صدور پروانه های ساختمانی بر مدار نزول

طبق اعلام مرکز آمار در بهار امسال تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور نسبت به فصل گذشته (زمستان۹۸) حدود ١٥.٠ درصد کاهش داشت

این روزها بستر ساخت و ساز در تهران و ساختمان موازی با هم حرکت می کنند. به بیان دیگر کاهش قدرت مالی سازنده‌ها در تهران و بهبود صرفه اقتصادی ساخت‌وساز در شهرستان‌ها، جریان سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز را تغییر داده است. بر همین اساس، آمارها از سبقت تولید مسکن در شهرستان‌ها نسبت به تهران حکایت دارد. اتفاقی که به‌زعم سازندگان و انبوه‌سازان عمدتا می‌تواند ناشی از دو عامل عمده، یعنی کاهش قدرت مالی سازنده‌ها در تهران و بهبود صرفه اقتصادی ساخت‌وساز در شهرستان‌ها باشد؛ اما به‌هرحال نمی‌تواند مدت زیادی ادامه پیدا کند و درنهایت طی یک یا دو فصل آینده به روال معمول برخواهد گشت. در این میان و بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نتایج طرح گرد‌آوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در فصل بهار سال ١٣٩٩ کاهش ١٥,٣ درصدی واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان توسط شهرداری تهران و افزایش ‌٦.٨ درصدی آن در شهرداری‌های کل کشور در بهار ٩٩ نسبت به بهار ٩٨ را نشان می‌دهد.

بلاتکلیفی ساخت و ساز در شهر تهران

کاهش تقاضای سازندگان مسکن برای صدور پروانه ساختمانی و افت تولید مسکن یکی از نخستین پیامدهای رکود بازار املاک و رشد هزینه تولید است که در دوره‌های متوالی رونق و رکود مسکن تکرار شده و این بار نیز گرانی ساخت‌وساز و کاهش قدرت خرید سرمایه سازندگان یکی از اصلی‌ترین گمانه‌هایی است که در قبال کاهش تقاضا برای صدور پروانه ساختمانی زده می‌شود. در این میان طبق مصاحبه دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با همشهری، برخلاف وضعیت فعلی تهران، وضعیت پروانه‌های ساختمانی در شهرستان‌ها ‌قدری متفاوت‌تر است و رشد هزینه‌های تولید حداقل تا بهار امسال باعث عقب‌نشینی جدی سازندگان نشده؛ اما نکته قابل‌تأمل این است که تهران نقش لیدر بازار مسکن ایران را دارد و شهرستان‌ها با اندکی وقفه از تحولات بازار مسکن تهران پیروی می‌کنند، پس تحولات تولید مسکن در فصل بهار نیز چندان دوام نخواهد داشت. به گفته او صدور پروانه‌های مربوط به طرح ملی مسکن نیز می‌تواند در چرخش آمارها مؤثر باشد. بر این اساس در بهار سال جاری، تعداد ١٢٨١٨ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌ تهران، پیش‌‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ٢٦,٩ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ١٥.٣ درصد کاهش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از این پروانه‌های احداث ساختمان ٧.٦ واحد بوده است. تعداد ۵۶۸۱ پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری تهران در بهار ۱۳۹۹ صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۳.۱۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۸.۶۱ درصد کاهش داشته است. مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری تهران در بهار ۳۱۹۹ بالغ بر ۸۸۸۵ هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۶۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۳.۳۸ درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زیربنای این دسته از پروانه‌ها در دوره مورد بررسی حدود ۳۱۱۸ مترمربع بوده است.

وضعیت ساخت و ساز در کلیه نقاط شهری کشور

کارشناسان بازار مسکن یکی از دلایل اختلاف به نسبت زیاد قیمت مسکن میان تهران و دیگر مناطق شهری را ناشی از تفاوت بسیار زیاد در قیمت زمین شهری می‌دانند که عملا باعث شده نسبت سهم زمین از کل هزینه مسکن در شهر تهران به‌مراتب از سایر نقاط شهری بیشتر شود و گاه به ٨۰ تا ٩۰ درصد نیز برسد. هزینه تولید مسکن یعنی هزینه صرف شده برای تأمین نهاده‌های ساختمان در نقاط شهری تفاوت چندان چشمگیری با یکدیگر ندارد و اختلاف آن به پای اختلاف در قیمت مسکن نمی‌رسد. در شهرستان‌ها و حتی شهرهای حومه تهران، هزینه تولید یک پروژه ٢۰ واحدی به ۶ میلیارد تومان می‌رسد درحالی‌که در داخل شهر تهران میانگین هزینه این پروژه ۶۰ میلیارد تومان است و این تفاوت ۱۰ برابری هزینه ساخت در شرایطی که قدرت خرید سرمایه در گردش سازندگان به یک‌سوم کاهش پیدا کرده راهی به‌جز انصراف از آغاز پروژه‌های گران‌قیمت باقی نمی‌گذارد. بر این اساس در بهار سال ١٣٩٩، تعداد ١٠٢١٦٠ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های کشور پیش‌‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ١٥,٠ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ٦.٨ درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه‌ی احداث ساختمان ٢.٧ واحد بوده است‌. تعداد ۳۸۳۶۱ پروانه احداث ساختمان توسط شهرداریهای کشور در بهار ۳۱۹۹ صادرشده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۳۳ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳.۱ درصد افزایش داشته است.

مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان در بهار ۳۱۹۹ حدود ۵۹۳۳۳ هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته ۳.۳۱ در صد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۱.۳۳ درصد افزایش داشته است. متوسط مساحت زیربنا در این پروانه‌ها ۱۳۱ مترمربع است. حال باید دید که شرایط متزلزل اقتصادی در پاییز چه تاثیری بر ساخت و ساز خواهد گذاشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.