مذاکره فراتر از برجام 20 سال طول می کشد

حمیدرضا آصفی در گفت و گو با فراز: «مذاکره جدید فراتر از برجام ماننده معجزه است»

کم تر از دوماه به آغاز رسمی ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا باقی مانده و گمانه زنی ها درباره رفتار آمریکا در قبال ایران و بازگشت به برجام ادامه دارد. بایدن در آخرین اظهارات خود مذاکره با ایران را «پیچیده» توصیف کرده است.حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه معتقد است که اگر ایران وارد مذاکره شود استراتژی متفاوتی را پیش خواهد گرفت.

«حمیدرضا آصفی» سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفت و گو با «فراز» درباره سناریوهای پیش رو درباره برجام گفت:«به نظر من بایدن و تیم جدید دولت آمریکا کار را پیچیده خواهند کرد و کار به آن آسانی نیست که برخی خیال می کنند. اظهارات خود بایدن پیش از انتخابات ا الآن متفاوت است. طی روزهای گذشته سالیوان هم اظهاراتی داشت که نشان دهند فاصله گرفتن تیم بایدن از شعارهای انتخاباتی است. اینکه بایدن می گوید ایران به تحداتش بازگردد تا آمریکا نیز دوباره به برجام برگردد توقع نابجا است. آمریکا بود که ابتدا از برجام خارج شد و باید آن ها ابتدا به برجام بازگردند.»

آصفی با اشاره با بیان اینکه «موضوع ضررها و غرامت ایران از خروج آمریکا از برجام هم می تواند به عنوان موضوع گفت و گو مطرح شود» درباره گفت و گو فراتر از برجام افزود:«با توجه به بدعهدی آمریکایی و روش آن ها این اتفاق را در سطح معجزه می بینم. وقتی می گویند فراتر از برجام منظورشان گفت و گو درباره توان دفاعی ایران و موضوع موشکی است. خود برجام به اندازه کافی مشکل داشت و با توجه به طولانی شدن مذاکرات آن برای به نتیجه رسیدن موضوعات جدید بیست سال زمان نیاز است.»

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه همچپنین درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و اینکه آیا این قانون دست دولت را برای بازگشت به برجام خواهد بست گفت:«قانون مجلس دست دولت را نمی بندد و هشداری است برای طرف مقابل. دو تفکر وجود دارد. یک اینکه با بایدن از جایی شروع کنیم که ترامپ قطع کرد و یا اینکه با بایدن از جایی شروع کنیم که ترامپ آغازگر آن بود. ما باید از بایدن از جایی شروع کنیم که ترامپ آغاز کرد و قانون مجلس در همین مسیر است. آمریکایی ها دوماه فرصت خواهند داشت که به برجام بازگردند و اگر بخواهند وارد مذاکرات فرسایشی شوند و تحریم ها حفظ شود، قابل تحمل نیست.»

او با اشاره به استراتژی جدید ایران در قبال مذاکره افزود:«ما اگر وارد مذاکره جدید شویم قطعا با یک استراتژی متفاوت برخورد می کنیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.