بورس در زنگ اصلاح و تنفس

شاخص بازار سرمایه در جریان معاملات امروز بازار با ثبت افت ۱۰هزار واحدی، به اصلاح و استراحت در ارتفاع ۱.۵ میلیون واحد پرداخت

شاخص کل بورس که در ساعات میانی معاملات روندی صعودی داشت و به یک میلیون و ۵۳۱ هزار واحد رسیده بود، در ساعات پایانی روندی نزولی به خود گرفت و بیش از ۱۰ هزار واحد کاهش یافت.به گزارش ایسنا، معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۱۰ هزار و ۱۳۶ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۵۱۲ هزار واحد ایستاد. این در حالیست که شاخص کل با معیار هم وزن با ۷۸۵ واحد افزایش به رقم ۴۴۲ هزار و ۸۶۷ واحد رسید.
معامله گران امروز دو میلیون معامله انجام دادند که ۲۰۴ هزار و ۷۴ میلیارد ریال ارزش داشت.سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، ایران خودرو، سرمایه گذاری غدیر و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید نسبت به سایر نمادها بیشتری تاثیر منفی را روی این بازار گذاشتند.
همچنین بانک تجارت، ایران خودرو، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، سایپا، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، صنعتی زرماکارون و بانک صادرات ایران نمادهای پر بیننده این بازار بودند.
در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس ۲۳ واحد کاهش یافت و رقم ۱۹ هزار و ۱۷۸ واحد را ثبت کرد.در این بازار یک میلیون معامله به ارزش ۶۹ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال انجام شد.پتروشیمی مارون و سنگ آهن گوهر زمین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، سهامی ذوب آهن اصفهان، سرمایه گذاری صبا تامین و تولید نیروی برق دماوند نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.
لیست نمادهای پر بیننده این بازار از برق و انرژی پیوند گستر پارس، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، بانک دی، پتروشیمی ارومیه، تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک و مجتمع صنایع لاستیک یزد تشکیل شده است.

عرضه اولیه سهام پتروشیمی بوعلی سینا پس‌فردا در بورس
تعداد ۴۲۰میلیون سهم شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، پس‌فردا(چهار‌‌شنبه) با نماد معاملاتی “بوعلی” در بازار دوم بورس تهران عرضه اولیه می‌شود. به گزارش تسنیم تعداد 420میلیون سهم شرکت پتروشیمی بوعلی سینا معادل 12 درصد سهام این شرکت، پس‌فردا(چهارشنبه) در بازار دوم بورس تهران عرضه می‌شود.این میزان سهام در محدوده قیمتی 39 هزار و 360 ریال تا 41هزار و 430ریال برای هر سهم و با سهمیه 200سهمی برای هر کد حقیقی و حقوقی عرضه خواهد شد.
هم چنین مدیر این عرضه شرکت کارگزاری خبرگان سهام، متعهد عرضه شرکت صنایع پتروشییم خلیج فاس و متعهد خرید نیز شرکت تامین سرمایه سپهر دماوند به میزان 50درصد از سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه می‌باشند.گفتنی است تعداد 420میلیون سهم شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در حالی چهار‌شنبه این هفته عرضه اولیه می‌شود که از این تعداد، 315میلیون سهم در فرآیند کشف قیمت جهت عرضه به عموم اختصاص خواهد یافت و تعداد 105میلیون سهم این شرکت نیز در روز پس از عرضه اولیه این شرکت به صندوق‌ها با ضریب تخصیصی بازاری هر دارنده واحد صندوق تعلق می‌گیرد.بر اساس قانون، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روز کاری بعد از عرضه اولیه با قیمت ثابت کشف شده در فرآیند عرضه اولیه صورت می‌پذیرد.

الزام جدید شرکت‌های بیمه به افزایش سرمایه
وزارت اقتصاد با هدف بهبود توانگری مالی و کاهش ریسک شرکت‌های بیمه‌ای اقدام به ارسال پیش‌نویس تعیین حداقل سرمایه و افزایش سرمایه به هیات دولت کرد. به گزارش تسنیم وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده است که با توجه به رشد ارزش اسمی اموال و دارایی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی و ضرورت افزایش سرمایه موسسات بیمه به‌منظور پوشش ریسک‌ها، پیش‌نویس تعیین حداقل سرمایه به هیات دولت ارائه شد.
براساس مصوبات شورای عالی بیمه، سقف صدور و نگهداری حق بیمه‌ها تابعی از سرمایه شرکت‌های بیمه است. سطح بالاتر مجاز برای نگهداری بیمه ها به معنای استفاده کمتر از بیمه اتکایی واگذاری بوده که هزینه‌هایی به این شرکت‌ها تحمیل و امکانات سرمایه‌گذاری آنها را محدود کرده است.
برخورداری از سرمایه مکفی نه‌تنها یک الزام قانونی، بلکه یکی از شروط حیاتی برای کسب جایگاه در بازار رقابتی امروز است. تقویت توان مالی موجبات رشد و افزایش درآمدهای سرمایه‌گذاری را فراهم خواهد کرد. همچنین با تزریق منابع مالی جدید شرکت‌های بیمه با آسودگی کامل در جهت افزایش عملیات بیمه‌گری از طریق قبولی اتکایی و سایر عملیات بیمه‌گری گام بر خواهند داشت و این امر موجب رشد تولید و فروش شرکت خواهد بود.
از مهم‌ترین مزایای افزایش سرمایه برای شرکت‌های بیمه‌، کاهش ریسک شرکت و بهبود توانگری مالی شرکت‌ها است. شاخص توانگری مالی از معیارهای اصلی پذیرش ریسک و ایفای تعهدات موسسات بیمه به‌شمار می‌رود و سرمایه پرداخت شده نقش اساسی در ارتقای این شاخص ایفا می‌کند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.