلخ شروع شد و به پایان رسید اما آنچه در آبان ماه کرونایی ایران گذشت ترسناک تر و سیاه تر از مهر ماه بود. شمار مبتلایان روزانه در این ماه به یکباره اوج گرفت و مرزهای ابتلا به سرعت جابجا شد.

در این ماه شاهد 12 رکورد ابتلای روزانه کرونا بودیم که هر کدام حد جدیدی از ابتلا را در ایران معرفی کردند.

در ابتدای آبان تعداد مبتلایان روزانه در حدود 5 هزار و 500 نفر بودند ولی در پایان آبان، این رقم به 13 هزار و 500 نفر رسید؛یعنی اضافه شدن 8 هزار نفر به تعداد مبتلایان روزانه.

اما مطالعه ماهانه آمار های کرونایی ایران چه توصیف جدیدتری از ابتلای کرونا را به تصویر می کشد؟

سهم 34 درصدی از مجموع مبتلایان کرونایی
مجموع مبتلایان روزانه کرونا در هر ماه را به عنوان مبتلایان ماهانه کرونایی درنظر می گیریم. بر این اساس در اسفندماه که کرونا تازه وارد ایران شده بود طبق آمار های وزارت بهداشت و درمان تنها 18 هزار و800 نفر به این بیماری مبتلا شدند؛ یعنی 2.27 درصد از سهم کل مبتلایان کرونایی.

وزارت بهداشت چند ماه بعد و در توصیف آمارهای روزانه خود از آبان حدابتلا را 283 هزار و 200 نفر اعلام کرد. مقایسه تعداد مبتلایان در ماه آبان با دیگر ماه های کرونایی کشور نشان میدهد شمار افرادی که در این ماه به کرونا مبتلا شده اند از مجموع 5 ماه نخست ورود این بیماری به کشور بیشتر بوده است.

در همین راستا میزان ابتلا به کرونا در این ماه سهم 34 درصدی را به خود اختصاص داد. دومین رکورد ابتلای ماهانه نیز به مهر ماه تعلق می گیرد که سهمی معادل با 14 درصد کل مبتلایان کشور را داراست.

نکته جالبت توجه اما دو برابر شدن تعداد مبتلایان کرونایی طی یک ماه است، آنچنان که براساس آمارهای رسمی، ابتلای کرونایی در مهر رقمی معادل با 119 هزار و 800 نفر بوده است که کمتر از نصف مبتلایان آبان ماه است.

رشد ماهانه مبتلایان به کرونا در آبان نیز می تواند دریچه ای جدید از تحلیل آماری مبتلایان کرونایی در ایران را به تصویر بکشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.